Інвестиції в цифрові гроші - загальносвітовий тренд, і довіра до такого методу ведення розрахунків збільшується із року в рік. Платежі за допомогою електронних гаманців стали для жителів багатьох країн нормою після легалізації криптовалюти. В Україні ставлення до віртуальної готівки неоднозначне, багато в чому тому, що люди не розуміють, як можна користуватися нематеріальними активами, зокрема, що можливо купити на них. Ми вирішили розібратися в цьому питанні детально.
Світова практика
Першим товаром, який купили за криптовалюту, стала піца, і було це в 2010 році. Через десятиліття кількість товарів і послуг, за які можна розплатитися за допомогою електронного гаманця, зросла в сотні разів. Найчастіше, звичайно, оплата здійснюється Біткоїнами та монетами Ефіріум, які стали найбільш відомими і надійними, але й інші токени поступово починають використовуватися підчас розрахунків. Якщо немає готівки або банківської карти, то в США, Великобританії, Естонії або на Кіпрі можна заплатити цифровими грошима за каву, обід або вечерю в ресторані, одяг, електроніку, доставку подарунків, сувенірну продукцію, загалом, практично за будь-який товар.
До найбільш дорогих придбань за криптовалюту відносяться:
- Нерухомість. Витративши декілька хвилин на обмін криптовалюти і отримання необхідної суми в Біткоїнах, можна придбати будинок, квартиру, офіс, складське приміщення або навіть замок за кордоном. Найбільш прогресивними в даному напрямку є Франція, Німеччина, Таїланд, США та острів Балі.
- Автомобілі. Більшість великих автовиробників приймає оплату електронною готівкою, при цьому ціну визначають шляхом перерахунку суми, встановленої в євро або доларах, за поточним курсом.
- Громадянство. Важко повірити, але при наявності BTC на суму, відповідну 180 000 доларів, можна придбати статус повноправного жителя тихоокеанської держави Вануату. Ще дешевше обійдеться громадянство Антигуа і Барбуди – всього 135 тисяч доларів.
- Освіта. Першопрохідцями серед вищих навчальних закладів, готових приймати платежі криптовалютою, став Університет Нікосії. Зараз з електронними грошима працюють десятки європейських та американських університетів і коледжів.
Ситуація з криптовалютними операціями в Україні
Якщо порівнювати з іншими державами, то у нас сфера віртуальних розрахунків тільки розвивається, тому більшість перерахованих вище можливостей недоступні. Популяризації заважають відсутність чіткого законодавчого регулювання, недостатня довіра до цифрових активів, а також низький рівень технологічності фінансових процесів. Втім, у 2021 році за Біткоїни і топові альткоїни вже можна купувати:
- побутову техніку;
- комп'ютери і смартфони;
- одяг;
- прикраси та аксесуари;
- квіти;
- квитки в театр та кіно (не у всіх містах).
Віртуальними грошима також можна розраховуватися в деяких готельних комплексах, туристичних агентствах, юридичних конторах, а особливо затребуваними такі розрахунки є в ІТ-сфері. За прогнозами експертів, майже всі українські компанії в найближчі кілька років оцінять переваги оплати послуг і товарів криптовалютними активами, тому є сенс вже зараз зайнятися створенням електронного гаманцю і купувати токени, тим більше для цього не потрібні особливі знання та навички.