Державний орган та громадська організація «Конституційно-Правовий конгрес» збираються через суд припинити існування кобеляцького звалища, розташованого прямо в лісі.
Про те, що на околиці Кобеляк прямо посеред соснового лісу місцева влада всупереч законодавству та здоровому глузду створила несанкціоноване сміттєзвалище, ми вже неодноразово писали. Із самого початку історії з виникненням лісного звалища в Кобеляках цій темі були присвячені десятки публікацій та відеорепортажів. Бували в Кобеляках і представники інших ЗМІ та контролюючих державних органів. Про існування потенційно дуже небезпечного об’єкту, створеного міською владою, добре поінформовані керівники всіх державних установ на рівні області, аж до облдержадміністрації.
Ще в червні поточного року в Полтаві під головуванням заступника голови Полтавської ОДА Євгена Грекова відбулося засідання постійно діючої комісії ОДА з питань охорони довкілля, раціонального використання й відтворення природних ресурсів.
На зібранні обговорювали і питання кобеляцьких несанкціонованих звалищ. Зокрема, зазначали (далі цитата із повідомлення прес-служби Полтавської ОДА):
«…Євген Греков розповів, що разом із тимчасово виконувачем обов’язків директора Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Андрієм Вергелесом і начальником Державної екологічної інспекції Центрального округу Євгенієм Мартосенком приїздив у Кобеляки й побував на сміттєзвалищі в лісі й іншому, створеному також у межах міста. Діяльність другого сміттєзвалища наразі припинена за рішенням суду.
«Маємо доволі небезпечну ситуацію не тільки щодо засмічення відходами лісових насаджень, а й потенційно небезпечну пожежну ситуацію, оскільки один смітник знаходиться всередині лісу», — наголосив Євген Греков.
Андрій Вергелес поінформував, що жодне зі сміттєзвалищ у Кобеляках не паспортизоване.
Заступник начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Сергій Тертичний розповів, що загальна сума нарахованих штрафних санкцій за засмічення й забруднення земельної ділянки, де розташоване сміттєзвалище, станом на початок травня — майже півмільйона гривень. Звернув увагу на неналежне ставлення до проблеми з боку Кобеляцької міської ради. Додав, що розмір нарахованих збитків зростатиме.
Заступник начальника управління — начальник відділу по забудові населених пунктів та містобудівного кадастру Управління містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства ОДА Антоніна Ільїна наголосила, що чинне законодавство забороняє створення сміттєзвалищ на території міста. Повідомила, що в Кобеляцькому районі налічується 12 сміттєзвалищ. Із них 8 пропонують до закриття, а 4 лишають у експлуатації, якщо вони будуть паспортизовані.
«Тобто в районі є чотири місця, які міський голова міг би розглядати для вивезення побутових відходів. У цьому питанні йому потрібно спрацювати з райдержадміністрацією. Згідно зі схемою планування території області на місці, де розміщене сміттєзвалище, — рекреаційна зона оздоровчого й туристичного використання. Виникає питання рекультивації території, — сказала Антоніна Ільїна. — У районі є сміттєзвалища, збільшення потужності яких можна розглянути. Їх потрібно паспортизувати, розробити детальний план і визначитися, що туди звозитимуть сміття. Кобеляцька міська рада може замовити детальний план території на розміщення полігону. Знайти місце, куди можна вивезти сміття, яке розташоване на двох сміттєзвалищах у межах міста, й зробити рекультивацію цих територій. Наприклад, можна перевезти сміття на полігони неподалік від Горішніх Плавнів, Решетилівки, Зачепилівки Новосанжарського району».
«По цій ситуації мають спрацювати й правоохоронні органи. Найпростіше заборонити вивіз сміття на ці два сміттєзвалища й спостерігати, як розгортатимуться події, але це не вихід. Потрібно запропонувати шляхи, як вирішити проблему, сміття вивозити. Найперше — міська влада має виходити з відповідними пропозиціями, а не ми маємо її підштовхувати, хоча це й робимо. Цю ситуацію потрібно врегулювати в правовому полі, — наголосив Євген Греков. — Відновити діяльність цих сміттєзвалищ неможливо, бо це незаконно. Вихід — розробляти детальний план територій на розміщення полігону чи використовувати законні місця видалення відходів. Потрібно укладати відповідні договори на вивезення».
Вибори завершилися. Чи дійде справа до суду
Отже, всі про незаконне звалище в Кобеляках знають. Але якось вирішувати питання не поспішали, як сама міська влада, так і контролюючі державні органи. Усі пообурювались, повикликали журналістів, констатували наявність порушення і на цьому заспокоїлися.
Швидше всього, українські чиновники вирішили діяти за давньою традицією «якось воно буде». Усі імітували діяльність і вирішили перечекати. Можливо, чекали виборів. Вибори завершилися. Кобеляцький міський голова Олександр Копелець, як єдиний і неповторний автор проекту «Звалище в лісі», став головою об’єднаної громади.
Але від цього проблема зі звалищем нікуди не поділася. І не подінеться у найближчі місяці навіть попри той факт, що місця, де можна було б складувати сміття, майже не залишилося навіть на несанкціонованому звалищі.
Між тим, ще до 25 жовтня, дня народного волевиявлення, редакції стало відомо, що Кобеляцька місцева прокуратура подала позов до Адміністративного суду з тим, щоб скасувати рішення міських депутатів і припинити вивіз відходів у ліс.
А днями від громадського активіста Артура Ковача редакція отримала інформацію про те, що позов до суду із вимогою припинити існування звалища в лісі готує і громадська організація «Конституційно-Правовий конгрес».
На початку жовтня її представники теж відвідали відоме вже всій Україні лісове звалище. І зрозумівши, що на цей момент ніяких дієвих методів впливу на кобеляцьку владу, окрім судового рішення, не існує, вирішили готувати позов.
Артур Ковач пообіцяв, що в найближчі 10 днів поінформує редакцію про перспективи подачі позовної заяви громадськими активістами. Редакція ж, у свою чергу, буде намагатися отримати інформацію про стан справ із позовом прокуратури.