Суха і безпристрасна статистика засвідчує, що протягом року, під час якого у світі лютує «страшна» хвороба, яку порівнюють з іспанським грипом та чумою, кількість смертей в Україні і Кобеляках зокрема зменшилася.
Ось уже рік, як весь світ живе в атмосфері штучно роздмуханої більшістю ЗМІ та політиків істерії навколо нової для людської популяції хвороби, котру охрестили коронавірус (2019-nCoV), або COVID-19. У народі її частіше називають коронавірус або просто «корона».
Усі ми добре пам’ятаємо перші панічні репортажі з Італії — відео військових вантажівок, нібито вщерть заповнених гробами, фото медиків, які сплять у коридорах лікарень, величезних спортзалів, пристосованих для прийому тисяч хворих. А перед тим, вибачте за вираз, лохам показували у Фейсбуці відео, як у Китаї люди падали і мерли прямо на вулицях. А до них підбігали інші люди, одягнуті в костюми біозахисту.
Усі ми пам’ятаємо апокаліптичні прогнози про десятки мільйонів смертей, про крах медичної системи, про нездатність людства протистояти новому виклику.
В Україні, як і у всьому світі, людям швиденько заборонили виходити з дому, займатися фізкультурою, примусили постійно носити маски, сотні поліцейських ганялися за одинокими відчайдухами, які пробували жити нормальним життям. Напевне, ще не забулися кадри епічної спецоперації київських поліціянтів, котрі бігали по берегах Дніпра, намагаючись упіймати і виписати протокол на місцевого фізкультурника, який вирішив поплавати в річці і потренуватися. Пам’ятаємо абсолютно безглузді, з точки зору медичної науки, заходи на кшталт установки на території медичних закладів страшних «еменесівських» наметів, псевдодезинфекції під’їздів, підвалів, вулиць, лавочок у пустих парках та безлюдних тротуарів і автобусних зупинок.
У принципі, за рік епідемії ніяких суттєвих змін у висвітленні питання поширення в людській популяції нової хвороби не відбулося. Продовжується процес залякування: зараз населення активно залякують інформацією про абсолютно звичний процес мутації нового вірусу та про кількість людей, які захворіли вже навіть після вакцинації. Тобто, «мивсєумрьом» у будь-якому випадку, і просвітку не видно.
Читачі «ЕХО» мали б помітити, що редакція нашого видання із самого початку епідемії намагається не піддаватися загальній тенденції висвітлення розповсюдження коронавірусу в світі. Ми не отримуємо грантів від міжнародних та вітчизняних фінансових структур, не маємо спонсорів серед олігархічних структур, тому не займаємося залякуванням людей та поширенням фейків. Водночас, маємо бажання розібратися в ситуації з коронавірусом і надати читачам виключно достовірну, основану на фактах інформацію.
Ще на початку пандемії противники концепції «мивсєумрьом» застерігали від поспішних висновків щодо смертельної небезпеки коронавірусу. І пропонували робити перші висновки після публікації річної статистики щодо кількості смертей у тій чи іншій країні чи адміністративно-територіальній одиниці. Щоб після цього порівняти статистику смертності 2020 року із докоронавірусними часами. І тоді, маючи на руках факти, робити перші висновки щодо справжньої чи сфальшованої загрози.
Держава одна, а статистика — різна
І ось настав 2021 рік. І почали публікувати дані про смертність протягом минулого коронавірусного року. А з цим з’явилася можливість для порівняння та аналізу.
Редакція «ЕХО» отримала дані із відкритих і всім доступних джерел інформації й оприлюднює її.
Отже, для початку ми зайшли на сайт Державної служби статистики України. На ньому є розділ «Населення України». А в ньому — підрозділ «Кількість померлих за різними причинами смерті в січні-жовтні 2020 року» http://database.ukrcensus.gov.ua/PXWEB2007/ukr/news/op_died.asp.
На жаль, на даний момент Держслужба ще не опублікувала статистичний звіт за всі 12 місяців минулого року.
Так от, згідно з даними державної установи, протягом десяти місяців минулого року від різних причин смерті померли 485734 українців.
Як і в попередні роки, основними причинами смерті є хвороби системи кровообігу — 325156 випадків. На другому місці — новоутворення, в основному злоякісні — 65152, на третьому — хвороби органів травлення — 19557, на четвертому — хвороби органів дихання — 11158.
Злощасний коронавірус був п’ятим за кількістю спричинених ним смертей — 8350. При цьому, служба статистики зазначає, що лише в 7954 випадках мова йде про ідентифікований вірус. А ще 396 випадків смертей від COVID-19 записали, як неідентифікований вірус.
Важливий момент: на сайті іншої державної структури, а мова йде про Міністерство охорони здоров’я, на 31 жовтня 2020 року, тобто за ті ж 10 місяців минулого року, заявляють про зовсім іншу кількість смертей від коронавірусу – 7196. https://www.kmu.gov.ua/news/operativna-informaciya-pro-poshirennya-koronavirusnoyi-infekciyi-2019-ncov31102020.
8350 і 7196 — різниця більше, аніж у тисячу. Чому державні структури допускають аж такі неточності — питання ще те. Ми спробуємо в них про це дізнатися. Але такі серйозні розбіжності в даних офіційної статистики аж ніяк не сприяють довірі до органів влади.
Ми не полінувалися і подивилися статистику смертей в Україні за попередні, некоронавірусні роки: 2019 — 581114, 2018 — 587665, 2017 — 574 123, 2016 — 583631, 2015 — 594796. Ми бачимо, що кількість померлих в Україні зменшується. У принципі, це легко пояснити тим фактом, що постійно зменшується загальна кількість населення. Менше людей в цілому — менше й смертей.
Окрім того, потрібно враховувати, що за 2020 рік ми маємо дані лише за 10 місяців. А за листопад і грудень смертність може зрости. Але…
Але якщо вирахувати щомісячну кількість смертей, то 2020-й коронавірусний рік нічим не відрізняється від тих, коли людство ще не знало про коронавірус.
Більше того, статистики констатували, що за 10 місяців 2020-го кількість смертей, у порівнянні з 2019-м, зменшилася.
18 грудня 2020-го року був опублікований офіційний документ, що має назву «Експрес випуск. Демографічна ситуація в січні-жовтні 2020 року» http://database.ukrcensus.gov.ua/PXWEB2007/ukr/publ_new1/2020/express1020.pdf.
І в цьому документі є порівняння статистики смертей за 10 місяців 2020-го «коронавірусного» та благополучного 2019-го. Так от, за 10 місяців 2019-го померли 486778 українців. Нагадуємо — за 10 місяців 2020-го — 485734, тобто на тисячу менше.
Для того, щоб отримати порівняння ситуації «на місцях», редакція звернулася до кобеляцького РАГСу. Там уже є інформація по кількості смертей за весь 2020 рік.
І в цьому випадку статистика засвідчує зменшення кількості смертей у 2020-му, в порівнянні з 2019-им. У 2020 році за рік померли 816 чоловік, у 2019-му — 826. Щоправда, не можна не звертати уваги на те, що протягом листопада-грудня минулого року кількість померлих таки відчутно зросла.
Такі от цифри і факти. Безумовно, їх можна трактувати по-різному. Але невблаганна статистика, яку не фінансують транснаціональні корпорації, засвідчує, що про вимирання людства і українців, зокрема, від ГРВІ, яким є коронавірус, поки що не йдеться. А інфаркти, інсульти, онкологічні та інші хвороби є набагато небезпечнішими для життя. Але чомусь про це з кожного ящика не горлають.