Колективна власність на землю та її безправні власники

Колективна власність на землю та її безправні власники

Ми не успадковуємо землю від своїх батьків,

ми позичаємо її у своїх дітей

Невідомий автор

Про проблему земель колективної власності, яка залишається невирішеною вже близько 15 років, знають усі. Нижче ми знову нагадаємо про її актуальність, а потім разом спробуємо обговорити шляхи вирішення.
Так сталося, що в процесі реформування земельного законодавства статус права власності на колективні сільськогосподарські землі залишився врегульованим не повністю. Як наслідок, трансформування права колективної власності, про що заявляє держава, в інші форми власності є неможливою. Причини для цього наступні:

  • не визнання Конституцією України колективної форми власності;
  • не встановлений орган, уповноважений приймати рішення про передачу земельної ділянки у власність або у користування;
  • не урегульованим залишається процес припинення права колективної власності та подальший її перехід у державну та комунальну власність.

Саме такою є позиція держави про плани та роль якої ми поговоримо пізніше.

А тепер давайте відійдемо від специфічних термінів і спробуємо розібратися в цій ситуації «по-людськи».

У свій час землі колишніх КСП були передані у власність їх членам та пенсіонерам. Були виготовлені державні акти на право колективної власності, які діють і до сьогодні. До них додавався список власників. Частина цих земель була розпайована і перейшла у приватну власність.

Проте земельні ділянки під господарськими будівлями і дворами, садами, полезахисні смуги, внутрішньогосподарські і польові шляхи, сінокоси і пасовища та інше майно паюванню не підлягало і залишилося у колективній власності.

Це означає, що теоретично люди, чиї прізвища були внесені до вищеназваних списків, продовжують залишатися власниками колективної землі.

А тепер давайте розглянемо, як ці землі зараз використовуються і що з цього мають їх власники.

Землі під господарськими будівлями і дворами — це тракторні бригади, ферми, токові господарства. Майно, що на них було, у більшості випадків знищене. Або там з’явився новий ефективний власник, який його викупив. Але землю він не може ні купити, ні взяти в оренду. Та по факту нею таки користується. А реальні власники лише спостерігають за цим.

Схожа ситуація і з садками. Їх давно викорчували і розорали та використовують як ріллю. Звичайно ж, не маючи для цього законних підстав. А реальні власники про це навіть не здогадуються.

Є ще запроектовані дороги між паями на полях. По району їх набереться до тисячі гектарів. При орендній платі в 5 тисяч гривень за гектар, реальний власник дарує комусь п’ять мільйонів щорічно. А потім дивується, чому ж він бідний.

Ще цікавіша ситуація із землями під полезахисними смугами. Мало хто про це знає, але все, що там виросло, належить по праву власності людям зі списку, про який я вже згадував. А вони в цей час, ховаючись, заготовляють собі дрова з посадок, які їм і належать. Паралельно з цим держава руками правоохоронних органів фактично залякує і переслідує громадян за те, що вони пробують розпоряджатися своєю власністю. Чудасія та й годі. Як кажуть у народі, за моє ж жито, мене й бито.

А якби цю парадоксальну проблему вдалося розв’язати на законодавчому рівні, то одразу б виникло кілька позитивних моментів. По-перше, був би наведений лад у посадках, які розрослися і на розпайовану землю, по-друге, люди б отримали безкоштовні дрова для обігріву осель.

Ще гіршою є ситуація із сінокосами та пасовищами. Усім зрозуміло, що такої кількості худоби, як це було до 1991 року, у домашніх господарствах немає. І не буде. Це призвело до того, що за призначенням використовується лише 10-20 відсотків сінокосів. Інша частина таких земель, особливо ті, що віддалені від населених пунктів, заростають кущами глоду і шипшини. Щоправда, на деяких ділянках ще намагаються заготовляти сіно і викошують траву. Але через 5–10 років і ця земля буде втрачена для обробітку. Ще трішки землі незаконно розорано без оформлення документів.

До цього переліку необхідно додати ще й землі консервації, яких у районі налічується близько 4,5 тисячі гектарів.

І знову ж реальні власники за цим лише приречено спостерігають.

Розумію, що у читача виникає резонне запитання: а що ти пропонуєш? Мовляв, ми і так це знаємо, і чекаємо врегулювання з боку держави. А його, врегулювання, не буде. Точніше, воно настане тоді, коли державі це стане вигідно. Зараз же її позиція — чекати і не думати. Не думати і чекати.

Я ж пропоную інший варіант. Думати і діяти вже зараз. І готовий поділитися своїми роздумами і напрацюваннями із земляками. Це буде зроблено в одному з наступних номерів «ЕХО». Зараз же пропоную людям задавати питання, щоб, отримавши їх, зміг дати більш ґрунтовну відповідь у своїй публікації. Дзвоніть за номером (095)387-62-17.

P. S. У Кобеляцькому районі налічується близько 20 тисяч гектарів земель колективної власності.


Автор: Олександр Спиця

31 жовтня 2017, 09:11 | Полтавщина | Політика


1. Maksym / 31 жовтня 2017, 19:48
Автор немов би пропонує нам скористатися прогалиною у законодавстві і не чекаючи світлого майбутнього, взяти участь в прихоплені того, що погано лежить.
Чом би й ні. Все одно тією власністю напівлегально жиють люди яких ми усі добре знаємо.
2. Адекватник / 31 жовтня 2017, 20:00
Треба конституційно узаконити колективну власність і її перехід у комунальну власність або у власність держави. Але цього ніхто не дасть зобити. Цілі і плани у кагала інші. Посилання на news247.com.ua
3. земеля / 31 жовтня 2017, 21:54
Прежде чем обсуждать надо узнать мнение специалиста. А прав ли в своих суждениях Спица и так ли это на самом деле? Ведь нет ни одной ссылки на документы.
4. ЛУНА / 1 листопада 2017, 08:15
Ст.13 Конституции.Не помню дословно,но все же земля,недра есть достоянием народа Украины.Народ Украины-ее население.И все реформы,или иные действия которые привели к результату распределения земли или недр "по списку"не конституционные.Да и давайте смотреть правде в глаза.Земля пайщикам раздавалась с целью обеспечить сельское население средством производства сельхозпродукции.И что? Сколько пайщиков лично или как там,коллективно обрабатывают свои паи?Многие унаследовали земельные части не имея представления даже где они по факту,сдают их арендатору получают деньги за народное имущество.Вот такой себе "бизнес""по списку".О недрах вообще молчу,деньги по-больше,список по-короче.
5. Адекватник / 1 листопада 2017, 08:19
3.земеля
«Прежде чем обсуждать надо узнать мнение специалиста. А прав ли в своих суждениях Спица »

Земеля, что-то ты последнее время стал много сомневаться. Спица и есть самый что ни на есть специалист. Бывший секретарь райкома, бывший начальник земельного кадастра и много кто еще. Сейчас он тупо ждет дерибана земли так как контролирует фирму связанную с оформлением актов собственности. Если в чем ошибся, меня поправят.
6. ЛУНА / 1 листопада 2017, 08:30
5.Адекватник
« Сейчас он тупо ждет дерибана земли »

Похоже да.И
готовит к этому "часть народа по списку".
7. Beri Mor / 1 листопада 2017, 08:45
5.Адекватник
«Бывший секретарь райкома, бывший начальник земельного кадастра и много кто еще. Сейчас он тупо ждет дерибана земли так как контролирует фирму связанную с оформлением актов собственности. Если в чем ошибся, меня поправят.»

Поправлю,трутень в законі він.Хапав по-крупному,тепер урвалося,хоче й об"їдки підібрати.
8. ИВЕН / 1 листопада 2017, 09:04
7.Beri Mor
«Поправлю,трутень в законі він.Хап»BERI-АДЕКВ-ВЫ-тупые ДЕБИЛЫ(ОН-пускай назовём ЕГО-х-мистер-100% прав---ВАС ВСЕХ поимели-ПОТОМУ-ЧТО такая ПРОГРАМА ЛИГИ.....
9. Адекватник / 1 листопада 2017, 09:18
8.ИВЕН
«BERI-АДЕКВ-ВЫ-тупые ДЕБИЛЫ(ОН-пускай назовём ЕГО-х-мистер-100% прав---ВАС ВСЕХ поимели-ПОТОМУ-ЧТО такая ПРОГРАМА ЛИГИ.....»

Так кто же спорит. Поимели всех, а не нас с Беримором. Такая программа кагала, о чем я тут не один день говорю. Майдан ускорил события.
10. Selena2017 / 1 листопада 2017, 10:08
В питанні, обговорюваному на цій сторінці, вважаю себе дилетантом, але дещо і мені болить.
Це вже колись було : земля селянам, фабрики робітникам, державні акти на володіння землею висіли на найвиднішому місці в колгоспній конторі. Репнуло. З горем-бідою роками рвали ті поля на паї, опираючись на сумнівні норми і підходи як та сорока-ворона: тому дам , а тому дуля. Луна права, вся земля країни мусить служити ( різними формами віддачі) - ВСІМ. Не знаю, як її, а мене ( можу чи не можу) гнали на ті Моргуном залиті гербіцидом поля полоти буряк чи соняшник, а секретар райкому з вікна кабінету спостерігав як жіноцтво дереться на вантажівку їхати в

поле, здоров"я своє туди відвозити. Не за це, а за законом справедливості всі мають однакове право на користування тим, що дає природа.
Свого часу так репетували про приватизацію присадибних ділянок ( "До порога обріжемо!), стало страшно - виготовила акт. Скромний папір жовтого кольору, ціна була прийнятна. Сьогодні ці акти недійсні, мають бути інакші, а виготовлення їх коштує такі тисячі та всі нерви до останку, що того не вартий курінь, в якому живеш. У мене два висновки: закон у нашій країні не просто дишло, а зручний інструмент набивати чиїсь кишені; бути сьогодні законослухняною - ДУЖЕ погано. Бо справедливі закони з-під купола ще не вилітали.
А ще мені здається , що про землю, з якою ще щось можна робити в законодавчому плані, марно й говорити, бо багатьом людям уже не можна підійти до місцевого болота, кажуть: "Не ваше!"Зважте, що я не спеціаліст, не судіть строго.
11. земеля / 1 листопада 2017, 10:35
9.Адекватник
«Так кто же спорит. Поимели всех, а не нас с Беримором.»

Так и еще хотят поиметь.Все им мало. Хватает совести поднимать этот вопрос. А место этого спицы в поганом колесе истории. В каждом отдельном случае надо разбираться кому, сколько и что принадлежит. Для этого нужно решение на государственном уровне. Эти лесосмуги, дороги и т.д. уже сто раз могли поменять владельца. При современном устройстве страны и дичайшей коррупции ( надо же арестован сын Авакова, дальше уже некуда) нами будут править Реки, спицы и им подобные.
12. ЛУНА / 1 листопада 2017, 10:52
10.Selena2017
«А ще мені здається , що про землю, з якою ще щось можна робити в законодавчому плані, марно й говорити, бо багатьом людям уже не можна підійти до місцевого болота, кажуть: "Не ваше!"Зважте, що я не спеціаліст, не судіть строго»

А чего здесь судить.Все так и есть.
10.Selena2017
« вся земля країни мусить служити ( різними формами віддачі) - ВСІМ.»

Вот именно!Всем!А не "списку"
9.Адекватник
« Поимели всех, а не нас с Беримором.»

Всех,кто не попал в «избранные»
13. Адекватник / 1 листопада 2017, 10:55
11.земеля
«Эти лесосмуги,»

Вообще-то странно, как это за них забыли свидомые патриоты? Это же жуткое наследие сталинизма. Срочно декоммунизировать уничтожением. Посилання на uznai-pravdu.com
14. микола козак / 1 листопада 2017, 18:21
Шановний пане Спиця ,Хочу Вам повідомити ,що дороги і в т.ч. між полями є землями для громадського користування , так , як і луки і пасовища та лісополоси , які зараз безбожно вирубуються тому , що у владі на місцях чиновники прикинулись дурнями і ніяк неможуть зрозуміти , що на території сільської і міської , селищної ради все , що знаходиться на цій землі є власністю громади.А нерозуміють вони із-за того , що мають зиск від зрубаних дерев , незаконного виділення ділянок і т.д.А якщо Ви знаєте за колективну власність , то вона має повне право на існування , назвіть колективи , які мають колективну власність , скільки таких колективів в Кобеляцькому районі.Да , бувші господарські двори , якщо вони нікому не продані , також належать громаді і тільки дякуючи безгосподарності чиновників , заростають бурянами.
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномЗавантажуємо курс валют
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації