Особливо «відзначився» Оржицький район. Так, 22 серпня піротехнічна група аварійно-рятувального загону спеціального призначення УМНС України в Полтавській області виявила і знищила в селі Денисівка понад 1100 вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної війни, а також 15344 набої, 244 запали до гранат та 26 кілограмів вибухівки. На них і «нарвалися» господарі будинку, коли проводили земляні роботи. Кілька років тому вони придбали будинок в одного дідуся і навіть не підозрювали, яка небезпека їм загрожує. «Арсенал» знаходився за три метри від оселі на глибині менше двох метрів.
А 29 жовтня на Оржиччині пошуковий загін «Меморіал» виявив ще один склад зброї. Протягом двох днів «еменесники» відкопали 1069 вибухонебезпечних предметів, серед яких понад 400 мінометних мін, а також майже 4400 стрілецьких набоїв. Усі боєприпаси було підірвано на спеціально відведеній території.
Помічник начальника УМНС у Полтавській області Світлана Рибалко повідомила, що такі арсенали найчастіше знаходять у місцях, де під час війни точилися запеклі бої. Чимало зброї було полишено й під час відступу Червоної Армії: аби вона не дісталася ворогу, її навіть намагалися «замаскувати». Минули роки, і лише тепер відкривається жорстока правда майже 70-річної давнини.
Найчастіше «подарунки» воєнних літ виявляють пошукові загони, які, знаючи, де відбувалися найзапекліші бої, знаходять, а потім перепоховують останки воїнів Великої Вітчизняної війни. Але нерідко орудують і «чорні» археологи. Ці шукають нагороди та інші «трофеї», які можна вигідно продати на «чорному» ринку. Наткнувшись на небезпечну знахідку, такі копачі зазвичай не «світяться» і тікають, полишаючи все як є. Були випадки, коли після них боєприпаси знаходили діти. Не розуміючи реальної небезпеки, дітлахи використовують такі предмети для гри й часом розплачуються власним життям.
У Кременчуцькому районі стався такий випадок. Дорослий чоловік побачив, що діти граються на полі іржавим снарядом. Гримнув на них. Але замість того, щоб повідомити міліцію або іншу службу про знахідку, забрав снаряд додому, почистив, а потім уже відніс у міліцейське відділення і поклав на столі: от який я, мовляв, молодець! Можна лише уявити собі реакцію правоохоронців, які спочатку сприйняли «доброчинця» як терориста.
Ще один дивак знайшов артснаряд на своєму городі неподалік Полтави. Сів на велосипед, поклавши знахідку в металевий кошик на багажнику, та й поїхав додому. А сусіди про цей вчинок дізналися. Зателефонували в міліцію, повідомивши, що той разом з вибухівкою зачинився у своєму будинку й погрожує все підірвати. Коли приїхали правоохоронці, чоловіка вдома вже не було. Він знову поклав снаряд на велосипед і повіз його подалі від житлової зони, де полишив на території якогось довгобуду. А потім навіть ображався, що зробив добру справу, а йому ще за це й «влетіло».
Загалом цього року на Полтавщині, за повідомленням Світлани Рибалко, було знайдено понад 620 артснарядів, 801 мінометну і дві протитанкові міни, 13 авіабомб, серед яких були 200 і 250-кілограмові, 1435 гранат, 1000 запалів до них, майже 35 тис. набоїв, 25 кг вибухівки. Найчастіше такі небезпечні «сюрпризи» знаходять на згаданій уже Оржиччині, у Кременчуцькому, Котелевському, Диканському та інших районах області. Приміром, минулого місяця великий арсенал боєприпасів виявили в урочищі Яхнове на Диканщині. Саме в тих місцях дали перші залпи легендарні «Катюші». Піротехнічна група обстежувала територію в радіусі кілометра.
Можна тільки уявити, наскільки небезпечна робота в піротехніків. Щотижня, а нерідко й протягом кількох днів поспіль, надходять повідомлення про небезпечні знахідки на Полтавщині. Знову і знову піротехніки (їм у середньому 25 - 35 років) виїжджають за викликом, аби, ризикуючи життям, знешкодити боєприпаси, їх захищають лише каски та бронежилети, а ще набуті знання й залізна дисципліна. Але ніхто не знає, скільки ще смертоносної зброї таїть полтавська земля! Навіть через 66 років після закінчення війни кількість знахідок не зменшується.