Про це сьогодні, 9 серпня, повідомив Голова Національної поліції Сергій Князєв. Виявлення такої площі незаконних посівів снотворного маку є безпрецедентним за всі роки діяльності служби. Вартість готової для споживання наркоречовини, яку можна виготовити з такої кількості маку, становить 7 мільярдів гривень.
Працівники Управління протидії наркозлочинності Полтавщини у взаємодії з Департаментом протидії наркозлочинності в ході щорічних оперативно-профілактичних заходів під умовною назвою «Мак» викрили більше 240 га, засіяних нарковмісними рослинами маку. Культивування наркосировини без жодних дозвільних документів здійснювало одне з агротовариств Полтавщини.
Вiдповiдно до ухвали районного суду мiста Полтави вiд 19.07.2019 року поліцейські приступили до знищення рослини снотворного маку.
У ході санкціонованих заходів, здійснених спільними зусиллями працівників управління протидії наркозлочинності та слідчих поліції Полтавської області під процесуальним керівництвом Полтавської обласної прокуратури із залученням спеціалістів із землевпорядкування та агрономії, обстежено 240 га земельних угідь, використаних для культивування рекордної кількості наркорослин. У результаті для експертизи взято зразки більш як тисячі рослин, які вирощувалися на землях, орендованих місцевим агротовариством.
Згідно з експертними висновками, зазначені рослини, що за документами товариства значилися як олійний мак, насправді виявилися снотворним маком. До його вмісту входять наркотично активні алкалоїди опію: морфін і кодеїн.
За свідченням спеціалістів, на земельній ділянці такої площі вирощувалося майже 350 мільйонів нарковмісних рослин маку. Із зазначеної кількості рослин наркоділки можуть заготовити не менше 70 тонн макової соломи. Її вартість на «чорному» ринку сягає майже 7 мільярдів гривень.
Перевіркою також установлено, що жодних дозвільних та ліцензійних документів на діяльність, пов’язану з культивуванням нарковмісних рослин, керівництво аграрного товариства не мало.
Так, задокументовано факт, коли юридична особа здійснювала нелегальне культивування наркосировини в промислових масштабах, ігноруючи всі вимоги антинаркотичного законодавства.
Після накладення на зазначену землю арешту, поліцейські ще упродовж півтора місяця проводили заходи з недопущення витоку нарковмісних рослин у нелегальний обіг. За словами Голови Нацполіції протягом цього часу поліція працювала над тим, аби суд надав відповідну постанову для знищення наркосировини.
«Півтора місяця ми боролися в Октябрському суді Полтави за отримання рішення про знищення незаконного посіву. За цей час нам двічі відмовляли та більше семи разів відкладали дату проведення засідання. Неодноразово пропонували слідству передати «під зберігання» поле стороннім організаціям. І тільки вчора нарешті Апеляційний суд Полтавської області надав постанову поліції щодо негайного знищення цього посіву,» – зазначив Сергій Князєв.
За вказаним фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 310 (Посів або вирощування снотворного маку чи конопель) Кримінального кодексу України. Відтак керівництву агротовариства загрожує до семи років позбавлення волі.