Доки українська влада перебуває в стані штучної коми перед примарною загрозою епідемії коронавірусу, перед значною кількістю українців вималювалася цілком реальна перспектива загинути від дійсно серйозного захворювання. Мова йде про цукровий діабет. У хворих закінчується життєво важливий для них інсулін.
У понеділок, 13 квітня, до редакції приїхали двоє жителів району. Вони представилися мешканцями Павлівки. Люди почали запитувати, де і як їм отримати інсулін.
Безумовно, кожна тверезо мисляча людина розуміє, що редакція газети не є тим органом чи установою, що відає процесом видачі безкоштовного інсуліну. І подібний візит можна вважати своєрідним проявом відчаю. Хворі люди, розуміючи, що без інсуліну вони будуть приречені на мученицьку смерть, намагаються знайти допомогу і підтримку в будь-якій структурі.
Ми пообіцяли людям, що редакція вивчить ситуацію із забезпеченням жителів Кобеляцького району інсуліном і оприлюднить отриману інформацію. Що й було зроблено.
Бродщинський сільський голова Наталія Довга із цього приводу сказала наступне:
— Так сталося, що ми провели сесію, а вже після цього отримали листа із проханням виділити кошти на інсулін для ниших жителів. У квітні відбудеться сесія Бродщинської сільської ради і ми обов’язково виділимо кошти на придбання інсуліну і туберкуліну. Ми робили це завжди, зробимо і зараз.
Любов Коломієць, керівник Кобеляцького ПМСД, вкотре роз’яснила порядок отримання інсуліну і розповіла про проблеми, які виникають у зв’язку із недостатнім фінансуванням медицини.
Любов Афанасіївна пояснила:
— Вкотре пояснюю, що наші лікарі лише виписують рецепти на різні види інсулінів. Але робимо ми це у випадку, коли необхідні людям препарати є в наявності. А надходять вони в аптеки лише після оплати. У основному фінансування йде із державного бюджету. Але вже другий рік поспіль державних грошей для придбання інсуліну в повному обсязі не вистачає. Тому ці потреби дофінансовують місцеві ради. Дає гроші область, дають сільські ради. Жодної копійки на інсулін за два роки не дала лише Кобеляцька міська рада. Хоча в місті живе найбільше хворих на цукровий діабет. Зараз державні гроші закінчилися. Обіцяють виділити ще 600 тисяч на два квартали. Але, по-перше, ми знаємо, що цієї суми вистачить лише на половину потреби, по-друге, ще невідомо, коли ці гроші надійдуть. Тому знову просимо в сільрад. Але тут є інша проблема. Сільські ради самостійно не можуть закупити інсулін. Вони перераховують кошти до районного бюджету, а далі за їх використання голосують ще й районні депутати. А у зв’язку з карантином, не зрозуміло, коли відбудеться сесія райради. Я поінформувала про ситуацію голову райради Володимира Кішінського. Швидше за все, він прийме відповідне рішення про перерахунок грошей, а потім депутати за це проголосують.
Але ще далеко не всі сільські ради навіть перерахували кошти на інсулін до районного бюджету. Станом на 13 квітня гроші надійшли лише з Білицької селищної, Канавської, Підгорянської, Комендантівської, Вільховатської, Чорбівської, Шенгурівської та Сухинівської сільських рад.