У такий спосіб вони намагатимуться привернути увагу до екологічної катастрофи, що виникла в місті через загоряння несанкціонованого звалища з відходами.
Нагадаємо, що минулого вівторка на території так званого майданчика для сортування відходів, розташованого по вулиці Покровська, біля підприємства «Цегельник», сталася пожежа. Протягом шести днів рятувальники намагаються ліквідувати загорання. Для цього вони залучили техніку районного підрозділу МНС, новосанжарських і полтавських колег, а також місцевих фермерів. Зважаючи на той факт, що звалище продовжує диміти, близько тридцяти кобелячан прийшли в міську раду, аби висловити свою позицію з приводу надзвичайної ситуації та почути план дій, які проводитимуть посадовці. Зібрання пройшло в залі засідань міської ради.
Роман Матюхов зачитав колективну заяву жителів Мануального і Ковжежі:
- Виконати рішення Кобеляцького районного суду від 22 січня 2016 року щодо припинення вивезення сміття в місті на вулицю Покровська і очистити територію від сміття.
- Притягнути до відповідальності посадових осіб за невиконання судового рішення.
У разі невиконання вимог, 26 липня кобелячани їдуть у Київ до офісу президента, аби розповісти про ситуацію зі сміттєзвалищем та порушити питання відповідності займаних посад прокурора місцевої прокуратури і начальника райвідділу поліції.
Пропозицію щодо вирішення проблеми озвучив Іван Байбара. Він запропонував міським депутатам спільно з районними колегами звертатися в Золотарівську сільську раду, аби їм дозволити створити звалище на місці глиняного кар’єру, що неподалік Ганжівки. Там і відстань до населеного пункту сягає близько кілометра, і територія достатньо велика. Натомість міська рада має запропонувати ганжівцям вигідні умови.
Іван Байбара: «Зверніться в Золотарівську сільраду по дозвіл створити звалище на місці глиняного кар’єру, що неподалік Ганжівки. Там і відстань до населеного пункту сягає близько кілометра, і територія достатньо велика»
Міський голова Олександр Копелець, вислухавши містян, навів такі аргументи:
Згідно чинного законодавства, сміттєзвалище має бути облаштоване за 1 кілометр від житлової зони. Такої землі за містом немає. Жодна із сільрад, до яких звертались міські посадовці, не дала згоду розміщувати сміття на їх території. Люди виступили проти створення звалища в яру на околиці міста. Хоча його вистачило б на 5 років.
Аналогічна ситуація з сміттєзвалищами відбувається у всіх містах. Ніде звалища не оформлені офіційно. Тому в Господарському суді Полтави посадовцям міськради підказали рішенням сесії закрити звалище і відкрити на його місці сортувальний майданчик (який так і залишився звалищем — ред.).
Двічі звалище розгорталося і засипалося глиною. У 2016-му міська рада подавала заявку в область на придбання 20-кубового сміттєвоза. Відходи ним мали транспортувати в Нові Санжари чи Решетилівку.
Хто винен і як вирішувати питання
Винна біла машина, що підпалила черевик і поїхала в сторону учбового полігону, та сині «Жигулі», що повторно запалили відходи через кілька днів. Міська рада повторно подала заявку на участь у обласній програмі щодо придбання сміттєвоза (50 на 50) вартістю 3 800 000 гривень. Майданчик для вивезення сміття залишається і там продовжать сортувати відходи. Протягом двох тижнів з’явиться екскаватор, який засипле сміття глиною.
Також Олександр Копелець заявив, що людям, які живуть поряд зі звалищем, просто «не повезло» і вони «опинилися заручниками законодавства». Якщо вони перекриватимуть дорогу, то міський голова теж вийде на пікет їм у підтримку.
Із міської ради кобелячани направились у прокуратуру, поліцію та райдержадміністрацію. Прокурор Сергій Голуб пояснив, що звернення розглядатимуть близько місяця і поцікавився, чому кобелячани не перекривають дорогу до сміттєзвалища? Начальника поліції на місці не було і заяву прийняв його заступник. Виконуючий обов’язки голови РДА Володимир Катишков пообіцяв звернутись у контролюючі служби.
Із місця звучали репліки:
— У конслагері живемо, дихаємо усіма гадостями.
— Не виконуючи рішення суду, вони нас травлять і вбивають.
— Через постійний сморід неможливо ні спати, ні жити, ні дихати.
— Давайте я на літо ваших онуків до себе заберу, нехай оздоровляться.
— Ви не справляєтесь зі своїми обов’язками, лише займаєтесь популізмом.