У Новосанжарському районі критична ситуація в освіті — говорять на нараді директорів, яку проводять 6 березня. Коштів на школи катастрофічно не вистачає. Виходом із ситуації було б закриття малокомплектних шкіл, проте таке рішення є політично непопулярним (короткий зміст виступів на нараді).
Кризова ситуація в освіті
На початку наради начальник Новосанжарського відділу освіти Олександр Кульчинський констатує, що угоду про співпрацю із відділом підписала лише Мачушанська ОТГ Полтавського району.
— Усе інше нагадує поганенький колгосп. ОТГ перераховують не ті кошти, які потрібні для утримання закладів освіти, а ті, що вони самі якимось чином вираховують. При цьому не розуміють, що коли ми не встигнемо закупити пальне для підвезення, у нас стануть шкільні автобуси. Уже приходили повідомлення про відключення газу, електроенергії! — зауважує Олександр Кульчинський. І закликає директорів впливати на депутатів і голів ОТГ, аби ті розуміли потреби галузі й виділяли кошти на неї у повному обсязі.
Довшим і емоційнішим стає виступ голови Новосанжарської РДА Сергія Бульбахи. Він констатує, що отримав більше бруду та невиправданих образ у свою адресу за останні три місяці, ніж за попередні три роки роботи.
— Я готовий бути крайнім, якщо комусь від цього легше, — говорить голова РДА. — Але за ті роки, що я із вами працюю, я не підвів, не зрадив, не збрехав.
Далі голова райдержадміністрації нагадує про те, що тепер фінансування галузей залежить не лише від району (у якому фактично залишилися 8 необ’єднаних сільських рад — авт.), а від утворених минулого року ОТГ. Дадуть громади гроші на заклади освіти — ситуація вирівняється, не дадуть — залишиться критичною.
— Зараз солярки немає, по газу — борги. Якщо до цього заробітна платня вчителя у районі була від 8 до 10 тисяч, то у березні може вийти 6 або й менше!
При цьому голова РДА констатує — критичної ситуації в галузі можна було б уникнути ще раніше, якби були закриті малокомплектні школи. Проте, за словами Сергія Бульбахи, у свій час районна рада не підтримала подібного закриття.
Де взяти 3 мільйони для НВК?
Перед колегами виступає директор Новосанжарського НВК Микола Решетило. Він пояснює, що замість потрібних для школи 6 мільйонів, Новосанжарська ОТГ виділила 2 мільйони 200 тисяч.
— Тепер ми березень іще заплатимо, у квітні вже нічим платити зарплату! Ще місяць — і у нас катастрофа! — говорить директор НВК. — Виникає питання: хто давав дозвіл на створення ОТГ у Нових Санжарах, якщо створена громада не має відповідного бюджету?!
Навчитись жити за доходами.
Перед директорами виступають представники ОТГ. Так, полузірський староста Любов Шерстюк, яка представляє на зустрічі Мачушанську ОТГ, запевняє, що у галузі все буде добре. І для цього не потрібно буде ані закривати шкіл, ані скорочувати їх ступінь. І додає, що сама навчалася у малокомплектній школі.
А от голова Руденківської ОТГ Сергій Головко пропонує два варіанти виходу із складної ситуації.
— Треба або навчитись жити за доходами, або шукати додаткові кошти! — зауважує голова громади
Уже після наради ми поспілкувались із головою Малоперещепинської ОТГ Анатолієм Трояном. Він запевнив, що його громада готова виділяти кошти на освіту, проте лише за умови, коли відділ освіти надаватиме детальне роз’яснення, на які саме статті видатків йтиме виділена субвенція.