Питання оплати за технічне обслуговування газорозподільних систем наразі є досить актуальним. Свідченням цього є чимало запитань, які читачі «ЕХО» через газету ставлять працівникам «Полтавагаз». Більшість людей звертаються в редакцію усно, по телефону чи при особистій зустрічі. Та одна читачка написала листа зі своїми запитаннями. Нижче ми друкуємо оригінальний текст звернення та відповіді, які надав керівник міжрайонного підрозділу «Полтавагаз» Роман Романенко.
Чому техобслуговування не внесене в тариф? І чи є альтернатива «Полтавагаз»?
Після ознайомлення із публікацією в газеті «ЕХО» № 6 від 8 лютого 2018 року, за підписом Олександра Діденка, у мене залишаються деякі питання.
Чи потрібне нам технічне обслуговування газових приладів? Безумовно, потрібне. Це уможливлює нашу безпеку як споживачів. Та питання в іншому. Чому в запропонованому газовиками договорі фігурують такі великі суми? І це при наших мізерних зарплатах і пенсіях. У статті в «ЕХО» написано, що «… із тарифу на природний газ виведене технічне обслуговування газового обладнання». Зрозуміло, що раніше ці суми були закладені в тариф. І якщо їх вивели, то логічним наслідком було б зменшення тарифу. Але цього не відбулося.
Є ще один нюанс. Зараз майже всі громадяни, маючи низький рівень життя, отримують субсидії на спожитий газ. Держава цим гарантує, що споживач не буде платити більше установленої суми. А плата за техобслуговування в цю суму не входить. І, відповідно, субсидію на неї не надають. Чому? Або держава нас обманює, або газовики лукавлять.
ВІДПОВІДЬ. У зв’язку із взятим державою курсом на запровадження цивілізованого ринку газу, ще у 2015 році були прийняті нові нормативні акти, що регулюють цей процес. Це — Правила безпеки систем газопостачання та Кодекс газорозподільних систем.
Але паралельно діяли і попередні законодавчі акти, зокрема, Правила надання населенню послуг з газопостачання, затверджені Постановою Кабміну України № 2246 ще від 9 грудня 1999 року. А відповідно до згаданої Постанови і Правил, ПАТ «Полтавагаз» кожного року затверджувало графіки планово‑технічного обслуговування та проводило огляд внутрішньобудинкових систем газопостачання і обладнання житлових будинків за кошти підприємства.
І лише 13 липня 2016 року Уряд своєю новою Постановою № 442 привів у відповідність нормативну базу в сфері регулювання відносин на ринку природного газу. Зокрема, газорозподільні підприємства, яким є «Полтавагаз», були звільнені від зобов’язання безоплатно надавати послуги із періодичного технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Це — європейська практика. Тепер, згідно із Правилами безпеки систем газопостачання, споживач може укласти договір на обслуговування газового обладнання, що мається в його помешканні. Договір можна укласти з будь-якою організацією, що має дозволи і атестований персонал.
ВІД РЕДАКЦІЇ: саме через неузгодженість нормативних документів процес заключення договорів про технічне обслуговування і розпочався не в 2015‑му, а аж у 2017 році. Справа в тому, що у 2016 році частині споживачів вже надали безкоштовні послуги і було б несправедливо з інших брати за це гроші.
Чому така висока ціна на техобслуговування?
…Мене також цікавить, на основі яких нормативних документів розраховані суми, пред’явлені до оплати за техобслуговування. Якщо раніше слюсар, обмазавши мильним розчином крани за 15–20 хвилин, йшов до іншого споживача, то що він буде робити зараз за 200 гривень? Можна провести невеликий розрахунок. Слюсар при мінімальній зарплаті 3725 гривень працює 176 годин в місяць. Тобто, за годину роботи йому платять 21 гривню 15 копійок. Відповідно, за двадцять хвилин, проведених біля газових кранів, він мав би заробити 7 гривень 5 копійок, а не двісті, як пропонують зараз.
Крім того, при підписанні цієї «згоди» на техобслуговування, мої персональні дані передадуть третім особам. Навіщо? Можливо, це буде фірма-прокладка, яка й отримуватиме заплачені людьми кошти. Я зателефонувала друзям у Запоріжжя і запитала, як у них вирішується питання із техобслуговуванням. Мені відповіли, що у них немає такої проблеми. Або наші газовики форсують події, або у Запоріжжі по-іншому все відбувається. Нам кажуть, що договір на техобслуговування можна укласти й з іншою організацією. А з якою? Вони в нас у районі є?
Взагалі, я не проти того, щоб нам проводили якісне технічне обслуговування газових приладів. Але мені потрібно, щоб усе було чітко і зрозуміло, щоб мене та інших не лякали відключеннями, а надавали послуги, вартість яких була адекватною. І щоб не виникало відчуття, що мої громадянські права порушують.
В. Морозова.
ВІДПОВІДЬ. Вартість робіт у рамках технічного обслуговування залежить від кількості приладів, розташованих у домоволодінні. Зрозуміло, що у вартість включена не лише зарплати слюсаря, а й податкові та інші нарахування. Є відповідна калькуляція, яку можуть перевірити контролюючі органи.
Товариство «Полтавагаз» із розумінням ставиться до хвилювання, що виникло в громадян у зв’язку із досить різкою зміною в порядку надання послуг з обслуговування газових приладів. Адже наші працівники є такими ж споживачами, як і всі інші. Однак, оскільки зараз саме власник відповідає за технічний стан і безпечне користування газовими приладами, то у випадках незабезпеченого техобслуговування внутрішньобудинкових систем, «Полтавагаз» буде змушене провести відключення житлових будинків таких громадян від газопостачання.
ВІД РЕДАКЦІЇ: Працівники «Полтавагаз» визнають, що договір на технічне обслуговування можна укладати не лише із ними. З якими — не говорять. Але наголошують, що краще це робити саме із «Полтавагаз». Їх аргументи — якийсь приватник може видати документ про проведення технічного обслуговування, навіть не виїжджаючи на місце. Як це було раніше із чищенням димоходів. Ніхто їх не чистив, приватники за певну суму грошей лише видавали довідки. Це не було секретом ні для споживачів, ні для газовиків.
Фахівці «Полтавагаз» стверджують, що договори заключили вже майже 60 відсотків побутових споживачів у Кобеляцькому, Козельщинському та Новосанжарському районах.
Між іншим, зайшовши на сайт «Полтавагаз», можна швиденько підрахувати, що технічне обслуговування коштує не двісті, а майже триста гривень за рік. Газовики пояснюють збільшення розцінок зростанням мінімальної зарплати.
Розцінки на техогляд газових приладів
№ п/п |
Найменування робіт |
Вартість робіт, грн. з пдв |
1 |
ТО ввідного газопроводу (1 раз на рік) Перевірити щільність фланцевих, різьбових з’єднань, вимикаючих пристроїв, розташованих на ввідному газопроводі, приладом або мильною емульсією. Обійти надземний газопровід, перевірити відсутність провисання труб, наявність кріплень газопроводу, відсутність примикання. |
19,25 |
2 |
ТО внутрішньобудинкового газопроводу (1 раз на рік) Перевірити прокладку внутрішньобудинкового газопроводу, відповідно проекту та нормативних документів, наявність кватирок, вільного доступу до приладів, приточної вентиляції. Провести зовнішній огляд внутрішньобудинкового газопроводу і арматури, перевірити їх цілісність та фарбування. Перевірити щільність внутрішньобудинкового газопроводу мильною емульсією (при робочому чи надлишковому тиску) або приладовим методом (зокрема, місце приєднання лічильника газу). Перевірити наявність тяги у вентиляційному каналі. Після проведення робіт з ТО провести інструктаж із записом в абонентну книжку. У разі відсутності абонентної книжки, направити в управління газового господарства для проходження повторного інструктажу. Провести запис у абонентську книжку про проведення ТО із розбірливим підписом виконуючого роботи, заповнити нарядзаявку, інвентаризаційну відомість. |
43,39 |
3 |
ТО газової плити (поверхні) (1 раз на три роки) Провести зовнішній огляд газопроводу та крану перед газовим приладом з метою виявлення дефектів та відповідності встановлення газової плити. Зовнішнім оглядом перевірити: надійність кріплення столу плити до її корпусу або до стільниці; цілісність і наявність ручок кранів плити; стан конфорок (на предмет відсутності тріщин, цілісності ребер, сплавленості, деформації і т.д.); дверцят духової шафи та її працю, відсутність прогару в стінах духової шафи (при наявності). Перевірити щільність перекриття газу краном, плавність його ходу на всьому діапазоні, надійність його фіксації у стані «зачинено». Перевірити візуально і відрегулювати процес спалювання газу (полум’я пальників). Перевірити герметичність (мильною емульсією (при робочому або надлишковому тиску) або приладовим методом) усіх місць різьбових з’єднань після вимикаючого пристрою. Ліквідувати знайдені місця негерметичності з послідуючою повторною перевіркою їх на щільність. |
50,57 |
4 |
ТО газової колонки (І раз на рік) Провести зовнішній огляд газопроводу та крану перед газовим приладом з метою виявлення дефектів та відповідності встановлення газової колонки. Перевірити роботу вимикаючого пристрою перед приладом. Перевірити наявність тяги у димовому каналі. Перевірити працездатність та спрацювання автоматик безпеки, відрегулювати. Перевірити відсутність витоків води з системи приладу і внутрішньої капелі з калорифера і з’єднувальних труб, при необхідності, усунути. Перевірити герметичність сальників та хід штока водяної та газової частини блоккрана, при необхідності, ліквідувати наявні витоки. Оглянути калорифер газового проточного водонагрівача, перевірити чистоту пластин калорифера і їх стан (без демонтажу). Перевірити стан стінок вогневої камери з метою попередження передчасного їх прогорання, щільність прилягання змійовика до стінок вогневої камери. Оглянути газовідвідний патрубок і перевірити: відсутність зазорів між трубою і ковпаком водонагрівача, між окремими елементами труби в місцях їх з’єднання, герметичність місця вводу труби в димохід, наявність очисної кишені. Перевірити герметичність (мильною емульсією (при робочому або надлишковому тиску) або приладовим методом) усіх місць різьбових з’єднань після вимикаючого пристрою. Ліквідувати знайдені місця негерметичності, повторною перевірити їх на щільність. |
92,57 |
5 |
ТО опалювального приладу (1 раз на рік) Провести зовнішній огляд газопроводу та крану перед газовим приладом з метою виявлення дефектів та відповідність встановлення опалювального приладу. Провести загальний огляд опалювального приладу, перевірити стійкість водонагрівача, протипожежність основи, на якій він встановлений, наявність захисного фарбування. Перевірити наявність тяги у димовому каналі. Перевірити роботу вимикаючого пристрою перед приладом. Перевірити роботу та спрацювання автоматик безпеки, відрегулювати. Перевірити чистоту робочої зони термопари та її контакту (при наявності), почистити. Перевірити роботу основного пальника візуальним чином (колір, висота полум’я), відрегулювати. Перевірити роботу запальника (довжина і стійкість полум’я, наявність вогневої перемички на насадці (при наявності)), відрегулювати. Перевірити герметичність (мильною емульсією (при робочому або надлишковому тиску) або приладовим методом) усіх місць різьбових з’єднань після вимикаючого пристрою. Ліквідувати знайдені місця негерметичності, повторно перевірити їх на щільність. Оглянути газовідвідний патрубок І перевірити: відсутність зазорів між трубою і місцем підключення до опалювального приладу, між окремими елементами труби в місцях їх з’єднання, герметичність місця вводу труби в димохід, наявність очисної кишені. |
113,7 |
Якщо газові прилади або арматура газопроводу знаходиться в аварійному стані, що неможливо усунути на місці, або подальша експлуатація приладу може загрожувати життю людей, слюсар зобов’язаний, після узгодження з майстром, відключити газовий прилад з встановленням заглушки на крані перед приладом і скласти відповідний акт.