Обвинувачені у хабарництві лубенські керівники поліції уклали із прокурором угоди про визнання винуватості та відбулися штрафами — по 25,5 тис. грн
Великобагачанський райсуд Полтавської області виніс вирок трьом керівникам поліції Лубенського району Василю Овчаренку, Олегу Єрмаку та Юрію Лапку. 16 лютого суддя Юрій Ячало затвердив угоди, які ті уклали із прокурором, і призначив їм по 25,5 тис. грн штрафу. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень та офіційного сайту суду.
Нагадаємо, 11 жовтня 2017 року правоохоронці затримали на хабарі начальника Лубенського відділу поліції ГУ НП в Полтавській області Василя Овчаренка, його заступника Олега Єрмака та начальника сектору реагування патрульної поліції Лубенського відділу Юрія Лапка. Поліцейських підозрювали у здирництві на обробці лісів.
Згідно з матеріалами справи, організатором злочину був Василь Овчаренко. Увагу ці троє направили на ТОВ «Агат». Фірма з 2011 року працювала у сфері лісового господарства — обробляла деревину. У 2013 році керівником підприємства стала Тетяна Дем’янчук.
На початку серпня Василь Овчаренко, Олег Єрмак та Юрій Лапко почали виїжджати на місця, де працював «Агат»: на пилораму у селі Хорошки та місця порубок деревини. Поліцейські мали встановити власника пилорами та обсяги виробництва. Під час таких виїздів роботу пилорами блокували.
Керівники поліції сказали Тетяні Дем’янчук, що, у разі виникнення непорозумінь, зможуть вплинути на підлеглих. Під час однієї із зустрічей їй сказали, що для цього потрібно поставити 10 м³ дошки, довжиною 2,3 м. Жінка погодилася.
Автомобіль для поставки знайшов Юрій Лапко. Передача першої частини хабара відбулася 15 вересня 2017 року. Деревину завантажили працівники пилорами. Розвантажили її у дворі будинку по вул. Шкільній, 47, у селі Петро-Давидівка Диканського району. Другий транш деревини 3 жовтня вивантажили до гаражного боксу на територію Лубенського відділу поліції по вул. Монастирській, 4 у Лубнах. Загальна вартість цих дощок складала 9,04 тис. грн.
Наступного дня Тетяна Дем’янчук запропонувала поліцейським віддати решту хабара грошами. Достатньо деревини вона на той час не мала. Василь Овчаренко із цим погодився. Юрій Лапко назвав необхідну для цього суму — 20 тис. грн, а Олег Єрмак повідомив номер рахунку, на який треба перевести кошти.
Ще за день, 5 жовтня, Олег Єрмак та Юрій Лапко зустрілися із Тетяною Дем’янчук. Вони захотіли, щоби її підприємство поставило 3 вантажівки із дубом. Щодо видачі хабара у грошовому еквіваленті, їй порадили вирішувати це питання із Василем Овчаренком.
11 жовтня жінка передала машину із 6,5 м³ дубових дров, вартістю 4,2 тис. грн. Деревину розвантажили на території ТОВ «Валтекс» по просп. Володимирському, 94, у Лубнах. Саме тоді злочинну діяльність поліцейських виявили інші правоохоронці.
За інформацією прокуратури, Василя Овчаренка затримали у Рубіжному (біля Сєвєродонецька) Луганської області. Там він проходив 4-місячну службу. У таке відрядження його відправили, бо Овчаренко — один з тих керівників, хто через суд поновився на посаді після провалення на переатестації. Спочатку його призначили у Гребінківський відділ поліції, потім — у Кобеляцький, а далі — повернули у Лубенський.
Зазначимо, що у матеріалах справи відсутні декілька моментів, про які повідомлялося раніше. Так, наприклад, за інформацією СБУ, під час обшуків правоохоронці, окрім деревини та грошей, знайшли арсенал зброї невідомого походження. У тексті вироку про це немає жодного слова.
В центрі — карабін CZ 557, АКМС з цівкою Б-10М
Також раніше «Полтавщині» відомо, що у справі був четвертий фігурант — начальник управління внутрішньої безпеки в Полтавській області Олег Микитенко. На це вказує інформація з кількох незалежних одне від одного джерел, а також одна з адрес, куди відвантажили дошки – будинок у Петро-Давидівці. У цьому ж селі зареєстрований Олег Микитенко. Та про цього поліцейського у матеріалах справи жодного разу не згадали.
Після затримання усіх трьох взяли під варту із правом внесення застави. Пізніше Юрій Лапко оскаржив це рішення. Йому повернули заставу і відпустили — без жодного запобіжного заходу. За Василя Овчаренка та Олега Єрмака застави внесли їхні адвокати Максим Дашко та Петро Донець відповідно.
3 листопада 2017 року начальник ГУНП в Полтавській області Андрій Замахін підписав накази про звільнення усіх трьох із займаних посад. Вже у січні 2018-го Олег Єрмак поновився через суд. Повторити успіх колеги намагався і Юрій Лапко, та марно.
За даними реєстру судових рішень, ще раніше, 27 листопада 2017 року усі троє уклали із прокурором Оленою Гомлею угоди про визнання винуватості. Поліцейські зобов’язувалися сприяти слідству, а натомість отримували штрафи. Підставою для укладення угод стало те, що поліцейські спричинили злочин середньої тяжкості та нанесли шкоду лише державним та суспільним інтересам.
Усі три угоди 16 лютого і затвердив суддя Юрій Ячало. Він визнав Василя Овчаренка, Олега Єрмака та Юрія Лапка винними в одержанні неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди, здійснені групою осіб за попередньою змовою (ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.369-2 ККУ). Кожному поліцейському визначили покарання — по 25,5 тис. грн штрафу.
Протягом 30 днів вирок можна оскаржити до Апеляційного суду Полтавської області, але у разі вагомих причин типу порушень тощо. Після набрання вироку законної сили адвокатам Василя Овчаренка та Олега Єрмака повернуть виплачені застави.