Вхід | Реєстрація

Що не завадить знати про лічильники газу та тепла?

Що не завадить знати про  лічильники газу та тепла?

Лічильники газу незабаром з’являться в кожному будинку

Подорожчає газ чи ні, якщо подорожчає, то наскільки — ці питання останнім часом постійно цікавлять українців. І не спроста, адже від відповіді на них залежить плата за комунальні послуги. Сьогодні цей платіж з’їдає чималий шмат сімейного бюджету і є лише один спосіб його зменшити — економити. Та справжня економія неможлива без ведення обліку об’єму наданих послуг.
До речі, об’єми споживання тепла, води та газу в Україні нині значно перевищують аналогічні показники в розвинених країнах світу. Відсутність точного обрахунку використаних комунальних послуг кожним конкретним споживачем не стимулює населення економити енергоресурси. В зв’язку з цим було введено в дію Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку блакитного палива. Тобто для населення встановлення газових лічильників є обов’язковим, щоправда цей процес проходитиме поетапно. Для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, лічильники мають бути встановлені до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі — до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі — до 1 січня 2018 року. Щоправда, за підрахунками фахівців, для того, щоб лічильник газу стояв в усіх без винятку оселях, необхідно витратити близько 3-х мільярдів гривень.
Вищезгаданий закон передбачає, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення може проводитися за рахунок коштів суб’єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, бюджетних коштів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Виконувати роботи із встановлення вузлів обліку природного газу мають право суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (у Полтаві це ПАТ «Полтавагаз»), або отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу, що має бути підтверджено документально.
Для встановлення лічильників газу в квартирі обов’язково потрібен індивідуальний проект. З цим питанням полтавцям необхідно звертатися до того ж ПАТ «Полтавагаз».

Тип лічильника, який Ви обрали, повинен значитися в Державному реєстрі

Що ж необідно знати обираючи прилад обліку блакитного палива? Загалом всі наявні в продажу лічильники газу поділяються на побутові, комунальні та промислові, вони відрізняються за технічними характеристиками та ціною (промислові розраховані на більшу витрату газу за годину). За принципом дії ці прилади можна розділити на чотири основні групи: турбінні, роторні, мембранні та вихрові. У побутовому секторі в основному використовуються лічильники мембранного типу, основними перевагами яких є: простота в експлуатації, економічність і висока точність підрахунків. На їх показники практично не впливають сторонні магнітні поля та не з'являється газ під склом циферблату.
Лічильник Ви можете придбати як в торгівельній мережі, так і безпосередньо в газовому господарстві.
Дуже важливо пересвідчитися, що тип лічильника газу, який Ви обрали, занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, лише за такої умови його встановлення є законним. З Держреєстром можна ознайомитись у ДП «Полтавастандартметрологія».
На маркуванні лічильника обов’язково має бути зазначена інформація про його пропускну здатність. Наприклад, якщо в квартирі встановлено лише газову плиту, то буде достатньо лічильника з позначкою G1,6, адже газова плита використовує приблизно 1 кубометр газу на годину. Якщо в квартирі встановлено ще й газову колонку, то краще придбати лічильник з маркуванням G 2,5 або G 4, в залежності від її потужності. Підбір типорозміру лічильника проводиться на етапі проектування. У паспорті будь-якого газового обладнання обов'язково вказано витрату газу на годину, тому якщо сплюсувати всі дані споживання існуючих в помешканні газових приладів, отримаємо цифру, яка допоможе визначити необхідний для встановлення тип лічильника.
Крім того, при придбанні лічильника важливо враховувати розташування газового трубопроводу і плити на вашій кухні, адже лічильники бувають з напрямом потоку газу зліва направо та справа наліво. У будь-якому випадку їх встановлення повинно здійснюватися ліцензованими спеціалістами.

