За сім років за допомогою незаконних методів з власності держави вивели 0,7 млн га землі.
У державній власності практично не залишилося землі сільськогосподарського призначення. Після того як близько 2 мільйонів Га передадуть в об'єднані територіальні громади, у власності держави залишиться 0,75 мільйона га.
Про це розповів глава Госгеокадастра Роман Лещенко в інтерв'ю "Економічній правді", - пишуть «Деньги.ua».
"Коли мене призначили керівником, ми разом з новою командою почали роботу за трьома базовими напрямами. Перший - це аудит системи реєстрації земельних ділянок. Друге - технічний аудит земельної бази. Третє - це аналіз інвентаризації земель сільськогосподарського призначення", - розповів він.
За словами Лещенка, структура відчула певне "внутрішнє протидія" цього процесу.
"Ми побачили серйозні проблеми в системі, зокрема, відсутність запобіжника "подвійний приватизації ". Все IT-фахівці, які безпосередньо обслуговували документообіг, звільнилися. Щоб привести процеси в порядок, ми зупинили на два місяці - в липні-серпні - реєстрацію земельних ділянок ", - сказав він.
Лещенко озвучив результати проведеного аудиту - за сім років за допомогою незаконних методів з власності держави вивели 0,7 млн га землі.
"Коли ми почали з'ясовувати саму механіку цієї безкоштовної приватизації, то виявили, що в системі реєстрації прав в Міністерство юстиції і в системі Державного земельного кадастру відсутні верифікатори первинного набувача земельної ділянки при безоплатній приватизації. Тобто, немає процедури перевірки особистості в двох системах", - додав він.
Проблема перевірки полягає в тому, що вона проводиться двома різними структурами за двома різними реєстрами - Міністерства юстиції та Госгеокадастра.
"Вони синхронізовані протоколом обміну даних, але кожен живе своїм життям. Ми унікальна країна: у нас земля реєструється окремо, а нерухомість окремо. Хоча в усьому цивілізованому світі реєстри об'єднані, і земля є первинною в усьому, що є на цій землі. В Україні ж фактично система документообігу в Мін'юсті одна, в Земельному кадастрі - своя. Ми переконані, що це все було зроблено штучно... Ми зробили аудит існуючого з 2013 року електронного реєстру тільки на 27% і виявили тисячі дублюючих записів. Є групи людей, які отримували земельні ділянки по 2 Га енну кількість разів, часто - в дуже вигідних місцях. Це люди наближені до чиновників. Вони, наприклад, могли бути пов'язані з отриманням земельних ділянок в Житомирській області, де видобувають ільменіт, або в Рівненській області - де бурштин" , - підкреслив Лещенко.
Лещенко додав, що багато громадян отримували покладений їм ділянку землі в 2 гектара 10 і більше (!) разів, при цьому навіть не знаючи про це. Тобто мали місце шахрайські схеми з підробкою документів.
"Скуповували паспорта по 800-1000 гривень, люди підписували відповідні документи і їх просто використали для безкоштовної приватизації. Окреме питання з учасниками бойових дій. На жаль, їх теж використовували в таких ситуаціях. Є ситуації, коли учасник бойових дій звертається для отримання земельної ділянки, а згідно з нашим реєстром, він вже скористався своїм правом і не раз. Тобто, це була відпрацьована організована система, в якій безкоштовну приватизацію вивели в окремий вид діяльності і сформували під це в 2013 році спеціальний правовий статус ", - зазначив він.