Потрібно одразу попередити, що сьогоднішня редакційна стаття не рекомендована для читання людям, котрі за годину своєї роботи отримують 50-100 гривень. Для них це буде марною тратою їх дорогоцінного часу. Та оскільки таких людей в регіоні, у якому розповсюджується «ЕХО», зовсім небагато, то резонно вважати, що тема даної публікації викличе інтерес у широкого загалу. Адже нижче йтиме мова про заміну документів. І про те, як максимально здешевити цей процес.
Усі ми протягом життя маємо необхідність у заміні тих чи інших документів: від паспорта громадянина України до домової книги. І йдемо за цією послугою в органи державної влади та місцевого самоврядування. І платимо за це. Але платимо далеко не завжди ціну, адекватну наданій послузі. Адже частенько до обов’язкових платежів чиновники додають зайві, без яких можна успішно обійтися.
Автору статті днями довелося розпочати процес заміни закордонного паспорта. Старий документ є дійсним до 2014-го року. І оскільки в найближчі 3-4 місяці планових поїздок за кордон ніхто здійснювати не збирався, то було прийняте рішення за цей час отримати новий паспорт. До речі, плановість і відсутність поспіху є однією із вирішальних складових успішного спілкування з чиновниками і здешевлення процесу отримання документів. Якщо ви «затягли» і вам «горить», то торгуватись і сперечатись уже не будете.
Перед поїздкою в Полтаву, де надають послуги зі заміни паспорта, кілька годин було витрачено на те, щоб знайти в інтернеті необхідну інформацію. Для цього використали як сайти державних установ, так і форуми, на яких споживачі діляться своїм досвідом. Так от, частенько люди розповідають про жахіття, які відбуваються в стінах держустанов. Під словом «жахіття» маються на увазі різноманітні додаткові платежі за заміну паспорта. Та що там в інтернеті… Знайомі з Полтави, коли дізналися, скільки автор статті заплатив за послугу, зробили круглі очі і розповіли, що їм це обійшлося майже вдвічі дорожче. 720 гривень за один паспорт — саме таку суму назвали люди. Щоправда, зізнались, що дуже поспішали, нічого не уточнювали і заплатили рівно стільки, скільки їм сказали. При цьому суми платежів були написані від руки на звичайних аркушиках паперу. Ще одне застереження: ніколи і ніде не платіть, якщо цифри вам пишуть «на коліні». Інтернет-спільнота розповідає про менші суми. Але теж завищені. Як правило, мова йде про суми у 500-600 гривень. Між тим, на всіх сайтах називають три обов’язкові платежі: 170 гривень — державне мито; 87, 15 — платна послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон; 120 — вартість бланка паспорта. Усе разом, з послугами банка, не виходить за межі 390 гривень. Більше того, платні послуги, крім держмита, теж можна оскаржувати в суді. І є успішні прецеденти, коли люди отримували паспорти за 170 гривень. Але для цього доведеться судитися і мати юридичну підготовку або наймати юриста. А це — теж витрати. Тому будемо розглядати варіант із сумою у 390 гривень.
Усі споживачі розповідають, що додаткові гроші вони платили, користуючись послугами державного підприємства «Документ». Дехто скаржився на хамство з боку працівників цієї установи, комусь довелося писати заяву в прокуратуру. «Документ» діє у всіх областях України, у тому числі і в Полтавській.
Озброївшись усіма цими знаннями, автор поїхав у Полтаву. Установа, яка займається заміною паспортів, розташована у провулку Шкільному, поряд із аграрною академією.
Отже, Полтава, Шкільний, 4. На дверях будівлі, у якій розташована міграційна служба, є ще кілька цікавих вивісок. Вони повідомляють, що тут знаходяться і дві районні прокуратури. Перша думка: «Це — добре. Не потрібно далеко йти, щоб писати заяву». У приміщенні міграційної служби знаходимо два кабінети. Справа розташований офіс «Документа», зліва — кабінет посадовця, котрий приймає документи. Заглядаю наліво. Там запитують: «Ви заплатили? Ні? Тоді йдіть направо». Тут очікує перша і єдина несподіванка. Співробітниця «Документа» має явні ознаки вагітності. Виникає дилема. З одного боку — потрібно відстоювати свої права, що може спричинити конфлікт. З іншого — не надто етично псувати нерви жінці при надії. Довелося йти на компроміс. І одразу заявити хто я, що я і, що я «все знаю». На цьому проблеми і несподіванки, власне, і закінчились. Усе було оформлено швидко, чітко, «без нервів». Навіть старий паспорт чиновники самі запропонували залишити в себе. І грошей за це ніхто не брав. А вартість процедури — 387 гривень. До речі, «Документ» у Полтаві за свої послуги бере 100 гривень. І більше нічого. Важливо зазначити, що послуги підприємство таки надає. Працівники «Документа» ввічливі, толерантні, працюють швидко. Але ж які це послуги? За вас заповнять два чи три бланки і допоможуть внести гроші через термінал, котрий стоїть у приміщенні. У часі це займає 15 хвилин. Ось тут уже є привід задуматись, а чи готові ви за це платити 100 гривень? Якщо ні, тоді заповніть документи і заплатіть самостійно. До речі, внести гроші можна завчасно в Кобеляках, Нових Санжарах, Козельщині. Банки є скрізь. Зробивши це, ви позбавитесь однієї з послуг «Документа». Щоправда, вам у обов’язковому порядку доведеться підписувати документ про згоду на використання ваших персональних даних. Його подають досить хитро. На одному бланку клієнт підписується, що надає дану згоду, і водночас там є пункт про ознайомлення з переліком платних послуг. Про це вас навряд чи попередять. А якщо підпишете, то вже важко буде відмовитися від послуг «Документа». Вихід один — нічого не підписувати, не прочитавши зміст. Ще краще — одразу попередити службовців про те, що ви всі анкети заповнюватимете самостійно. Можуть зауважити: «А у нас комп’ютер виводить усе одночасно, ми не можемо розділити два документа». У принципі, це не ваша проблема, а тих, хто об’єднує «два в одному». Та варіанти є й тут. Або чекати доки вам підготують окремий папірець, або вже на готовому біля підпису написати: «Не даю своєї згоди на послуги ДП «Документ».
І останнє, те, що стосується психологічного фактору. Автору цієї статті не грубіянили, та може бути всяке. Тому будьте терплячі та пам’ятайте, що службовці — теж люди. І це не вони придумали хитрі папірці і необов’язкові послуги. Це — прерогатива тих, «хто зверху». Тому, відстоюючи свої права, теж будьте максимально ввічливими.
Ось такий досвід. Ним можна скористатись. А можна — просто заплатити 100 гривень. Але хоча б не платіть за страховку чи за те, що вам залишать старий паспорт. Це взагалі — від лукавого.