Держпродспоживслужба встановила перевищення вмісту нітратів у питній воді, яка була відібрана з джерел децентралізованого водопостачання в Полтавському районі. Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
«Вміст нітратів перевищував нормативний рівень 50 мг/дм³. Так, у 2022 році перевищення вмісту нітратів виявлено в семи пробах питної води (6 — Полтавський р-н, 1 — Лубенський р-н), станом на 5 квітня у трьох пробах (Полтавський р-н). Ця ситуація може стати причиною виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії серед дитячого населення», — зазначили в Держпродспоживслужбі.
У службі також нагадали, що кип’ятіння, відстоювання та значна частина побутових фільтрів не знижують вміст нітратів у воді, а інколи, навпаки, збільшують її токсичність. При оцінці якості води користуйтесь лише результатами лабораторних досліджень — навіть найпрозоріша на вигляд та найсмачніша на смак вода може бути значно забруднена нітратами.
Вода з колодязів, на відміну від водопровідної, зовсім не захищена від забруднення, а недоброякісна колодязна вода може стати причиною розповсюдження таких інфекційних захворювань, як вірусний гепатит, дизентерія, черевний тиф, холера, а також отруєння нітратами. Однією з найнебезпечніших хвороб, яку може викликати вживання води з високим вмістом нітратів, є метгемоглобінемія.
Водно-нітратна метгемоглобінемія — це захворювання, пов’язане із вживанням води, що містить високу концентрацію нітратів, яка перевищує встановлені санітарними правилами норми (понад 50 мг/дм³). При потраплянні в шлунково-кишковий тракт нітрати під впливом кишкової мікрофлори відновлюються до нітритів. Саме ці речовини і є небезпечними для людини.