«Якість медичних послуг може суттєво погіршитись»

«Якість медичних послуг може суттєво погіршитись»

Головний лікар Новосанжарської райлікарні розповіла про можливі негативні наслідки недофінансування медустанови.

На початку розмови Ольга Гиря зазначила, що на сьогоднішній день Новосанжарська ЦРЛ — це єдиний медичний заклад у районі, що надає його жителям вторинну медичну допомогу (стаціонарну і амбулаторну). Станом на 1 січня населення Новосанжарщини становить 33 300 чоловік. Загальна потреба у фінансуванні лікарні становить 32 000 000 гривень.

— З 1 квітня в Полтавській області запроваджується проект, за яким фінансування видатків для надання медичної допомоги здійснюватиметься Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Крім видатків на енергоносії, — наголосила медик. — Оскільки лікарня являється комунальним неприбутковим підприємством, то, згідно статті 89 Закону України «Про державний бюджет», оплата комунальних послуг і енергоносіїв здійснюється з районного бюджету та об’єднаних територіальних громад.

 

На фінансування не вистачає більше 2 000 000

Фінансисти лікарні визначили фінансові потреби медзакладу в 2019 році. Перший квартал прораховувався окремо, так як кошти на виплати заробітних плат надходитимуть із держбюджету, а не із НСЗУ. А от оплату енергоносіїв і придбання препаратів інсулінозалежним громадянам обраховували на весь рік.

— Відповідно до підрахунків, державна субвенція на перший квартал становитиме 5 658 800 гривень, — продовжує Ольга Гиря. — При цьому потреби на виплату заробітної плати з нарахуваннями склали 6 044 500. До цієї суми потрібно додати придбання медикаментів (200 000), продуктів харчування (33 500), оплату інших поточних видатків (паливно-мастильні матеріали, обслуговування котельні та ліфтів, телефонний зв’язок, вивезення сміття, канцелярські товари й інше) (258 000). Усього на перші три місяці лікарні потрібно 6 536 000 гривень. Тому різницю у 887 000 мають покрити місцеві бюджети. Так прописано в законодавстві. Що ж до енергоносіїв, то послуги з постачання електроенергії, газу, водопостачання та водовідведення коштуватимуть лікарні за рік 4 140 000 гривень. Інсуліни 186 хворим на цукровий діабет, які знаходяться на ін’єкційних препаратах, коштують 1 350 000. Половину суми на препарати покриє державна субвенція, половину мають надати громади. Усього фінансування районної лікарні на 1 квартал та енергоносії й інсуліни на рік обійдуться в 11 778 000 гривень.

Спеціалісти фінансового відділу ЦРЛ розподілили нестачу коштів між громадами, пропорційно до обсягу наданих послуг їх жителям у минулому році. Наприклад, за 2018 рік у медзакладі пролікувались 4 700 хворих, із них — 1 614 жителів Нових Санжар, що становить 31,6 відсотка від загальної кількості. Відповідно до цих показників, районна рада та ОТГ мають надати зі своїх бюджетів субвенцію лікарні.
Зі слів головного лікаря, розрахунки підтверджені звітами, де вказується кількість пролікованих пацієнтів та скільки ліжкоднів вони перебували в лікарні. Вони наведені нижче в таблиці.

Районна рада та частина громад передбачили у своїх бюджетах необхідну субвенцію для районної лікарні. Новосанжарська ОТГ недофінансувала медзаклад на 1 564 500 гривень, а Руденківська — на 474 500. Ці громади затвердили лише субвенції з бюджетів різних рівнів, що проходять через їх бюджети, і не передбачили на медицину власних коштів.

Станом на 1 лютого лікарні не вистачає 2 039 000.

 

Депутати проігнорували медицину

Як пояснила Ольга Гиря, медзаклад не зможе закупити першочергові медикаменти, забезпечувати транспортні і медичні послуги. Якщо не затверджений повний обсяг коштів на енергоносії, то можна проводити тендер лише на суму, що є в наявності. Виходить, що лікарня може невдовзі залишитись без світла і опалення.

— За розпорядженням голови облдержадміністрації, на оплату енергоносіїв у закладах освіти, охорони здоров’я і культури в Новосанжарську ОТГ направлено з обласного бюджету дотацію в розмірі 2 200 000 гривень, — продовжує головний лікар. — Із цієї суми нам затвердили 100 000 гривень. Центр первинної медико-санітарної допомоги отримає 50 000, а Зачепилівська школа — 54 000. Майже 2 000 000 селищні депутати спрямували на Новосанжарский опорний заклад. Де тут справедливий розподіл? Невже школа споживає у 20 разів більше енергоносіїв, ніж лікарня? У Руденківській ОТГ дотацію на енергоносії розділили наступним чином: половину дали на школу, а іншу половину — на лікарню і Центр ПМСД. Крім того, якщо в школах навчальний процес триває п’ять днів на тиждень, діти відпочивають на канікулах, за рахунок цього можна зекономити енергоносії, то лікарня працює цілодобово. І в палатах пацієнти не повинні мерзнути, а в операційній має бути відповідна температура повітря.

Медик підкреслила, що була на бюджетних сесіях у Нових Санжарах і Руденківці, де розповідала про можливі наслідки недофінансування. У середині січня вона направила в ці громади листи-звернення, аби їх зачитали депутатам та надали письмову відповідь щодо прийнятого рішення. На сесії Новосанжарської селищної ради лист не зачитували, відповіді теж немає.

 

Чим загрожує нестача коштів

Головним наслідком недофінансування є погіршення якості медичних послуг. Це стосується харчування, нестачі паливно-мастильних матеріалів, придбання реактивів, гелю для УЗД–апарату, інструментів та перев’язочних матеріалів, миючих і дезінфікуючих засобів.

— Наша лікарня надає якісні послуги, — говорить Ольга Гиря. — Ми готові заключити договір із НСЗУ. Для цього заклад уже отримав ліцензію на медичну практику, застосування наркотичних речовин. Триває дооформлення ліцензії на роботу з рентгенобладнанням. Усі лікарі мають сертифікати. Закуплена нова апаратура, яка потребує лише реактивів.

Головний лікар нагадала, що в минулому році Новосанжарська ОТГ недофінансувала медзаклад на 304 500 гривень. Нестачу коштів перекрили з районного бюджету.

Тепер політика селищних депутатів позначиться на жителях громади. Оскільки Новосанжарська селищна рада не передбачила коштів на медогляди, працівникам дитячих садків доведеться платити за ці послуги. Вартість огляду становитиме в середньому близько 200 гривень.

Громади

Частка

Розподіл фінансування

Відхилення

Новосанжарська

31,6

3 721 800

– 1 564 500

Нехворощанська

20,6

2 426 300

Руденківська

12,3

1 448 700

– 474 500

Драбинівська

12,3

1 448 700

Малоперещепинська

7,9

930 500

Мачухівська

1

117 800

Необ’єднані

14,3

1 684 300

Усього

100

11 778 000

– 2 039 000


Автор: Олександр ДІДЕНКО, «ЕХО»

15 лютого 2019, 13:45 | Нові Cанжари | Спорт і здоров'я


1. Седой47 / 15 лютого 2019, 14:55
наша лікарня надає якісні послуги. Вона сама вірить у сказане???
2. Beri Mor / 15 лютого 2019, 15:22
1.Седой47
«наша лікарня надає якісні послуги.»

В основному паталого-анатомічне відділення.Там найшвидше "виписують".В Кобеляцькому районі люди навіть знають де ключі від моргу лежать,щоб не створювати "пробок",за відсутності лікаря.Медична реформа діє.
3. Zorn / 15 лютого 2019, 15:25
Депутати проігнорували медицину. А що тоді говорити про культуру, соціальний захист, освіту... Тепер за все потрібно платити.
4. ЛУНА / 15 лютого 2019, 21:23
Врядли дело в депутатах местного совета.Государство не дофинансировало субвенцию,и я об этом слышала от многих руководителей клиник.Там,где бюджеты громад более-менее достаточны выравнивают ситуацию за счет собственных денег,а где есть проблемы с финансами,то проблемы и у клиник.Надо бы учитывать бюджетные возможности громад,а не только количество жителей при перераспределении финансовой господдержки.А вобще предчувствую завал в нашей отрасли.
5. orakul / 15 лютого 2019, 22:01
4.ЛУНА
«есть проблемы с финансами,то проблемы и у клиник.»

Не проблемы у клиник, а у народа "клиника". Анекдот в тему. "Прилетает на Землю инопланетянин, чтоб внести землян в «Каталог разумных цивилизаций» и спрашивает:
- Почему при изобилии земли, воды и света многие на Земле голодают?
- Денег нет.
- Почему при всех ваших возможностях так много бездомных?
- Денег не хватает.
- Почему вы так свою планету загаживаете?
- Денег нет, чтобы устроить иначе.
- Почему так много больных, которых можно вылечить?
- Денег мало.
- Что же это за ресурс такой дефицитный, который вам жить нормально не дает? Может вам помочь его с других планет завезти? И вообще, где вы его добываете?
- Завозить не надо, мы их сами печатаем.
И вычеркнул инопланетянин землян из списка разумных существ."
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномЗавантажуємо курс валют

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації