Вхід | Реєстрація

Частина периферійних сіл зникнуть із карти за 10–15 років

Частина периферійних сіл зникнуть із карти за 10–15 років

Україна стрімко втрачає населення, але ще більш стрімко зменшується сільське населення. У малих і периферійних селах демографічна ситуація просто катастрофічна.

Про це пише директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

«Головною причиною є не урбанізація, а якраз природне скорочення кількості населення через низький коефіцієнт відтворення і низьку тривалість життя», — наголосив автор.

За його словами, нині з працездатного віку виходить удвічі більше людей, ніж тих, хто входить у працездатний вік. І за 15 років дасться взнаки чергова демографічна яма. Зараз дітей віком 0–5 років удвічі­-утричі менше, ніж дітей віком 10–15 років. Через це кількість шкіл і дитячих садків і надалі скорочуватиметься, а потреба у будинках для літніх людей без опіки — зростатиме.

«Через перекіс статево‑вікової піраміди та низькі доходи домогосподарств, психологічний розлад у селах різко впала народжуваність. У віддалених територіях на десять смертей одне народження, навіть у близьких до центрів громад селах ситуація не набагато краща. По суті, значна частина периферійних сіл зникнуть із карти впродовж найближчих 10–15 років», — пояснив Ткачук.

Як зазначив експерт, погана демографічна ситуація в селах відбивається й на якості освіти неповнолітніх мешканців сіл. У периферійних громадах із населенням 12–14 тисяч жителів у понад 50 поселеннях народжуються 55–60 дітей на рік. Це дуже ускладнює роботу сільських дитсадків і шкіл, і робить випускників неконкурентоспроможними на ринку вищої освіти та ринку праці.

Скорочення населення зменшує можливості для знайомства молоді між собою і створення подружніх пар, що є додатковим стимулом для виїзду до великих міст, оминаючи малі міста — центри громад.

Проте найбільша проблема — апатія місцевих жителів, вважає Ткачук. Тотальна зневіра в усьому, відмова займатись будь­чим, навіть своїм домашнім господарством, констатував він.

При цьому місцева влада, на переконання експерта, взагалі не має уявлення про те, що повинна робити задля розвитку економіки в громаді. Діалог між владою та підприємцями щодо розвитку мінімальний.

Він звернув увагу і на те, що у віддалених поселеннях, особливо вздовж кордону з РФ, відсутні нормальний мобільний зв’язок та Інтернет. Мала кількість жителів не викликає зацікавленості в операторів будувати там інфраструктуру зв`язку, що ще більше знижує привабливість цих територій для молоді та підприємництва.


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
26 вересня, 16:25 | Полтавщина | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном
Завантажуємо курс валют

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації