У перші дні війни Полтавська обласна військова адміністрація в межах своїх повноважень та згідно з мобілізаційними завданнями надала підрозділам ТрО все необхідне для виконання їх завдань.
За словами начальника Полтавської обласної військової адміністрації Дмитра Луніна, фінансове забезпечення обороноздатності області й координація зусиль адміністрації з військовими – на високому рівні.
Однак, як відзначив Дмитро Лунін, «деякими депутатами Полтавської облради виносяться в публічну площину власні домисли щодо взаємодії адміністрації та військових у забезпеченні останніх всім необхідним. Мова про 20 млн грн бюджетних коштів, які виділено на ТрО ще до війни, і те, що вони не були використані. При цьому кожен депутат може поцікавитися в адміністрації, в мене особисто й отримати всю реальну інформацію, що і як фінансується, а не поширювати вигадки про те, що військові недоотримують від адміністрації заплановані бюджетні кошти».
За словами начальника ПОВА, справді, ще 15 лютого 2022 року обласна рада виділила 20 млн грн на потреби ТрО Полтавщини. Ці кошти мали бути витрачені на замовлення проєктної документації, ремонт та обладнання приміщень місць дислокації батальйонів ТрО, а також штабу бригади ТрО. Крім того, планувалося купити для місцевої тероборони 6 авто підвищеної прохідності. Витрати мали відбуватися відповідно до тендерної процедури.
Однак 24 лютого 2022 року почалася війна, введено воєнний стан. Дмитро Лунін наголосив, що Полтавська обласна військова адміністрація в межах своїх повноважень та згідно з мобілізаційними завданнями (зокрема, вилучень під державні гарантії) надала ТрО вже готові та обладнані приміщення, а також необхідну автомобільну техніку відповідно до штатної потреби. Крім того, ТрО й військовим надана необхідна комп’ютерна техніка, пральні машини, шанцевий інструмент тощо. Для цього був активно задіяний матеріальний резерв області. ТрО забезпечено наметами, пічками, генераторами, матрацами, подушками тощо. Крім того, за сприяння адміністрації спільно з підприємствами області підрозділи територіальної оборони у найкоротший термін отримали зброю в необхідній кількості, зокрема і протитанкову.
«Наразі в ТрО Полтавщини є все необхідне для виконання своїх завдань», – зауважив начальник Полтавської ОВА.
Дмитро Лунін зазначив, що все, що стосується придбання для ТрО й військових спеціального військового спорядження (бронежилетів, касок тощо) та обладнання (рації, тепловізори тощо), має відповідати певній класифікації та стандартам, визначеним Міністерством оборони України.
За словами начальника Полтавської ОВА, всі такі закупівлі в Україні та за кордоном, а також поставки контролюються Міністерством оборони України. Воно в пріоритетному порядку забезпечує необхідним частини ЗСУ, які знаходяться на передовій. Зараз є сформована заявка від військових Полтавщини на придбання спорядження, обладнання й автотранспорту на близько 20 млн грн, зокрема 12 млн – саме для підрозділів ТрО.
«Я не буду деталізувати, адже це секретна інформація. Військові краще знають свої потреби і діють у координації з Міністерством оборони щодо знаходження їм необхідного. З пошуком сертифікованої продукції є певні труднощі. Як тільки буде знайдено те, що треба, ми відразу перерахуємо кошти на рахунки військових», – пояснив Дмитро Лунін.
Зі свого боку Полтавська ОВА вже віднайшла за кордоном можливість придбати засоби зв’язку, під що заплановано близько 2 млн грн, і їх прибуття в Україну очікується найближчим часом. Решта коштів буде витрачатися згідно з заявками військових.
Крім того, всі територіальні громади, які мають місцеві добровольчі формування, поінформовані, що військова адміністрація готова співфінансувати разом із бюджетами громад потреби цих формувань. Для цього адміністрація збирає заявки щодо потреб добровольчих формувань. Слід відзначити, що натепер не в усіх громадах створені добровольчі формування.
«Не бачимо сенсу витрачати гроші просто заради того, щоб їх витратити. Кожна копійка буде витрачена на потреби армії згідно з вимогами воєнного часу і з урахуванням того, як буде розвиватися військова ситуація в області та в Україні», – резюмував Дмитро Лунін.
Нагадаємо, 8 квітня на позачерговій сесії облради було виділено з обласного бюджету ще 10 млн грн на територіальну оборону Полтавщини за програмою розвитку місцевого самоврядування щодо забезпечення національного спротиву. Також депутати виділили 100 млн грн із резервного фонду області, зокрема, й на потреби ТрО.