Європейський Союз з 2021 року запускає додатковий захід безпеки – автоматичну систему ETIAS, яка дозволятиме в'їзд до Шенгенської зони. ETIAS – не віза, але використовувати її доведеться всім громадянам країн, які отримали угоди про безвізовий в'їзд до Шенгену.
112.ua роз’яснили, як це працюватиме, для чого і як реєструватися в ETIAS.
ETIAS: що це?
Європейська система інформації та авторизації мандрівників (European Travel Information Authorisation and System) – це і є ETIAS. Завдяки їй громадяни безвізових країн отримуватимуть дозвіл на в'їзд до Шенгенської зони. ETIAS відсіватиме неблагонадійних мандрівників і фіксуватиме переміщення всіх інших.
Система має на меті таке: зміцнення внутрішньої безпеки для громадян Шенгену і мандрівників із третіх країн. В Євросоюзі хочуть переконатися, що мандрівники не становлять загрози, зокрема й терористичної. Систему обговорювали давно, але значно прискорили її розроблення терористичні атаки в Бельгії та Франції.
"Ми повинні знати, хто перетинає наші кордони. Так ми знатимемо, хто їде до Європи ще до того, як вони сюди приїдуть", - сказав про ETIAS президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер у 2016 році.
Подібні системи є і в інших країнах. У США, наприклад, ввели в дію схожу систему після терактів 11 вересня. Також є аналогічні перевірки у Великій Британії, Канаді, Китаї та інших країнах.
ETIAS vs віза
Важливо розуміти, що ETIAS – не віза, і безвізового в'їзду до Євросоюзу вона не скасовує. Авторизацію можна пройти вдома (походів до консульства та візових центрів від мандрівників не вимагають, як і особливих позначок у паспорті). Та й інформації про себе для системи ETIAS потрібно буде надати набагато менше, ніж при оформленні візи.
Ба більше, авторизація займе близько 15 хвилин, тоді як візу необхідно чекати від 15 днів до двох місяців. Термін дії авторизації більше, ніж у віз, - три роки, а кількість в'їздів не обмежено.
Кому потрібна реєстрація в ETIAS
Користуватися системою зобов'яжуть громадян держав, які мають із Шенгеном безвізовий режим. Серед них США, Канада, Австралія, Японія, Україна, Грузія, Нова Зеландія. Повний список країн є на офіційному сайті ETIAS.
Пройти авторизацію необхідно буде всім, незалежно від мети візиту або віку. В іншому для мандрівників нічого не зміниться, правила звичайного безвізового режиму, зокрема порядок і терміни перебування, продовжують діяти.
Власників шенгенської візи від авторизації через ETIAS звільнено.
Як працюватиме система ETIAS
Заява. Подавати заявку на авторизацію необхідно не далі, як за 96 годин до поїздки. Процедура проходитиме онлайн за допомогою офіційного сайту або мобільного додатку. На заповнення анкети піде близько 10 хвилин. Необхідно мати лише паспорт.
Для тих, хто в силу віку, рівня грамотності, навичок володіння комп'ютером або іншої причини не може цього зробити самотужки, це може зробити за нього хтось інший.
Оплата. Авторизація в ETIAS коштуватиме 7 євро. Для дітей до 18 років та людей віком старше 70 років – безкоштовно. Оплатити можна буде теж онлайн (наприклад, з карти). Система ETIAS буде враховувати, в яких країнах які способи оплати та платіжні системи доступні.
Перевірка. Одразу після здійснення оплати запуститься процес перевірки. ETIAS звіряється з інформаційною системою Шенгену, візовою інформаційною системою, даними Європейського поліцейського управління, Європейським реєстром відбитків пальців біженців і нелегальних мігрантів. До цього списку планують додати ще кілька баз, наприклад базу Інтерполу про втрачені та вкрадені документи.
Дозвіл. Якщо всі документи в порядку, система видасть дозвіл за кілька хвилин. Припускають, що швидке вирішення отримає понад 95% заявників.
В інших випадках заяви потраплять на ручну перевірку до співробітників Європейського агентства з безпеки зовнішніх кордонів. У цьому випадку процедура займе до 96 годин. У деяких випадках у мандрівника можуть запросити додаткову інформацію, при цьому процедура не займатиме більш ніж чотири тижні.
Із 5% тих, хто не пройшов автоматичну перевірку, за прогнозами Єврокомісії, майже всі отримають дозволи від Європейського агентства з безпеки зовнішніх кордонів. Виняткові випадки (за попередніми оцінками, 1-2% від усіх заяв) потраплять до національних підрозділів ETIAS, де і будуть вирішувати їхню долю. Мотивовану відмову або дозвіл у такому випадку надішлють на електронну пошту.
Важливо. Авторизація через ETIAS не гарантує в'їзду до Шенгенської зони. Остаточне рішення ухвалює прикордонна служба. Однак якщо дозволу ETIAS не буде, мандрівникові відмовлять у в'їзді.