Доки один із співучасників відбуває покарання, а двоє інших знаходяться під домашнім арештом, Державне бюро розслідувань оголосило підозру правоохоронцям.
Нагадаємо, що 13 травня минулого року керівник Кобеляцького відділення «Полтава-банку» разом із двома своїми знайомими інсценували пограбування установи.
Близько 19‑ї банкір підійшов до службового входу і почав відкривати двері. У цей момент до нього ззаду підбіг зловмисник у масці і вдарив по голові якимось предметом. Банкір утратив рівновагу, а нападник, підхопивши його, завів у середину приміщення. Згодом злочинець вийшов із банку і зник у невідомому напрямку. Самого банкіра працівники Державної служби охорони виявили зв’язаним скотчем. Потім стало відомо, що грабіжник прихопив із собою 1 400 000 гривень. Він перейшов на сусідню вулицю, де його чекав у автомобілі спільник.
17 травня правоохоронці встановили і затримали можливих фігурантів пограбування.
За інформацією інтернет-видання «Полтавщина», ними виявились:
- Олександр Телятник, керівник банку,
- Ігор Голтвянський, електромонтер «Укртелекому», кум Телятника, який інсценував напад,
- Дмитро Наумкін — товариш Телятника та Голтвянського, який забрав грабіжників на автомобілі Голтвянського та знищив одяг.
У листопаді минулого року Ігор Голтвянський визнав провину та уклав із прокурором угоду про визнання винуватості. Його на три роки відправили до в’язниці. За поданням Телятника і Наумкіна, зараз цей вирок оскаржують у Касаційному кримінальному суді Верховного Суду. Апеляцію вони вже програли.
Тим часом Наумкін і Телятник перебувають під домашнім арештом і чекають вироків. Але перед судом постануть не лише вони, а й слідчі, які проводили їх затримання.
Слідчим оголосили про підозру
18 травня суддя Октябрського райсуду Полтави задовольнила клопотання слідчого Євгенія Грищенка та взяла всіх трьох підозрюваних під варту із заставою в 1,7 мільйона гривень. Їхні адвокати оскаржили запобіжні заходи до Полтавського апеляційного суду, який, за місяць, залишив ці рішення без змін.
14 червня суддя Ганна Андрієнко визнала затримання керуючого банком незаконним. Підставою стала скарга Лілії Денисенко. При цьому Андрієнко залишила підозрюваного під вартою.
Наприкінці січня 2020 року слідчий Теруправління ДБР у Полтаві повідомив слідчому поліції Артему Колотенку про підозру в незаконному затриманні водія, який забрав грабіжників після злочину. Підставою стали рішення двох судових інстанцій, за одним із яких суддя Марина Материнко визнала затримання підозрюваного незаконним. Справу вже направили до суду. Її розглядає Кобеляцький райсуд. Колотенку інкримінують частину 1 статті 371 ККУ (Завідомо незаконне затримання) та частину 1 статті 366 ККУ (Службове підроблення). Йому загрожує штраф, обмеження волі та відсторонення від посади.
Не оминула така участь і слідчого Євгенія Грищенка. Наприкінці червня цього року той самий слідчий ДБР повідомив про підозру в незаконному затриманні і йому.
Беручи до уваги пояснення директора ДБР у Полтаві Володимира Тимошка, журналісти вважають, що підставою відкриття провадження стали нюанси статті 208 КПК «Затримання уповноваженою службовою особою». У ній говориться, що слідчі не мають права затримувати фігурантів, яким не було повідомлено про підозру, пізніше, ніж за добу після вчинення злочину. У такому випадку вони спочатку повинні вручити підозру, а потім повістками викликати їх до суду для обрання запобіжного заходу.
Розбій замінили на крадіжку
Цікаво, що Олександра Телятника і Дмитра Наумкіна звинувачують не за тими статтями, про які заявлялося на початку.
У травні 2019‑го усім трьом затриманим оголосили про підозру за частиною 4 статті 187 ККУ (Розбій, спрямований на заволодіння майном у великих чи особливо великих розмірах або вчинений організованою групою, або поєднаний із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень). Пізніше справу перекваліфікували і, станом на вересень 2019‑го, усіх трьох підозрювали в співучасті у привласненні чужого майна в особливо великих розмірах, шляхом зловживання службовою особою своїм становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (частина 2 статті 27, частина 5 статті 191 ККУ).
Згодом їм знову змінили підозру на частину 3 статті 27, частину 5 статті 185 ККУ (Співучасть у крадіжці, вчиненій в особливо великих розмірах організованою групою). Саме з цією кваліфікацією Ігор Голтвянський отримав три роки позбавлення волі. І за цими статтями обвинувачують Олександра Телятника та Дмитра Наумкіна. Рівень відповідальності такого злочину схожий із попереднім (за ст. 191 ККУ), з єдиною відмінністю — Телятнику вже не загрожує позбавлення права обіймати посади.
Одразу після затримання усі троє спільників відправилися в СІЗО. Ігор Голтвянський був під вартою аж до винесення вироку, а двоє його спільників у травні та червні 2020‑го вийшли під цілодобовий домашній арешт. Причиною послаблення запобіжних заходів стали хвороби Олександра Телятника та Дмитра Наумкіна.