Під Свілогірським група місцевих жителів заблокували виїзд із колишнього гранітного кар’єру, протестуючи проти того, що великовагові автомобілі руйнують сільські дороги, а підприємці, які вивозять продукцію з підприємства, роками не платять податки до місцевого бюджету. Паралельно поліцейські відкрили кримінальне провадження по факту крадіжки гранвідсіву.
Події у Світлогірському почали розгортатися ще в понеділок, 9 липня. Тоді група місцевих жителів вирішили перекрити виїзд із території колишнього Тахтаївського гранітного кар’єру. Це підприємство вже близько десяти років фактично не працює. Колись потужний гранітний кар’єр давав роботу сотні світлогірцям, які працювали там у три зміни. Але з часом підприємство почало занепадати. Воно було визнане банкрутом.
Та попри офіційне банкрутство виявилося, що господарська діяльність на території Тахтаївського гранкар’єру триває. Хоча це і суперечить вимогам законодавства. Зокрема, нікому не відомі люди вивозять з території кар’єру сотні, якщо не тисячі тонн гранвідсіву. Місцеві жителі, як і представники влади, довгий час за цим лише спостерігали. Та врешті-решт терпець урвався і люди перекрили виїзд із підприємства.
Розповідає світлогірський сільський голова Тамара Гординська (яка, до речі, теж перебувала на місці, де проводилося пікетування):
— Із 2012 року підприємство не платить податків до нашого сільського бюджету. Думаю, що і до бюджетів інших рівнів. Вони заборгували сільській раді близько трьохсот тисяч гривень. До нас лише опосередковано доходить інформація, що права на кар’єр перепродують один одному і що він розділений на кілька підприємств із різними власниками. І в цей же час ми бачимо, що надпотужні вантажівки вивозять сотні тонн гранвідсіву. Отже, хтось таки заробляє гроші, руйнуючи наші дороги і не платячи податків. От люди і обурилися.
На місце події прибули і співробітники Кобеляцького відділу поліції. Ніхто з людей, які перебували на території кар’єру, не зміг їм продемонструвати хоча б якісь документи, що підтверджують законність їх діяльності. Більше того, чоловік, який відкривав і закривав шлагбаум на виїзді, відмовився пропускати поліцейський автомобіль на територію. Між тим, місцеві жваво обговорювали інформацію, що сторож біля шлагбаума не має офіційного статусу працюючого. Виходить, що до шлагбаума прийшов дядько з вулиці і банально «послав» і поліцейських, і законнообраних представників місцевої влади. І це при тому, що земля, на якій стоять усі ті шлагбауми, вагончики, вантажівки і лежить гранвідсів, не є приватною власністю. Що ж, таке може відбуватися лише в сучасній Україні. Звичайно ж, шлагбаум ми об’їхали іншою дорогою. Але ситуація, погодьтеся, анекдотична.
Вище ми вже повідомляли, що люди, які перебували на території кар’єру, відмовилися пред’являти будь-які документи представникам влади. За їх словами, говорити з поліцейськими мав їх адвокат.
Чоловіка, який буцімто був юристом і представляв інтереси структури, що займається вивезенням гранвідсіву із Світлогірського, ми побачили уже в Кобеляках. Він відмовився давати будь-який коментар представникам ЗМІ, пояснивши, що має повноваження спілкуватися виключно з правоохоронцями.
Натомість Володимир Федан, начальник Кобеляцького відділу поліції, із пресою поспілкувався. Він повідомив, що за цим фактом відкрите кримінальне провадження за ознаками статті 185 Кримінального Кодексу України «Крадіжка». На момент нашої з ним розмови ніяких документів, що підтверджують законність вивезення гранвідсіву, поліцейським не надали.
Остаточні висновки з цієї та інших історій робити ще зарано. Але схоже, що Кобеляцький район стає епіцентром скандалів, так чи інакше пов’язаних із сировиною, що використовується при будівництві автодоріг. На дорогу Дніпро — Решетилівка потрібно ще дуже багато піску, глини, щебеню та інших матеріалів. І на всьому цьому можна добре заробити. Так що, будуть ще нові й нові скандали та кримінальні справи. А там, дасть Бог, і дорога буде.