Продовжуємо експеримент із вирощування помідорів у мішках. Після висадки дуже важливо протягом тижня добре їх «погодувати» і захистити від шкідників та хвороб.
Якщо хтось вирішив разом із автором цієї статті поекспериментувати і спробувати виростити томати в мішках чи поліетиленових пакетах, то зараз саме час подумати про те, як провести перше підживлення та захист від різних небезпек, які в будь-якому разі чекають на ваших улюбленців.
Важливо знати, що навіть якщо ви дуже ретельно готували суміш для наповнення мішків чи купляли вже готовий торф, це не убезпечує розсаду від небезпеки ґрунтових хвороб. Грибки і бактерії живуть скрізь, стерильного середовища просто не існує в природі.
Тому через п’ять-шість днів після висадки необхідно провести так звану дезінфекцію ґрунту. Для цього потрібно застосувати один із перевірених часом і досвідом хімічних засобів захисту рослин, а саме — Превікур, Топсін М, Альєтт, Фітал, Фундазол. Напевне, найбільш доцільно буде використати перший із названих препаратів. Окрім того, потрібно відзначити, що Фундазол, попри те, що він однозначно діє, є досить небезпечним як для довкілля, так і для людини засобом.
Безумовно, потрібно згадати і так звані біологічні, екологічно чисті засоби захисту рослин, такі як Триходермін, Гаупсин, Тріхофіт та інші. Так, вони корисні, їх можна і потрібно застосовувати. Але потрібно зважити на те, що вони поступаються за своєю ефективністю хімічним препаратам. І, що головне, доки температура ґрунту не стане вищою за +16, біологічні препарати практично не діятимуть. Далі, у процесі вирощування, їх можна буде застосовувати регулярно і не турбуватися про можливу небезпеку, яку несе в собі «хімія». Хоча будь-який професіонал може прочитати кількагодинну лекцію про те, що розумне, у рамках діючих регламентів, використання хімічних ЗСР не завдає жодної шкоди ні довкіллю, ні здоров’ю споживачів. А регулярне споживання солодких газованих напоїв набагато небезпечніше.
Та повернемося до наших рослин. Одночасно із дезінфекцією ґрунту від хвороботворних грибків та бактерій, необхідно «очистити» його від комах-шкідників та дати підживлення рослинам для хорошого старту.
Щоб витруїти личинок хруща, капустянок та іншу нечисть, що буде жерти коріння ваших саджанців, необхідно один раз за сезон використати препарат на зразок Антихруща. Концентрація розчину зазначена на упаковці. Перед цим краще полити ґрунт у мішку, а потім через годину пролити його літром води, «заправленої» інсектицидом, фунгіцидом і добривом.
Добриво для першого підживлення краще використати азотно-фосфорне. Прекрасним варіантом буде азофоска або моноамонійфосфат — 20 грамів на 10 літрів води. Через п’ять днів провести друге підживлення цим же добривом. Що це дасть? Це дасть можливість добре стартувати кореневій системі ваших томатів, огірків чи перцю. А вже після цього можна буде зайнятися нарощуванням «м’язів», тобто стовбура і листя. Але про це — у наступних публікаціях.