Єдиний свідок суду над злочинами людства живе в Полтаві
По війні Йосип був тілоохоронцем прокурора від Радянського Союзу Романа Руденка під час військового трибуналу, коли судили найближчих соратників Гітлера.
30 років про Гофмана не знали і ветераном війни не вважали. Відомим його ім’я зробили журналісти. Та ще довго Гофмана не сприймали як учасника війни, у цьому чоловік вбачає прояв антисемітизму.
Цьогоріч Йосип Давидович відзначає аж три ювілеї: у травні було 65 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні. 24 жовтня – власне 85-річчя, а в листопаді – 65 років від початку суду над верхівкою фашистської Німеччини в Нюрнберзі.
Перед повішенням деякі нацисти обмочили штани
Нюрнберзький процес тривав майже рік (з листопада 1945 по жовтень 1946). Обвинувачення виносили представники чотирьох країн, чиї делегації були представлені на суді: СРСР, Великобританія, Франція, США. Причому радянська делегація була найменш чисельною. Ті, хто наказували знищувати цілий народ, вбивати і палити, ховати людей живцем, та знущатись, на лаві підсудних поводились тихо й сумирно, іноді дехто клеїв дурня.
Коли підсудним демонстрували кадри звірств у концтаборах, вчинених фашистами, деякі не витримували. Говорили, що не знали про такі злочинні дії проти людства. А будучи в статусі смертників намочили штани, стверджує Йосип Гофман.
– Судили 24 прибічників Адольфа Гітлера, військових злочинців Третього рейху, – говорить свідок тих подій. – Смертна кара чекала лише на 21 людину. – Адже один із засуджених генерал СС Лей повісився в камері в’язниці. Крупа визнали лікарі дуже хворим, мовляв, і так помре скоро, хоча той прожив іще років п’ять після суду. А рейхсмаршал авіації Герінг отруївся за дві години до виконання вироку.
«Кат Вудд подарував годинника, а я йому зірочку, бо більше нічого не мав»
За час перебування в Берліні сержант Йосип Гофман познайомився з американцем Джорджем Вуддом, який був призначений катом засуджених до страти фашистських злочинців.
– Він подарував мені швейцарськийгодинник, а я йому радянську зірочку, бо більше нічого не мав, – згадує ветеран. – Хоча прикро, адже одна з газет написала, що я виміняв зірочку на годинника. Це було зовсім не так.
Нині годинник Вудда та перепустка на Нюрнберзький процес – експонати Національного музею Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років у Києві. Керівництво музею попросило ветерана про це.
Бабусю й дідуся фашисти закопали живими
У Йосипа Давидовича з фашистами були особисті рахунки. Його дідуся й бабусю окупанти закопали живцем. Тато загинув на фронті, родичі теж не повернулись з війни.
У 15 років в евакуації хлопець будував залізницю Астрахань – Кизляр, у 16 став бригадиром землекопів. А в 17 опинився в зенітно-мінометному училищі в Сімферополі. Звідти, за наказом Сталіна, потрапив на фронт, почав захищати Вітчизну піхотинцем 9 роти 3 батальйону 271 гвардійського полку. Сивому ветерану й досі сниться атака і заклик до неї.
Йосип Гофман народився на Миколаївщині.
35 років віддав службі в лавах Радянської Армії. Нині полковник у відставці живе в Полтаві.
Одружений вдруге. Має сина та трьох онуків.
Автор п’яти книг. Найвідоміша з них – «Нюрнберг предостерегает», над якою автор працював багато літ. До книги увійшли, окрім спогадів, документи. Видання відзначене медаллю Асоціації ветеранів війни США.
Трохи статистики. Нюрнберзький процес.
Союзники виявили і захопили 1100 тонн німецьких документальних матеріалів.
Трибунал розглянув понад 5 тисяч справжніх документальних доказів.
За час процесу було написано понад 5 мільйонів сторінок друкованих матеріалів.
Витрачено 200 тонн паперу, 27 тисяч метрів звукової стрічки.
Штат трибуналу складав – 3200 працівників.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтава | Суспільство
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном