5 січня у Верховній Раді був зареєстрований проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України щодо впровадження обліку штрафних балів за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» №6502.
Згідно проєкту, за порушення водієм Правил дорожнього руху, що зафіксовані не в автоматичному режимі, вводитиметься система штрафних балів, повідомляє телеграм-канал Адвокат права.
Штрафні бали є величиною, встановленою Законом з метою визначення співвідношення між ступенем суспільної небезпеки окремих адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та з метою прийняття обґрунтованого рішення про тимчасове зупинення дії посвідчення водія і повторного проходження повного курсу навчання за відповідними програмами водіями, які вчинили певну кількість таких правопорушень. Як наслідок, посвідчення водія перестане діяти і автомобілісту доведеться повторно проходити повний курс навчання та складати теоретичний і практичний іспит із ПДР.
У проєкті вказаний перелік правопорушень, передбачених КУпАП, за вчинення яких водієві нараховуватимуться штрафні бали.
Кількість штрафних балів залежить від рівня суспільної небезпеки таких порушень та становить від 1-го до 5-ти за кожне правопорушення.
- 1 бал нараховуватиметься за вчинення правопорушення, передбаченого частинами 5 (Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами) і 10 (Порушення правил перевезення дітей) статті 121 КУпАП;
- 2 бали — за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1, 7, 11 статті 121, частиною 1 (крім зафіксованих в автоматичному режимі), 2 статті 122, частиною 1 статті 123 КУпАП;
- 3 бали — за вчинення правопорушення, передбаченого частиною другою статті 121, частиною третьою статті 122 КУпАП;
- 5 балів — за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 4, 5 статті 122 (крім зафіксованих у автоматичному режимі), статтею 122-4, частиною 2 статті 123 КУпАП.
Обчислення загальної кількості штрафних балів здійснюється протягом попереднього року (попередніх 365 днів). Нараховані за кожне правопорушення штрафні бали анулюються через рік (365 днів).
У разі нарахування водієві протягом попереднього року (365 днів) 12 і більше штрафних балів, а водію, якому посвідчення водія видано вперше менше ніж один рік тому назад – 8 і більше, уповноважена особа Нацполіції приймає рішення про тимчасове зупинення дії посвідчення водія. У разі незгоди водія з прийнятим рішенням, його можливо оскаржити в суді. При цьому оскарження рішення не зупиняє його виконання.
За керування транспортним засобом особою, посвідчення водія якої тимчасово зупинено, законопроектом пропонується встановити відповідальність, передбачену частиною другою статті 126 КУпАП (3400 гривень).