Компанія Aestech розробила та запатентувала унікальну технологію безрамного скління і представила її на головному архітектурному фестивалі планети.
Скляні фасади, тераси та атріуми — неймовірно гарні, але комплексні й дорогі архітектурні рішення. Одна з базових складностей полягає в необхідності застосовувати додатковий каркас, що тримає склопакети. Він збільшує кошторис на матеріали для конструкції, а також додає до них витрати на доставку і монтування.
Проте в Україні створили альтернативне рішення, яке дозволяє позбутися додаткового каркасу. Технологію безрамного скління розробили інженери української компанії Aestech, яка входить у міжнародний технологічний холдинг TECHIIA. В основі цієї технології — так званий склопакет підвищеної міцності - СПМ.
Як же влаштовані нові конструкції від Aestech? На перший погляд, це такі саме кілька шарів скла, з’єднані через дистанційну рамку контуром герметизації. Проте якщо у стандартному склопакеті це з’єднання відносно м’яке, то в склопакеті підвищеної міцності це єдина жорстка конструкція. Для її отримання розробники використовують пултрузію — попередньо натягнуті та зафіксовані скляні волокна — й надміцний клей. Завдяки цьому навантаження від вітру та опадів на зовнішнє скло передаються на інші шари — на відміну від стандартного склопакету, де за опір відповідає тільки зовнішній шар.
Таким чином інженери розв’язали головну проблему склопакета: він сам собою може витримувати в декілька разів більше навантаження без збільшення товщини скла. А це, зокрема, означає, що немає необхідності використовувати зовнішні додаткові опорні конструкції, як-от ригелі стійки та рами.
До того ж, склопакет підвищеної міцності може бути величезних розмірів. Пултрузія — дуже твердий матеріал, тож кріплення можна закручувати прямо в неї та монтувати склопакет безпосередньо до тримальних конструкцій будівлі.
Також, не потрібно чекати, поки будуть зведені всі поверхи, а починати скління вже з першого, що значно прискорює терміни здачі будівлі в експлуатацію.
На склопакетах підвищеної міцності можна навіть стрибати. Це робили відвідувачі World Architecture Festival 2022, на якому українці представили свою технологію безрамного скління.
«Скляні фасади нового типу, без ригелів і стійок, можуть стати основною ідеологією сучасної архітектури», — каже керівник Aestech Леонід Лазебніков.
З цим твердженням важко не погодитися, бо нова технологія перетворює скляні конструкції в доступні для замовників і простіші для виконавців проєкти. Кількадесят об’єктів в Україні вже можуть похвалитися використанням нових технологій від Aestech. Найближчим часов такої краси в міських просторах стане ще більше. Сподіваємося, що не тільки в Україні.