Вхід | Реєстрація

Що таке таурин і з чим його «їдять»?

Що таке таурин і з чим його «їдять»?

Днями фахівці науково-дослідного Випробувального центру ДП «Полтавастандартметрологія», який оснащений сучасним потужним рідинним хроматографом, доукомплектували цей прилад новітнім обладнанням та освоїли методики по визначенню вмісту в продуктах харчування деяких речовин, наявність яких ще донедавна визначити було неможливо, в їх числі і таурин. До речі, жодна з лабораторій Полтавщини подібної можливості на сьогоднішній день немає.
Амінокислоту таурин, назва якої в перекладі з латині означає «бик», відкрили у 1827 році в числі компонентів жовчі великої рогатої худоби. Подальші дослідження показали, що ця речовина виробляється і в організмі людини, вона сприяє покращенню обмінних процесів та функцій клітинних мембран, роботі серця та м’язів. Тож таурин навчилися синтезувати штучно.
Нині цей термін можна прочитати на маркуванні окремих видів дитячого харчування та напоїв «спецпризначення», зокрема, енергетиків. Вважається, що продукт з таурином додає споживачеві бадьорості, знімає втому та підвищує працездатність. Щоправда, дослідження вчених на цю тему ще тривають і якщо в тому, що згадана амінокислота - незамінна частка нашого організму, вони - одностайні, то погляди стосовно того, наскільки варто у великій кількості штучно вводити її в організм і кому саме – сильно різняться. Адже як відомо, навіть надмірне захоплення синтетичними вітамінами, особливо коли до їх складу входять ще й яскраві барвники та ароматизатори, може зашкодити.
Тож не викликає сумнівів, що вміст будь-якої речовини, отриманої шляхом штучного синтезу, в продуктах харчування необхідно тримати під суворим контролем.

 

Щоб малюк був бадьорим

Немовлята, які харчуються материнським молоком, жодних штучних добавок до свого раціону не потребують, а ось малюки, які перебувають на штучному вигодовуванні, нерідко потерпають від дефіциту таурину та інших необхідних амінокислот, оскільки організму не вистачає ферментів, для їх синтезу. Тому відомі торгівельні марки використовують в сумішах, призначених для грудничків, спеціальні компоненти, в тому числі й таурин, які покликані надолужити цей дефіцит.
До того ж, цікаво, що таурин в залежності від дозування, по-різному впливає на нервову систему. В зовсім мізерній кількості викликає підйом енергії, а в дещо більших дозах навпаки гальмує нервові сигнали та викликає відчуття ситості, ось чому Ваш малюк довго спить і не просить їсти, посмакувавши такою сумішшю.
Незважаючи на те, що таурин необхідний для дитячого організму, слід пам’ятати, що цю речовину він згодом повинен навчитися виробляти самостійно. Тож фахівці застерігають від надто тривалого вживання подібної продукції. Через постійне надходження таурину із зовнішнього середовища, природня функція виробляти його може послабитися, адже навіщо «трудитися» над синтезом амінокислоти, якщо її і так вдосталь. Як наслідок, коли малюк підросте і від такого харчування доведеться відмовитися, може виникнути порушення обміну речовин, надмірна вага, послаблення імунітету тощо.
Тож дітям, яким уже ввели «прикорм», рекомендують вживати щедрі на природний таурин продукти тваринного походження: яйця, м’ясо, сир, печінку, рибу, а старшим - морепродукти, в яких цієї речовини особливо багато.
Що ж стосується дитячого харчування, то пам’ятаючи крилатий вислів про те, що в залежності від дози, будь-які ліки можуть бути отрутою, а будь-яка отрута – ліками, виробникам, імпортерам та реалізаторам подібної продукції слід приділити особливу увагу контролю за її вмістом та не економити на лабораторних дослідженнях, адже про їх необхідність, як правило починають говорити лише після того, як десь трапиться лихо, яке завдасть нищівного удару по іміджу того чи іншого підприємства.

 

Таурин входить до складу більшості «енергетиків»

