Принаймні, саме так виглядає останній проект перспективного плану формування територіальних громад Полтавської області.
Як відомо, реформа децентралізації, що включає в себе укрупнення громад, впроваджується в нашій державі протягом останніх п’яти років. За цей час органи місцевого самоврядування мали визначитися, з ким із сусідів їм зручніше й вигідніше об’єднатися і створити громади. Кураторами в об’єднавчих питаннях виступали посадовці районних адміністрацій, консультації з усіх важливих питань надавали експерти з децентралізації. Вони ж зустрічалися з представниками громад і розповідали про переваги об’єднання.
Далі обласна адміністрація формувала проекти майбутніх ОТГ по кожному району.
За п’ять довгих років у Кобеляцькому районі лише керівники та депутати Бутенківської і Дрижиногреблянської сільських рад змогли домовитися про об’єднання. І це при тому, що на початкових етапах про створення Бутенківської громади навіть не йшла мова. Та за останні кілька місяців посадовці ОДА підготували два нові проекти, у яких Бутенківська ОТГ відсутня. Тобто, єдину громаду, яка включилася в процес децентралізації, можуть ліквідувати.
Кобеляцька ОТГ: від Ворскли і до Дніпра
28 лютого цього року на офіційному сайті Полтавської облдержадміністрації з’явився черговий проект Перспективного плану, за яким на території Кобеляцького району мали утворити дві громади — Кобеляцьку й Озерянську.
Перша повинна була об’єднати території Кобеляцької міської, Бродщинської, Золотарівської, Іванівської, Красненської, Кунівської, Лебединської, Підгорянської, Сухинівської, Жуківської, Червоноквітівської, Чорбівської, Бутенківської, Дрижиногреблянської, Марківської, Вільховатьської, Василівської, Дашківської, Орлицької, Придніпрянської сільських та Білицької селищної ради. Озерянська громада утворилася б після об’єднання Григоро-Бригадирівської, Комендантівської, Лучківської, Світлогірської, Шенгурівської та Озерянської сільських рад.
Із такими перспективами не погодилися жителі Бутенок, Біликів, Світлогірського та кількох інших населених пунктів. Бутенківці аргументували, що за більшістю показників їх громада є самодостатньою. Кілька десятків активістів їздили на зустрічі з посадовцями облдержадміністрації, обіцяли пікетувати ОДА та перекривали автодорогу в Бережнівці.
Біличани провели збори місцевих жителів, на яких вирішили не приєднуватися до Кобеляк, а створювати власну громаду. Вони теж повідомили про свою позицію працівників ОДА та Президента.
Світлогірський сільський голова Тамара Гординська заявляла, що жителі сільради проти того, аби їх приєднали до Озір. Очільниця сільради намагалася зустрітися з Президентом Володимиром Зеленським, коли той перебував з робочим візитом у Нових Санжарах, аби передати звернення від мешканців Світлогірської громади.
Днями на сайті інтернет-видання «Коло» з’явилася стаття «Полтавська ОДА подала на розгляд Уряду перспективний план області». Згідно документу, в області мають утворити 60 ОТГ. У Кобеляцькому районі відбулися чергові зміни. Тепер на терені району можуть з’явитися Кобеляцька і Білицька територіальні громади.
До складу Кобеляцької входитимуть: Кобеляцька міська, Бродщинська, Золотарівська, Красненська, Кунівська, Лебединська, Підгорянська, Сухинівська, Іванівська, Озерянська, Лучківська, Світлогірська, Шенгурівська, Вільховатська, Василівська, Дашківська, Орлицька, Канавська і Придніпрянська сільські ради. Тобто, громада простягатиметься із заходу на схід на 42,6 кілометра, а з півночі на південь — на 52. Кобеляцька ОТГ займатиме терторію від Ворскли до Дніпра.
У Білицьку ОТГ об’єднаються Білицька селищна, Жуківська, Червоноквітівська, Чорбівська, Марківська, Бутенківська та Дрижиногреблянська сільради. Протяжність ОТГ із заходу на схід — 32 кілометри, із півночі на південь — 21,2.
Проект від 28 лютого
Свіженький проект
Дочекаємося рішення Кабміну
Голова Бутенківської ОТГ Микола Скрильник повідомив, що йому відомо про новий проект. Він порадив не роботи поспішних висновків і зачекати до 29 квітня, доки Кабінет Міністрів розгляне відповідний документ. За інформацією Скрильника, не виключено, що в Кобеляцькому районі будуть не дві, а три громади.
Світлогірський сільський голова Тамара Гординська вважає, що такий варіант об’єднання прийнятний для громади:
— Ми виступали за те, щоб центром Озерянської ОТГ було Світлогірське. У принципі, об’єднання з Кобеляками нас влаштовує.
Юрій Латиш, білицький селищний голова, сказав, що під час зустрічі з посадовцями облдержадміністрації та народним депутатом Костянтином Касаєм їх делегація пропонувала створити Білицьку ОТГ, куди входитимуть усі вище перераховані сільради.
До речі, за новим проектом, Канавська сільська рада залишається в межах Кобеляцького району. Адже в попередній публікації її планували приєднати до Нехворощанської ОТГ із сусіднього, Новосанжарського, району.
Новосанжарська, Драбинівська і Нехворощанська ОТГ
Мають залишитися на теренах Новосанжарщини. Новий проект майже не відрізняється від попереднього.
За ним, до Новосанжарської громади, крім самого селища і Зачепилівської сільради, приєднають Великокобелячківську, Кунцівську, Лелюхівську, Малокобелячківську, Попівську, Стовбинодолинську, Судівську, Супротивнобалківську, Руденківську, Великосолонцівську, Клюсівську, Малоперещепинську, Пологівську та Старосанжарську сільські ради.
Нехворощанська ОТГ складатиметься з Лівенської, Маячківської, Соколово‑Балківської, Шедіївської і Нехворощанської сільрад.
У Драбинівській громаді залишаться Драбинівська, Галущиногреблянська, Богданівська, Крутобалківська, Кустолівська та Сухомаячківська сільські ради.
Виходить, що в Руденківської і Малоперещепинської ОТГ шансів на подальше існування не залишається.
P. S. Яке рішення приймуть у Кабміні, читайте в чергових випусках тижневика.