Такої позиції дотримується кобеляцький міський голова та більшість депутатів.
1 квітня відбулося спільне засідання депутатських комісій та позачергова сесія Кобеляцької міської ради. На початку зібрання міський голова Олександр Копелець запропонував призначити головуючим Анатолія Кучеренка. Одразу очільник міськради та головуючий, зіславшись на карантин, вирішили провести зібрання «в закритому режимі», без журналістів. Та зрештою облишили свій задум і перейшли до порядку денного.
Першим перед присутніми виступив голова міськради, який розповів про заходи щодо запобігання поширення захворюваності коронавірусом на території Кобеляк.
Він сказав:
— Прийнято рішення виконкому забезпечити всіх жителів міста захисними масками. Це звичайні маски багаторазового використання. Уже роздано 8300. Одночасно за проханням підприємств і установ міста ними забезпечено працівників. Пропоную ще роздати маски людям, які не проживають у Кобеляках, але щоденно приїжджають на роботу. Аби вони не стали носіями вірусу.
Також Олександр Копелець повідомив, що в суботу на площі Перемоги була торгівля. Підприємці з Чернівців «пробували організувати стихійне відкриття». У понеділок надзвичайна комісія в райдержадміністрації прийняла рішення дозволити торгувати на площі лише жителям Кобеляцького району.
Депутат Вікторія Шкарбан запитала, у кого міська рада закупила маски і чи відповідають вони всім чинним технічним регламентам? Оскільки на розповсюджувача, у разі недодержання умов, накладається штраф 34 000 гривень.
— Фірма, що шиє маски, має дозвіл на пошиття і сертифікати на матерію, — пояснив Копелець.
— Не плутайте маски і матерію, — відмітила Шкарбан.
Її підтримав Роман Матюхов, який наголосив, що повинен бути сертифікат відповідності:
— Щодо роботи сесії, яка стосується убезпечення жителів міста від епідемії. Сюди треба було запросити лікарів, фахових спеціалістів. Що стосується торгівлі на ринках. Торгівля дозволена, але за певних умов. Є постанова головного санітарного лікаря Віктора Ляшка. У ній не вказано, що торгувати на ринках дозволяється лише місцевим.
— Рішення про торгівлю прийнято надзвичайною комісією райдержадміністрації, нам надана рекомендація, яку ми дотримуємося, — заявив Копелець.
Таміла Шевченко нагадала, що на території міста працюють дві медичні установи:
— Чому ви, Олександре Олександровичу, не вийшли з пропозицією виділити кошти на безпеку медперсоналу. Наприклад, зняти із себе 150‑відсоткову премію. Адже в разі виявлення хворого на коронавірус, медики першими наражатимуться на небезпеку.
— Маски купили в Кременчуці, їх виготовляє ПП «Моргун». Якщо в Кременчуці беруть, користуються і проходить, то, вважаю, що й нам підійдуть. 15 гривень коштує маска, — продовжив міський голова.
— Сертифікат покажіть, ми депутати і підставляємо громаду, — вигукнув Матюхов.
Та жодного документа міський голова не надав.
На захист медиків грошей не дали
Далі перейшли до змін у бюджеті. Завідувач фінансового відділу Надія Назарова повідомила, що пропонується 390 000 гривень, закладених на фізкультурну діяльність, перенести на придбання захисних масок (195 000) та благоустрій міста (195 000). Із спеціального фонду — 300 000, що мали використати для будівництва тротуарів, перенести на придбання тротуарної плитки.
— Засоби захисту — це не тільки маски, чим ви проводитимете дезінфекцію на площі Перемоги? Пропоную внести зміни і виділити кошти для лікарів Центру ПМСД і райлікарні, — сказала Таміла Шевченко. — Не епідемією єдиною живе місто. 27 лютого в міськраду надійшов лист від головного лікаря Центру ПМСД Любові Коломієць. У ньому повідомляється, що для жителів міста, які потребують інсулінотерапії, необхідно виділити з бюджету 231 200 гривень на придбання інсуліну, 97 125 гривень потрібні для закупівлі 525 упаковок туберкуліну, аби зробити проби 1574 дітям Кобеляк. Головний лікар наголосила, що ситуація складна. Сільські ради такі кошти вже виділили. Для того, аби віднайти кошти в бюджеті, працівники міськради мають відмовитися від премій, так як на період епідемії установа працює в карантинному режимі.
Міський голова апелював до депутата:
— Для захисту громадян придбають 13 000 масок. Те, що ви говорите, що треба виділити кошти на те, на те й на те, скрізь потрібно. У зв’язку з карантином, надходження різко скоротилися. Ми за три місяця цього року не виконали бюджет. Ми на виконкомі надаємо адресну допомогу жителям, які звертаються до нас. У лютому керівник медустанови звітувався і твердо завірив, що на три місяці вистачить інсуліну. Це кошти, що перейшли з минулого року. Також гроші виділялися і в цьому році. Тому запитання не до Копельця, а до Сироватки і Афанасіївни (Любов Коломієць — ред.). А бюджет міста лише 13 мільйонів. І це якщо нам удасться залучити 3 000 000.
Шевченко наголосила, що засоби захисту для медиків — це не тільки маски незрозумілого виробництва. Сказала, що варто придбати хоча б один апарат штучної вентиляції легенів.
А депутат Олег Сіроштан підкреслив, що виконком постійно затверджує фінансові питання, сесію ж скликають лише для того, аби гроші проплатити. І запитав, чому депутати останніми дізнаються про те, що замовляє чи купує міська рада?
— 3 000 масок закуплені через підприємство «Водоканал Плюс», 20 000 гривень, власні кошти, підприємець отримав у якості застави. Після того, як проголосуємо, 45 тисяч повернемо комунальникам, — пояснив Копелець.
Вікторія Шкарбан сказала:
— Навіщо виділяти 195 000 гривень на плитку, коли в місті не дезінфікується жодна лавка, біля магазинів та банкоматів немає дезінфекторів?
— У першу чергу ми прийняли рішення з футболу забрати кошти і пошити маски. Якщо коштів не вистачатиме чи ситуація буде гіршою, ми зніматимемо кошти з дороги чи плитки, — сказав Копелець.
Більшістю голосів депутати погодились винести на сесію зміни до бюджету. А Роман Матюхов поцікавився в Копельця і Кучеренка, чи будуть враховані пропозиції, що надійшли від депутатів під час обговорення питання.
Головуючий розгублено пояснив, що депутат має право внести свої пропозиції на сесії ще раз. Хто вів протокол, той і озвучить пропозиції.
Та на сесії міський голова, незважаючи на повторні звернення депутатів, «протягнув» зміни до бюджету.
Щоправда, він зізнався, що плитку купуватимуть для дитячого садка «Золотий півник».
Отож, епідемія епідемією, вірус вірусом, а плитку вкладати треба, нікуди не подінешся.
Депутатизми
— Маска для того, аби із вас не вилітала слина, а не моя до вас не долетіла.
— Я радий вас бачити. — А я не дуже
— А хто про сесію напише? Ваша газета, отой заборний листок?!
— Не перекручуйте і не тягайте язика!
— Почитайте буквар заново.
— У нас медики з голими жоп..ми.