Пошкодження лічильника може «перерости» у чималий штраф

Періодичність повірки лічильників блакитного палива становить 8 років. Їх демонтаж, монтаж, повірку та ремонт проводять за рахунок організації, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території. На Полтавщині лічильники газу повіряють фахівці ДП «Полтавастандартметрологія» на обладнанні ПАТ «Полтавагаз», лише цьогоріч повірено понад 7 тисяч таких лічильників.
Свідченням того, що лічильник пройшов повірку і здійснює облік природного газу з належною точністю, є наявність на ньому відповідних пломб з відбитком повірочного тавра. Поняття "зрив пломби" включає в себе як пошкодження дротів, затиснутих пломбою, або самої пломби, так і її відсутність. Знімати пломби з приладу обліку газу мають право тільки представники постачальника на час проведення планових або позапланових робіт по перевірці або обслуговуванню лічильника. Після закінчення робіт представник постачальника повинен встановити на приладі обліку нові пломби.
У випадку, якщо Ви ненавмисно пошкодили лічильник чи запідозрили, що він показує недостовірні дані, Вам необхідно терміново написати заяву у ПАТ «Полтавагаз». В цій заяві треба чітко викласти проблему, описати стан лічильника і дату, коли він припинив працювати або був пошкоджений.
До пошкоджень приладів обліку газу належать: пошкодження та зрив пломби, розбите скло, отвори та тріщини в корпусі тощо. Якщо лічильник пошкоджено не з Вашої вини, то заміну або ремонт буде здійснено безкоштовно, якщо ні, то Вам буде виставлено рахунок до сплати, який враховуватиме всі затрати на заміну і ремонт приладу обліку.
Приховування споживачем інформації про пошкодження або несправність приладу обліку чи пломби є порушенням «Правил надання населенню послуг з газопостачання» і тягне за собою адміністративну відповідальність. Тож аби уникнути величезного штрафу та не спровокувати вибух газу, ні за яких обставин не можна самостійно знімати лічильник та порушувати пломби.
Окрім проблем обліку, усіх споживачів газу цікавить з яких причин їх мають право відключити від газопостачання. Тож принагідно зазначимо, що відключення споживача може відбутись з кількох причин: за порушення термінів оплати за спожитий газ, за порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості або за порушення «Правил надання населенню послуг з газопостачання». Згідно цих правил відключення можливе навіть за місячну заборгованість. Здійснюється воно тільки після отримання споживачем попередження про відключення.

Тепло необхідно економити!

Актуальним залишається і питання масового встановлення лічильників тепла. Влітку комісія з питань реформування житлово-комунального господарства оприлюднила, що лише 9% генеруючих потужностей в Україні обладнані такими лічильниками. Тобто ми не знаємо, скільки тепла генерують підприємства, скільки виходить з котелень, скільки втрачається на шляху до будинку, скільки тепла губиться в самому будинку.
Лічильники тепла встановлюють по двох напрямках: перший — на виході з кожної котельні, другий — на вході у кожен будинок. На ці цілі цього року урядом вже виділено 500 мільйонів гривень, а у 2012 році планується профінансувати ще до трьох мільярдів гривень. Обладнання, яке закуповуватиметься за бюджетні кошти, має бути вітчизняного виробництва. Якщо виходити з середньої ринкової ціни лічильника, встановлення його в п'ятиповерховому будинку за приблизними підрахунками обійдеться в 10 тисяч гривень.
На сьогоднішній день розрахунок оплати тепла проводиться за формулою, в якій певна середня тарифна ціна тепла (різна в різних регіонах) множиться на загальну площу квартири. Тож у разі відсутності лічильника, цілий рік необхідно платити за тепло в залежності від площі приміщення, що зазвичай перевищує реальні витрати на 30-70 %. А ось маючи лічильник, можна було б фіксувати, коли подачу тепла зменшують, наприклад, при потеплінні, і платити тільки за фактично спожите тепло.
 Втім, мінус загальнобудинкового лічильника тепла в тому, що його показники «розбиваються» на всі квартири, в тому числі на ті, у яких підлога з підігрівом, чи опалюється добудована лоджія розміром з велику кімнату. Тож наступним етапом для багатьох стане придбання і встановлення мешканцями індивідуальних лічильників тепла, а їх доцільно встановлювати лише в системах опалення з горизонтальною розводкою (один вхід і один вихід, як правило, нові будинки), в системах опалення з вертикальною (стандартною постояковою) розводкою це технічно неможливо.
Також слід знати, що до показників квартирного лічильника тепла додається в середньому 20% на опалення площ загального користування у під'їзді (сходи, ліфтові майданчики тощо).
Лічильники тепла проходять повірку раз у чотири роки.
Чимало споживачів запитують, який лічильник кращий? Відносно недавно на українському ринку з’явилися теплолічильники Supercal 531/Superstatic 440 з резонансним витратоміром фірми Sontex (Швейцарія). Вони характеризуються високою точністю, відсутністю рухомих частин та механізмів (порівняно з механічними витратомірами), легкістю в обслуговуванні (не реагують на утворення осаду на відміну від ультразвукових витратомірів), до того ж їх перевірка і обслуговування не потребує демонтажу витратомірної ділянки, адже верхня вимірювальна частина від’єднується від неї.
Та який би лічильник Ви не обрали, пам’ятайте, що він сам по собі не економить ні газ, ні тепло, а лише правильно рахує їх споживання. Економія полягає в тому, що коли в приміщенні тепло, ми не відкриваємо кватирки та вікна, а прикручуємо регулятори на радіаторах опалення, чи не залишаємо без потреби включені газові камфорки. Головне, щоб Ваш прилад обліку показував достовірні дані і не вводив Вас у оману.

Автор: Жанна Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
21 листопада 2011, 14:29 | Полтавщина | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації