Кременчук — місто в Полтавській області України, адміністративний центр Кременчуцького району. Поділяється на два райони: Автозаводський та Крюківський. Розташований на річці Дніпро.
Кременчук є містом обласного значення, самостійною та самоврядною адміністративно-територіальною одиницею у складі області.
За однією з версій назва міста походить від тюркського слова «керменчик», що у перекладі означає «невелика фортеця». Серед інших припущень — легенда про те, що у старі часи, коли тут пропливали торгівельні човни, стерновий, помітивши гранітні пороги, вигукував: «Кремінь! Чув?» Згодом це словосполучення переросло у теперішню назву. На користь того, що назва міста означає «укріплення біля переправи через річку», свідчить те, що є п’ять поселень із такою назвою, і всі вони знаходяться біля річки, (власне Кременчук, а також два в Молдові, одне в Кабардино-Балкарії (Росія) та Кокчетаївській області в Казахстані).
Демографія, релігія
Частка молоді складає 24,5% від усього населення міста.
На сьогоднішній день в місті діє понад 50 церков різних конфесій.
Більшість населення розмовляє російською.
З урахуванням національного складу населення в місті працюють 4 російськомовні школи, єврейський навчально-виховний комплекс та німецька недільна школа.
Промисловість
Промисловий потенціал налічує 72 великих підприємства з чисельністю працюючих 39,4 тис. чол. Основу економіки міста складає нафтопереробна галузь. Кременчуцький нафтопереробний завод «Укртатнафта» — один з найбільших в Європі. Його частка на ринку нафтопродуктів України складає 15 %. Це при тому, що завод працює не на всю потужність.
Географія
Лівобережна частина міста знаходиться в роздлубаних болотами і озерами річищах Дніпра і його притоки — Сухого Кагамлика. Тільки на північному сході підіймається невеликий пагорб — Піщана гора, що складена з пісків другої бортової тераси Дніпра.
Кременчук зі супутника
Правобережна частина, Крюків, розташована на півострові, утвореному річищем Домахою, куди впадали річки Крюків і Гнила, а з іншої — широкою затокою ріки Семова. Долини цих сильно заболочених річок були природними межами у яких розвивався Крюків. У декількох кілометрах від Дніпра здіймається Деївська гора, невелика система пагорбів, урочищ і ярів. Тут знаходиться найвища точка Полтавської області. Це курган, на якому встановлено пам’ятник солдатам, які загинули в перші дні оборони міста від німців у Другій Світовій. Його висота — 204 м над рівнем моря. У той час як висота нижніх частин міста приблизно 40 м.
Заповідні об'єкти
У Кременчуцькому районі 17 заповідних об'єктів. Площа заповідного фонду 6511,75 га, що складає 5,8 % від території району.
Ландшафтні:
* о. Стрілечий-2
* балка «Широка»
Ботанічні
* о. Стрілечий-4
Геологічні
* Скеля — гранітний реєстр
Озера
На правобережній частині міста знаходиться кілька озер.
* Скеля, біля колишніх артскладів, це затоплениі каменоломні XIX ст
* Озеро Гарячка біля заводу Кредмаш, колишній ставок царських садів
* Штучне озеро у Комсомольському парку із острівцем посередині
* Затоплений кар’єр на Занасипу
Транспорт
Основними видами міського пасажирського транспорту є автобусний (АО АТП-15307), тролейбусний (комунальне підприємство «Тролейбусне управління») та 14 автотранспортних приватних підприємств. Довжина міських автобусних маршрутів – 136 км, тролейбусних – 54 км. Тролейбусний парк складається з 40 старих машин, проїзд в них — 60 коп, для пенсіонерів безкоштовний.
Автобусне сполучення нараховує 28 маршрутів. (на 2002 р.) Основним міським видом транспорту є рейсові мікроавтобуси («маршрутки»), проїзд коштує 1 гривню 75 копійок. Проїзд в автобусі коштує від 1 гривні до 2.50 грн. для приміських маршрутів, наприклад до села Стара Білецьківка (маршрут № 131).
З Кременчука до Харкова і Києва ходить потяг-експрес, який значно зручніший за маршрутні таксі, але відправляється лише раз у день.
Є два річкових порти: вантажний і пасажирський, останній не працює — здається в аренду.
Культура
Розгалужена мережа закладів культури створена у Кременчуці за часів Радянського Союзу, за останні десять років у місті відкрилися Центр культури і дозвілля, Міська картинна галерея, картинна галерея Наталії Юзефович.
У місті діє 13 комунальних установ культури.
* міський палац культури
* міський центр культури і дозвілля
* 2 централізовані бібліотечні системи (20 філій)
* краєзнавчий музей
* музей А.С.Макаренка
* 3 дитячі музичні школи
* дитяча художня школа з двома філіями
* парк культури і відпочинку «Придніпровський»
* 2 міські художні галереї
Освіта
У Кременчуці працює 50 дитячих дошкільних закладів, 36 загальноосвітніх шкіл (з них 4 — приватних), 1 вечірня, 6 закладів позашкільної освіти, 8 ПТУ, 11 вищих навчальних закладів.
Школи
У школах міста навчається приблизно 29, 5 тис. учнів, працює 1,9 тис педагогічних працівників. Працюють школи нового типу: ліцеї № 4, 11,та Полтавський обласний ліцей для обдарованої молоді при педагогічному училищі ім. А. С. Макаренка, гімназії № 5, 6, колегіум №25, школа №10, експериментальна школа №17 «Вибір», пілотна школа № 30, профільно-диференційована школа № 3, школа-родина №8. Приватні школи: «Ада», «Надія України» (закрита наприкінці 2007), «Логос». У приватній школі «Хабад-ор Авнер» викладають іврит. Окрім цих загальноосвітніх закладів працює інтернат для дітей-сиріт ім. А.С.Макаренка, обласний військовий ліцей з поглибленою фізичною підготовкою, обл. ліцей для обдарованих дітей при педучилищі.
У місті є єдиний в Україні навчальний заклад, що готує пілотів гелікоптерів — Кременчуцький льотний коледж - структурна одиниця Національного авіаційного університету.
Інші навчальні заклади
* Кременчуцьке педагогічне училище ім. А. С. Макаренка
* Технікум залізничного транспорту
* Медичне училище
* Кременчуцький льотний коледж
* Вище професійне училище №7
ВНЗ
Найбільшим ВНЗ в місті є Кременчуцький державний політехнічний університет ім. М. Остроградського. На його 8 факультетах навчається 8,5 тис. студентів, працює близько 500 викладачів.
Особистості
В місті народились
* науковці: мовознавець П. Житецький, зоолог М. Шарлемань, механік академік П. Супруненко, літературознавець академік В. Дончик, астрофізик Б.П.Герасимович (1889—1937)
* письменники Б. Чичибабін, Е. Казакевич, Д. Вишневський, А. Литвин
* композитори М. Калачевський, Д. Тьомкін, Л. Орнштейн; диригент О. Рябов
* живописці та скульптори Є. Крендовський, О. Литовченко, А. Рєзниченко, О. Харків, Мане-Кац, Л. Блох
* кінорежисер С. Дудка