Вхід | Реєстрація

15 березня - Всесвітній день захисту прав споживачів

15 березня - Всесвітній день захисту прав споживачів

15 березня світове співтовариство традиційно відзначає Всесвітній День прав споживачів. Цього року він проходить під гаслом: «Наші гроші – наші права: кампанії за правильний вибір на ринку фінансових послуг».

Напередодні в Полтавському університеті економіки та торгівлі пройшов тематичний круглий стіл, на який запросили фахівців державного підприємства «Полтавастандартметрологія», інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, Полтавської митниці, Полтавської торгово-промислової палати та Полтавської обласної громадської організації «Полтавський регіональний центр захисту прав споживачів».

Традиція відзначати Всесвітній день захисту прав споживачів існує вже півстоліття і була започаткована в далекому 1962-му році. Саме тоді президент США Джон Кеннеді, виступаючи із зверненням до Конгресу та громадських об`єднань, вперше проголосив права споживачів на безпеку, інформацію, вільний вибір та право бути почутим. Незабаром ці права визнали та законодавчо закріпили і в інших країнах світу. А згодом за ініціативою Всесвітньої організації союзів споживачів до цього переліку було додано ще чотири пункти: право на задоволення базових потреб, право на компенсацію завданої шкоди, право на споживчу освіту та право на чисте довкілля. З того часу саме в березні громадські об’єднання споживачів та організації, які можуть вплинути на якість продукції та послуг, намагаються ще раз привернути увагу суспільства до цих проблем.

Проведенню круглого столу передувала порівняльна дегустація харчових продуктів, які найбільше полюбляє молодь: чіпсів, сушених кальмарів, безалкогольних напоїв. Потім учасники заходу мали можливість ознайомитися з стінгазетами на тему «Досліджуємо товари фізико-хімічними методами», «Я - споживач», «Молодь за права споживачів». Для більшої переконливості студенти демонстрували гостям результати своїх досліджень різних продуктів харчування, проведених найпростішими способами. Зокрема, підпалювали чіпси, які миттєво спалахували, немов факел, що свідчить про наявність шкідливих жирів, гнули шматочки ковбаси, і деякі з них тут же кришилися від завищеного вмісту крохмалю, перевіряли на вміст останнього молоко і знайшли його у зразку продукції з базару, тощо.

Як повідомив перший проректор ПУЕТ Микола Рогоза, який і відкрив засідання круглого столу, нещодавно університет виборов високу нагороду гран-прі «Лідер освіти в Україні».

Виконуюча обов’язки генерального директора ДП «Полтавастандартметрологія» Алла Миронова у своєму виступі розповіла, що питання дотримання прав споживачів актуальне для кожної держави з будь-яким рівнем економіки, але особливо гостро постало воно в країнах, що розвиваються, в тому числі й у нас в Україні. Сьогодні навіть доволі забезпечена родина не застрахована від того, що купуючи дорогі продукти, споживає якісну та корисну їжу. Тому ніхто не повинен стояти осторонь цієї проблеми, адже зрештою, усі ми з вами – споживачі, і кожному хочеться отримувати якісні та безпечні продукцію та послуги. Та як показує досвід, далеко не завжди нам вистачає наполегливості та юридичної обізнаності, щоб відстоювати свої права в разі придбання товару, який не відповідає інформації, зазначеній на етикетці. За даними соціологічних досліджень, придбавши неякісний товар, близько половини опитаних займають пасивну позицію, чверть проявляють ситуативну активність, і лише близько 20% – активно захищають свої права, 51% практично завжди або у більшості випадків не робить жодних спроб повернути неякісний товар або відшкодувати його вартість, чим і користуються нечисті на руку виробники та продавці.

Керівник вимірювальної лабораторії «Тест» Наталія Омельченко звернула увагу присутніх, що торік соціальний ефект від їхнього закладу склав близько 437 тисяч гривень, тобто саме на таку суму було повернуто коштів споживачам за придбаний неякісний товар, або поміняно його на інший.
Перший заступник начальника Полтавської митниці Тетяна Буряк порушила проблему пестицидів, за даними митниці, щороку біля 90 тисяч тонн цих речовин осідає на наших полях. Тож їх використання повинно бути під суворим контролем відповідних служб.

Голова ради Полтавської обласної громадської організації «Полтавський регіональний центр захисту прав споживачів» Людмила Сердюк розповіла про велику просвітницьку роботу, яку проводить їхня організація. Зокрема, спільно з ОД ТРК «Лтава» започатковано цикл програм «Шкідні новини», які будуть присвячені саме споживацькій тематиці.

Заступник начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області Анатолій Бойко розповів про те, що з 28 грудня минулого року їхня структура повністю оновилася і готова до роботи у відповідності з новими вимогами часу. Він підписав договір з університетом про проведення практичних навчань із залученням працівників інспекції. Подібну ініціативу ще 4 роки тому підтримало державне підприємство «Полтавастандартметрологія», яке започаткувало навчальний курс «Безпека харчування», під час проходження якого студенти мають змогу попрактикуватися на базі Випробувального центру нашого підприємства.

Потім студенти університету представили наукові роботи, в яких дослідили, що необхідно  знати про харчові добавки, чи відповідає марковання, нанесене на окремі продукти вимогам стандартів та реальному складу цих продуктів, ознайомили присутніх з результатами моніторингу готельних послуг.
На завершення круглого столу присутнім запропонували акцію «Стоп-наркотик», учасники якої торкнулися й теми харчової наркоманії, адже вже не секрет, що продукти з підсилювачами смаку викликають звикання. Важливість подібних заходів очевидна, адже від того, що ми зуміємо заронити в молоді душі сьогодні, по-праву залежить завтрашній день нашої держави.


Автор: Жанна Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Спорт і здоров'я
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
Читайте також
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації