Мешканці двох ОСББ Полтави не отримали на свої рахунки субсидії за жовтень, тому в грудневі морози можуть залишитися без газу, гарячої води та тепла.
Міністерство соцполітики зробило мешканців двох полтавських багатоповерхівок заручниками законодавства, НАК «Нафтогаз» та ПАТ «Полтавагаз». Тепер жителі десятиповерхівок чекають, що сьогодні, при мінусовій температурі на вулиці, їхні дахові котельні залишаться без газу: а значить не зможуть поставляти тепло та гарячу воду до квартир та вийдуть з ладу. Йдеться про будинки, розташовані за адресами по вул. Гожулівська 26 і 28. В обох цьогоріч створені ОСББ, внаслідок чого виник несподіваний камінь спотикання між жителями, газовиками та чиновниками.
За словами голови ОСББ «Гожулівська 26» Наталії Силенко, 6 грудня приблизно о третій годині дня вона отримала письмове попередження від газовиків, де сказано: вже 7 грудня о сьомій годині ранку будинок буде відрізаний від блакитного палива «у зв’язку з відсутністю природного газу на грудень 2016 року». При чому мешканці самостійно мусять підготувати газове обладнання до опломбування.
— Я подзвонила до «Полтавагазу» і вони уточнили: справді, 7 грудня у першій половині дня до нас та до Гожулівської, 28 приїдуть відключати газопостачання. А у нас та в сусідів — дахові котельні, від яких ми отримуємо гарячу воду та тепло, — розповідає про ситуацію Наталія Силенко. — Справа, насправді, у тому, що ми маємо заборгованість перед НАК «Нафтогаз» як юридична особа, що отримує ліміти на газ. Але у нас немає боржників, ми у вересні навіть більше коштів зібрали, аби вчасно розпочати опалювальний сезон! Загалом у жовтні ми спожили блакитного палива на 79 тис. грн., а сплатили натомість близько 50 тис. грн. Ще майже 30 тис. грн. планували взяти для оплати із субсидії, яка мала б вже давно поступити на рахунок ОСББ. Але грошей до сих пір немає і коли будуть — у відділі субсидій нашого району не говорять. Я дзвонила до НАК і просила дати кілька днів, аби 240 квартир нашого будинку могли б скинутися і погасити заборгованість, хоча ми в ній і не винні. Але ні у Києві, ні у Полтаві ніхто не хоче піти нам назустріч!
Цікавий факт: 1 Гкал в цьому ОСББ коштує 890,41 грн., тоді як в інших багатоповерхівках Полтави, обладнаних лічильниками тепла, вартість 1 Гкал складає 1350,66 грн. Але дешеве тепло власного виробництва, як бачимо, дорого обходиться мешканцям Гожулівської, 26.
Якщо ж уявити, що сьогодні мешканцям все-таки відріжуть газ і вони екстрено знайдуть гроші для погашення заборгованості, це не гарантує їм відновлення газопостачання відразу ж. Тому що за бюрократичною процедурою нові ліміти НАК «Нафтогаз» виділить ОСББ у четвер, «Полтавагаз» отримає їх у п’ятницю, а мешканців підключить... у наступний понеділок. Чи витримає система опалення кількаденні холоди і хто буде винним у ймовірній аварії? Окрема розмова — про дахову котельню: якщо з її обладнанням німецького виробництва станеться щось непоправне під час вимушеного простою — мешканці не зможуть зібрати кошти на ремонт, це занадто дороге задоволення.
Але навіть якщо сьогодні жителям вдасться вирішити свою проблему за допомогою втручання громадськості, сама по собі вона — як сніжний ком, що тільки почав котитися. Так, за спожитий у листопаді газ ОСББ «Гожулівська 26» має заплатити уже 170 тис. грн., у цій сумі, відповідно, більша частка субсидійних коштів, із виплатою яких у держави виходить така затримка. Тому в мешканців можуть бути проблеми із отриманням лімітів газу на січень. І це, до речі, не єдиний прикрий нюанс в існуванні ОСББ, розповідає Наталія Силенко:
— До мене підходять мешканці, які не отримують субсидії, і просять розбити оплату за опалення у зимові місяці на весь рік. Адже не всі можуть сплатити за тепло в однокімнатній квартирі 900, у двокімнатній 1500 і у трикімнатній 1700 грн. на місяць (йдеться про листопад, платіжки за грудень будуть більш вражаючими). Введення 12-місячної розстрочки на оплату послуг ЖКГ пообіцяв днями для населення Прем’єр-міністр Гройсман. Але у НАК «Нафтогаз» мені сказали: документа до виконання із такою ініціативою у них поки що немає. Крім того, Гройсман говорив про населення, а наш будинок — це юридична особа і ставляться до нас так, ніби ми — не люди!
У ПАТ «Полтавагаз» ситуацію вперто не коментують, посилаюсь на те, що вся необхідна інформація міститься у листах боржникам (на фото). Подібне попередження, до речі, отримав мер Полтави Олександр Мамай. Реакція влади на проблему двох багатоповерхівок поки що невідома.