Згідно із міжнародними та українськими стандартами і нормативами в сфері пожежної безпеки, до пожежного інвентарю відносяться щити, стенди, шафи, ящики для піску, ємності для воді та інше допоміжне приладдя. Від їх правильного зберігання залежить те, наскільки швидко черговий та змінний персонал підприємства доберуться до вогнища та зможуть локалізувати його до прибуття співробітників пожежної служби. В даній статті ми детально розповімо про основні види пожежного інвентарю та інструментів, а також правила їх розташування та експлуатації.
Категорії пожежного інвентарю
Пожежний інвентар та інструмент можна умовно поділити на декілька типів, залежно від їх функціонального призначення:
- для розбору та демонтажу палаючих або заважаючих архітектурних об’єктів та будівельних споруд — сокира, лом;
- для ліквідації осередків загоряння та задимлення — відра та бочки для води;
- для гасіння безпосередньо полум’я — пожежні рукава та шланги;
- допоміжний інтентарь — ящики для піску, щити та стенди для закріплення пожежних засобів, ключі для арматури тощо.
В усьому різноманітті подібне оснащення пропонує інтернет-магазин Sheriff Market.
Правила розташування та зберігання
Перш за все, пожежний інвентар має розташовуватися на видних місцях із забезпеченням вільного та комфортного доступу до нього. Пожежне оснащення не може служити перешкодою на евакуаційних шляхах та виходах. Попередньо проектується розміщення всіх елементів протипожежної системи.
Також слід підтримувати функціональність кожного приладу. Усі види інвентарю та інструментів повинні регулярно чиститися від пилу та бруду. Ломи та багри після кожного використання обов’язково перевіряються, ріжучі кромки інструментів заточуються до необхідної гостроти. В свою чергу, щити, стенди, ємності для води та піску мають бути забарвлені в яскравий червоний колір. Ящики з піском зазвичай виконуються об'ємом від 0,5 до 3 м3, додатково оснащуються совковою лопатою. Ємності у складі стендів мають вміщувати як мінімум 0,1 м3. Об’єм відра або бочки для води має становити не менше 8 л.
Власники приватних житлових будинків, у тому числі таунхаусів, що розташовані на територіях сільських поселень, у пожежонебезпечний період повинні мати на земельних ділянках ємності з водою або функціонуючі вогнегасники. Всі пожежні інструменти та інвентар повинні розміщуватися в місцях з нормальним рівнем вологи, які не зазнають впливу сонячного випромінювання.
Наостанок зазначимо, що у питанні пожежної безпеки слід довіряти лише перевіреним виробникам. Слід купувати обладнання у компаній, які мають ліцензії та сертифікати на реалізацію відповідних продуктів чи послуг.