Для утримання цих медичних працівників у первинної ланки банально не вистачає коштів. Єдиний вихід зберегти в невеликих селах посаду фельдшери — почати сільським радам платити їм заробітну плату.
Із 1 січня цього року вступив у дію Закон України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення". Цим нормативно-правовим актом визначається перелік та обсяг медичних послуг, які надаються лікарями первинної ланки та гарантовано фінансуються з державного бюджету. Також передбачено право пацієнта на вільний вибір сімейного лікаря, із яким він укладає декларацію.
У квітні медичні працівники комунального некомерційного підприємства "Кобеляцький Центр надання медико-санітарної допомоги" долучилися до проведення кампанії "Лікар для кожної сім’ї". Жителі Кобеляцького району, які вже підписали декларації з лікарями, потрапили до "зеленого" списку, ті, хто не визначився, — до "червоного".
Постановою Кабінету Міністрів №407 визначені тарифи на надання медичних послуг, пов’язаних з первинною медичною допомогою. Тобто, за одного пацієнта, включеного до «зеленого» списку, лікар отримує 370 гривень на рік, а за пацієнта з «червоного» — 240.
Фінансування первинної ланки медицини покладено на новоутворену організацію Національна служба здоров’я України, яка відстежує кількість заключених договорів і, відповідно до їх кількості, перераховує кошти лікарям.
Згідно законодавства, "Кобеляцький Центр ПМСД" шляхом реорганізації перетворився з прибуткової у неприбуткову організацію. Медпрацівники Центру підключилися до електронної системи охорони здоров’я «Ехелс», куди вносяться декларації на кожного пацієнта. Протягом червня керівництвом Центру ПМСД був зібраний необхідний пакет документів і заключений договір із Нацслужбою здоров’я. Починаючи із 1 жовтня, первинна ланка медицини фінансується відповідно до кількості заключених декларацій.
Станом на 9 листопада з медиками Центру ПМСД уклали договори 28 199 кобелячан, що становить 68,2 відсотка від загальної кількості населення району.
Як повідомила головний лікар Центру Любов Коломієць, провівши розрахунки відповідно до кількості підписаних декларацій (тільки за «зеленим реєстром»), медики відзначають недостатнє фінансування по деяких амбулаторіях. Зокрема, коштів не вистачає для утримання Світлогірської, Шенгурівськї, Озерської, Дашківської, Білицької, Іванівської, Орлицької амбулаторій загальної практики сімейної медицини та всіх ФАПів.
— У квітні цього року голова Полтавської облдержадміністрації затвердив спроможну медичну мережу первинного рівня в Кобеляцькому районі, — говорить головний лікар. — У ній збереглися 10 амбулаторій і 43 фельдшерсько-акушерські пункти. Про закриття амбулаторій ми зараз не говоримо, оскільки громадяни продовжують підписувати декларації з лікарями, а от для ФАПів коштів не буде.
Зі слів Любов Коломієць, прем’єр-міністр Володимир Гройсман та виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун заявили, що з наступного року держава не надаватиме медичної субвенції, усі кошти надходитимуть через Нацслужбу здоров’я відповідно до підписаних декларацій. Тому єдиний вихід із ситуації — керівникам органів місцевого самоврядування разом із районною радою розробити програму фінансової підтримки первинної ланки. Тобто, платити заробітну плату працівникам ФАПів і розраховуватись за енергоносії.
Головний лікар вважає, що реформа розписана для міських центрів ПМСД, де на одного лікаря приходиться не більше двох медичних сестер:
— Із впровадженням реформи у кременчуцьких медиків первинної ланки суттєво покращилось фінансування. Чого не скажеш про сільську місцевість. Для прикладу, у Шенгурівській амбулаторії працює 8 медсестер, точніше, вони обслуговують приписні ФАПи. Та зарплату їм має платити один сімейний лікар, із яким поки що підписали лише 838 декларацій.
Також Любов Коломієць наголосила, що лікарі, які уклали 2000 договорів, вичерпали свій ліміт. Виявляється, що за перебір пацієнтів медик не отримуватиме коштів. Жителів району це не влаштовує. Оскільки у зв’язку з незадовільним автобусним сполученням між населеними пунктами, мешканцям Перегонівки чи Гарбузівки вигідніше обслуговуватись у кобеляцьких лікарів. Принаймні, у місто з цих сіл хоча б ходить автобус. А пенсіонер неспроможний щоразу наймати транспорт, аби поїхати на огляд у Шенгури.
Ще однією болючою проблемою є відсутність кваліфікованих медиків у сільській місцевості. Сімейний лікар Дашківської амбулаторії, крім свого округу, працює і в Орлику. Із ним заключили договори майже по тисячі жителів цих сіл. При цьому ще 500 чоловік не можуть підписати декларацію.
Головний лікар висловлює побоювання, що через можливе закриття ФАПів частина жителів району залишаться без медичного обслуговування. Тому сільським головам потрібно донести цю проблему до своїх депутатів і передбачити у бюджеті на наступний рік кошти на медичну субвенцію. Зекономити фінансові витрати допоможе об’єднання сусідніх ФАПів і амбулаторій.
Крім того, Любов Коломієць наголосила на важливості підписання декларацій із лікарями:
— Декларації необхідно заключати всім. Держава не визначила кінцевих строків, але бажано укласти договір із лікарем до кінця цього року. Оскільки саме сімейний лікар направлятиме пацієнта на обстеження до вузьких спеціалістів вторинної і третинної ланки. У разі наявності декларації, ця послуга буде безкоштовною. І інших випадках людям доведеться платити за обстеження і лікування. У наступному році прийом сімейними лікарями здійснюватиметься відповідно до підписаних декларацій.