Вищий антикорупційний суд розгляне справу фермера та бізнесмена Юрія Лебедина, який не задекларував 140 млн грн, коли був депутатом Полтавської обласної ради
Депутат Полтавської обласної ради окрім голосування за проекти рішень та роботи з виборцями ще й повинен заповнювати декларацію. І приділяти увагу цьому документу потрібно не менше, ніж двом першим справам. Інакше можуть виникнути проблеми, як у вже колишнього депутата Полтавської обласної ради 7-го скликання Юрія Лебедина. ІВ «Полтавщина» розповіли його історію.
Юрій Лебедин — підприємець, який має велике господарство у Новосанжарському й Машівському районах та має декілька підприємств в Харкові.
У жовтні 2015 році його обрали депутатом облради від ВО «Батьківщина». Через рік він подав електронну декларацію. У ній депутат вказав, що є власником підприємства «Чиста криниця», але не вказав інші підприємства, які були на той час у його повній або частковій власності:
- Дочірнє підприємство «Допомога»,
- ПП «Санжари-Агросвіт Плюс»,
- Приватна агрофірма «Колос»,
- ТОВ «Агро-Фарм»,
- ТОВ «Агропрод-Сервіс»,
- ТОВ «Виробниче підприємство Харківський електроапаратний завод»,
- ТОВ «Востокстройгаз»,
- ТОВ «Елеватор «Чиста криниця»,
- ТОВ «Компанія Фармко»,
- ТОВ «Новосанжарський комбікормовий завод»,
- ТОВ «НС Богданівська-Агро»,
- ТОВ «НС Богданівська»,
- ТОВ «НС Драбинівська»,
- ТОВ «НС Крутобалчанська»,
- ТОВ «НС Фармко»,
- ТОВ «Промінь»,
- ТОВ «Селещинський елеватор»,
- ТОВ «Сократ»,
- ТОВ «Спецкран»,
- ТОВ «Чиста Криниця».
Юрій Лебедин надавав своїми підприємствам позики у 2014 році на суму 228 млн грн, вони повернули назад 126 млн грн. Можливо, підприємець переводив кошти між підприємствами задля оптимізації податків. Правоохоронці порахували, що Лебедин повинен був вказати ці 126 млн у декларації.
Також депутат не задекларував кошти на рахунку у банках — 14 млн грн. Всього за версією слідств Юрій Лебедин не задекларував грошових активів на загальну суму 140 млн 473 тис. 359,42 грн.
Проти нього відкрили кримінальне провадження за статтею 366-1 КК України (подання недостовірної інформації у декларації). Якщо правоохоронцям вдасться довести провину депутата, то він заплатить 50 тисяч грн штрафу, або отримає до 2 років позбавлення волі.
Спочатку справа Лебедина вела поліція, її розглядали в Октябрському райсуді. Спочатку правоохоронці знайшли тільки 50 мільйонів незадекларованих гривень. Тоді «Полтавщина» вказала на те, що у депутата є ще 25 підприємств.
З часом справу почало розглядати НАБУ і її передали в Солом’янський районний суд Києва. В ній почало фігурувати вже 20 підприємств і 140 незадекларованих мільйонів.
Восени 2019 року в Україні створили Вищий антикорупційний суд і в кінці 2019 року справу Лебедина передали в цю установу.
У 2018 році Юрій Лебедин склав із себе депутатські повноваження
До слова, у 2018 році Лебедин зняв із себе депутатські повноваження і знову забув подати декларацію. В суді він пояснив, що не знав, що треба заповнювати декларацію після звільнення. Суд визнав його винним за ст. 172-6 КупАП (порушення вимог фінансового контролю) та призначив штраф. Лебедин все ж таки подав декларацію на звільнення і в ній вказав всі підприємства, якими володіє.