14 червня 2021 року нарешті опублікований вердикт Полтавського окружного адміністративного суду, яким фактично визнане незаконним «історичне» рішення кобеляцьких міських депутатів та їх вожака Олександра Копельця щодо вивезення сміття в ліс. Тепер залишається слідкувати за тим, як «законослухняний» міський голова та його поплічники будуть оскаржувати, а потім, сподіваємось, виконувати рішення суду.
Читачі «ЕХО» мають пам’ятати, що газета відслідковувала розвиток подій після прийняття міськими депутатами, прямо скажемо, ганебного рішення про вивезення сміття в сосновий ліс із першого дня, коли про це стало відомо.
У нас одразу не було сумнівів у тому, що це рішення є незаконним і суперечить елементарному здоровому глузду. Але в державі Україна чимало чиновників і депутатів не дружать з головою і тому частенько голосують, керуючись не раціо та законом, а власними шкурними інтересами. Зрештою, більшість обранців «мудрого» українського народу і йдуть у владу виключно для того, щоб захищати свої і лише свої інтереси, інколи — дядька, який платить їм, депутатам, гроші, роздає землю, робить вигідні замовлення за бюджетні кошти. Цей список можна продовжувати. Хоча, відверто кажучи, добра третина, а то й половина депутатів у таких маленьких і фінансово бідних громадах, як Кобеляцька міська, самі не знають, навіщо вони йдуть у владу. Тобто, їх навіть «задовольняти» не потрібно, вони й так проголосують, як їм скажуть.
Щось схоже сталося і в Кобеляках. 16 серпня 2019 року міські депутати, не надто утруднюючи себе роздумами, дружно проголосували за запропоноване Олександром Копельцем рішення про те, щоб фактично створити в лісі сміттєзвалище. Ще тоді в далекому 2019 році ми задавали питання декому з міських обранців, як вони могли підтримати таку пропозицію і проголосувати за злочинне по відношенню до довкілля рішення. Практично всі відповіли, що вони навіть не запитували, де ж буде те злощасне звалище. Головне, щоб не біля їх двору.
І в результаті, на світ Божий був виданий наступний юридичний «перл»:
«…11.Зобов`язати директора Кобеляцького комунального підприємства «Водоканал Плюс» ОСОБА_1 з 15.09.2019 здійснювати розміщення твердих побутових відходів на земельній ділянці, розташованій на відстані 2,2 км від міста Кобеляки на території сміттєзвалища, яке утворене в 60‑і роки ХХ століття;»
Як вам? Звалище за 2 кілометри від міста. Це в той момент, коли міська рада розпоряджалася лише землею в межах Кобеляк. І взагалі, що це за «витончене формулювання» — «за 2,2 кілометра»? У який бік за два кілометри? На північ, на південь чи на захід? На місці сміттєзвалища, що було утворене в 60‑х роках минулого століття. Ким утворене? Чи законно утворене?
Ну, як було сказано вище, ніхто із кобеляцьких депутатів подібними питаннями свій мозок не утруднював. Сказав Санич — підняли руки. І все. А там — нехай і трава не росте.
Недовго музика грала
Як відомо, не дивлячись на кволі протести кволої громадськості, браві комунальники, натхненні бравим Копельцем, жваво повезли різну міську гидоту в ліс.
Про це неподобство чудово знали всі — від голови Полтавської облдержадміністрації до силових структур. Але протягом року всі воліли не втручатися в ситуацію. Аж доки після звернення Держлісгоспу представники прокуратури звернулися до суду. Було це ще восени 2020 року, тобто через рік після створення звалища в лісі.
Справу прийняв до розгляду Полтваський окружний адміністративний суд. І через півроку слухань, під час яких міська рада доводила, що то її земля і ліс, що минув термін звернення до суду, що прокуратура не може звертатися із подібним позовом, а в лісників немає усіх документів, суддя Ігор Шевяков прийняв рішення. До речі, під час судових слухань стало відомо, що лісники подали в Кобеляцьку міську раду документи на виготовлення проекту землеустрою. Але, як і можна було очікувати, Олександр Копелець їх «забракував».
Та, не дивлячись на всі вихиляси і викрутаси міського голови і його поплічників, судове рішення було не на їх користь. Детальніше із усіма перипетіями судових слухань можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/97561930, ми ж наведемо лиш регулятивну частину:
«Керуючись статтями 241–245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області (вул.Касьяна, 37 м.Кобеляки Полтавської області) в інтересах держави в особі Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства (вул.Гулака-Артемовського, 22 м.Полтава ЄДРПОУ 35206523), Державного підприємства «Кременчуцьке лісове господарство» (вул.Шевченка, 41 м.Кременчук Полтавської області ЄДРПОУ 00992680) до Кобеляцької міської ради Полтавської області (вул.Касьяна, 29 м.Кобеляки Полтавської області ЄДРПОУ 21051562), третя особа на стороні відповідача — Кобеляцьке комунальне підприємство «Водоканал Плюс» (вул.Покровська, 43 а м.Кобеляки Полтавської області ЄДРПОУ 41678707), про визнання протиправним та скасування рішення — задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт 11 рішення сесії Кобеляцької міської ради № 3 від 06.09.2019 року «Про внесення змін до рішення позачергової сесії від 16.08.2019 року № 7 «Про заходи щодо ліквідації стихійного звалища по АДРЕСА_2».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11 травня 2021 року.
Головуючий суддя І. С. Шевяков»
На цей момент редакції ще не відомо, чи вступило рішення в силу і чи оскаржували його «блискучі» юристи «блискучої» Кобеляцької міськради.
Але сумнівів у тому, що міськрада суд програє, майже немає. Навіть у корумпованій Україні навряд чи знайдеться суддя, який зважиться фактично узаконити злочин проти довкілля.
Ми обов’язково повідомимо читачів про той момент, коли справедливість по відношенню до природи остаточно торжествує. І нагадаємо, що з того дня будь-який комунальник, який зважиться повезти сміття в ліс, стане злочинцем. Копелець про це знає чудово. А от чи знають його підлеглі? Не факт.