Читачі «ЕХО» ще повинні пам’ятати дві публікації, які в різний час вийшли на сторінках тижневика. У першій з них, що мала назву «Рекламні банери за бюджетні кошти, або Як Олександр Копелець піарився за рахунок виборців», мова йшла про фактичну рекламу передвиборчих обіцянок нинішнього міського голови за рахунок бюджетних коштів. У другій, «Протягом року борги кобеляцького «Водоканалу Плюс» зросли в 5,5 раза», — про величезну заборгованість перед бюджетом міського комунального підприємства «Водоканал Плюс».
Після виходу в світ цих статей ми звернулися до керівництва міської ради та комунального підприємства із запитами, згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації. Запитували про долю рекламних банерів, придбаних за кошти платників податків, та про наявність і причину заборгованості комунального підприємства по податкових платежах.
Реакція сучасної міської влади, на жаль, виявилася прогнозованою. Із міської ради через вісім днів, що теж є порушенням законодавства, адже закон відводить для цього п’ять днів, відповіли.
Міський голова повідомляє, що, «на превеликий жаль» (від автора: сарказм зараховано і враховано), він не може дати відповіді в установлений законодавством термін. Адже зараз у міській раді всі дуже зайняті, а ми запитуємо надто багато.
Ну, в принципі, щодо заборгованості «Водоканалу» ще можна повірити в те, що міській владі потрібно зібрати багато документів. Боргів багато, отже й документів теж. А ось відповісти з приводу долі банерів… Можна ж просто написати: «Банери зберігаються там то, відповідальний за зберігання такий то, у понеділок чи вівторок можете прийти і в цьому впевнитися».
Але тепер доведеться чекати аж 20 днів, доки службовці міськради будуть готувати детальну відповідь. Не інакше, як нові банери малюватимуть. Потім Олександр Копелець буде вимагати оплату за підготовку того «величезного» масиву інформації. Таке право закон надає. А потім ще тягтиме час до останнього.
Нічого незвичного і несподіваного. Кобеляцький міський голова не звик діяти згідно із законодавством і звітувати про витрачені ним (від автора: особливо на особисті потреби) чужі гроші. Тим більше, що Олександру Копельцю розповіли, сам би він навряд би прочитав, що серйозної відповідальності для нього через порушення закону «Про доступ до публічної інформації» в Україні немає. Оштрафують та й по тому. А для того, щоб притягти його до цієї самої відповідальності, доведеться звертатися аж до Уповноваженого із прав людини. Усе це, безумовно, буде зроблено, але займе багато часу.
А тягти час, судячи з реакції міськради, ой, як потрібно. Адже за банери заплатили близько 15 тисяч гривень. І якщо вони, а це комунальне майно, зникли, то потрібно шукати, кримінальну справу порушувати і так далі, і тому подібне. І відповідальність комусь нести.
Як і нести відповідальність за дії чи бездіяльність, що призвели до податкової заборгованості комунального підприємства. А в обох випадках одним лише штрафом уже не відкараскаєшся.