Одна банка енергетичного напою, або як тепер модно говорити «енергетика», в середньому містить від 400 до 1000 міліграмів таурину, його додають для компенсації надмірної стимулюючої дії кофеїну. Енергетики – тема для окремої розмови, адже як правило, молодь та школярі, які так полюбляють збадьоритися з їх допомогою, навіть не замислюються, що вони п’ють.
Відповідно до чинних стандартів енергетичні напої призначені для вживання дорослими абсолютно здоровими людьми і тільки в окремих особливих випадках, але аж ніяк не для вживання щодня! Їх заборонено пити дітям до 18 років, вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, особам із захворюваннями серцево-судинної та нервової систем та чутливим до окремих компонентів продукту! Цю інформацію виробники зобов’язані зазначати на маркуванні, та хіба стане молода людина витрачати свій час на читання тексту, нанесеного дрібненькими літерами, коли всі друзі купують модні баночки.
Та якщо Ви все ж таки прочитаєте, що на них написано, то звернете увагу, що незважаючи на великий асортимент, основні їхні інгредієнти практично однакові: «ударна доза» кофеїну (психостимулятор, який у великих дозах викликає наркотичне звикання та нервозність, дратівливість, порушення серцевого ритму), сахароза (висококалорійний компонент), глюкоза, теобромін (речовина, схожа за дією на кофеїн), таурин (похідна амінокислоти цистеїну), глюкуронолактон (природний метаболіт глюкози). У двох «стандартних» 250 мілілітрових баночках «енергетика», вміст глюкуронолактону може майже в 500 разів (!) перевищувати добову норму споживання цієї речовини. L-карнитин (речовина, яка синтезується в нашому організмі, додаткового її надходження людина не потребує. Дія високих доз L-карнитину невідома), D-рибоза (виробляється в організмі людини, штучного введення не потребує), гуарана (рослина-психостимулятор), даміана (рослина, яка викликає відчуття ейфорії), женьшень (рослина-природний стимулятор різносторонньої дії), вітаміни (які невідомо чи збережуться і навряд чи принесуть велику користь в такому хімічному «коктейлі»). Крім того, для надання необхідних смакових та ароматичних властивостей, в енергетичні напої додають безліч харчових добавок синтетичного походження (ароматизатори, підсолоджувачі, освітлювачі, замутнювачі, емульсії тощо). Наслідки вживання такої суміші можуть датися взнаки не відразу, але відчутно вдарити по всіх системах організму. До того ж, коли напій ще й газований, вуглекислий газ прискорює процес всмоктування хімічних речовин в кров та додатково подразнює шлунок. Вкрай небезпечно змішувати енергетик з будь-якими ліками, адже це може призвести до непередбачуваної хімічної реакції.

 

Найкраще джерело енергії – здоровий спосіб життя

На сьогодні науково доведено, що «енергетики» не наповнюють нас енергією, як думає більшість, а всього-на-всього змушують наш організм витрачати внутрішні запаси сил, які він береже, як-то кажуть, на крайній випадок, для якихось естренних ситуацій. Тож витрачену енергію, необхідно обов’язково поповнювати, інакше в подальшому втоми, безсоння, роздратованості та депресії не уникнути.
Вміст кофеїну в деяких видах енергетичних напоїв в 10 разів перевищує допустиму норму! Природно, це ненормально, і той, хто захоплюється подібним питвом, цілком може отримати інтоксикацію цією речовиною. Симптоми цього синдрому: підвищена нервозність, дратівливість, неможливість розслабитися, проблеми з шлунком, тремтіння кінцівок, тахікардія.
У багатьох нічних клубах користується популярністю коктейль з «енергетика» та спиртного, завдяки якому можна всю ніч залишатися «під кайфом» і при цьому невтомно танцювати. Втім змішані з алкоголем енергетичні напої, можуть бути дуже небезпечними для здоров'я, адже це все одно, що тиснути на гальмо та газ одночасно: порушується ритм серця, зазнають посиленого навантаження нирки та печінка. Як відомо, кофеїн підвищує артеріальний тиск, а враховуючи його чималу дозу та поєднання із спиртним, цей ефект у багато разів збільшується. В результаті у людини досить легко може настати гіпертонічна криза.
І ще один тривожний аспект – можливе звикання. Як відомо, кофеїн та інші психостимулятори діють в три етапи: спочатку піднімають тонус, потім настає спад, за ними - апатія та дратівливість. Зрозуміло, що такі «американські гірки» будуть спонукати Вас купити ще один «квиток» на них – додаткову баночку напою, аби підзарядитися. Так розвивається залежність.
Приємний солодкий смак «енергетиків» вводить в оману школярів: вони купують їх потай від дорослих та вживають не замислюючись, як лимонад.
Разом з тим, за даними Інституту екології людини в Україні 70% новонароджених дітей уже мають неідеальний стан здоров’я, а загальна кількість абсолютно здорових дітей сьогодні ледь перевищує 10%. Зокрема, значно збільшилася кількість новоутворень, захворювань системи кровообігу й органів травлення. Тому вживання енергетиків підлітками особливо змушує бити на сполох. Не зайвим було б ввести певні обмеження на масове споживання подібної продукції: продавати її якщо не в аптеках, то, принаймні, в спеціально відведених для цього куточках, а не разом з пивом та колою. На видному місці повинна бути доступна інформація про склад та застереження до вживання цих напоїв. Не завадило б і взагалі заборонити продавати «енергетики» дітям, якщо чинні стандарти «не рекомендують» цього робити, адже мова йде про здоров’я підростаючого покоління.
А підвищити тонус з користю для здоров’я допоможуть контрастний душ, ранкова зарядка, рухливий спосіб життя та збалансований раціон. Соки і фрукти, що містять багато глюкози, також здатні бадьорити та покращувати настрій. «Продуктами радості» вчені невипадково назвали банани та чорний шоколад, які подразнюють «центри задоволення» головного мозку. Зрештою краще вже випити традиційну чашечку натуральної кави чи чаю, ніж хімічну бовтанку з сумнівним вмістом.


Автор: Жанна Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
2 лютого 2012, 11:15 | Полтавщина | Спорт і здоров'я
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації