Неякісна цегла може зробити новобудову «проблемною»
Нині у всіх, хто займається будівництвом, розпочалася «гаряча» пора. А як відомо, довговічне і безпроблемне життя будь-якої будови залежить не лише від майстерності її «авторів», а й від якості використаного матеріалу, здебільшого мова йде про цеглу. Цегла - це один із найдавніших екологічночистих будівельних матеріалів, який використовували ще у древньому Китаї кілька тисячоліть тому, вона відрізняється довговічністю, міцністю та стійкістю до навколишнього середовища, за умови, якщо, звичайно - якісна. При правильному дотриманні усіх вимог, термін служби цегляних стін практично необмежений. Цегла буває дуже різною: у світі налічується близько 15 тисяч різновидів, які відрізняються як за технічними характеристиками, так і за кольором.
Найчастіше використовують керамічну та силікатну цеглу. Перша виготовляється із застосуванням глини з різними мінеральними добавками, друга складається з кварцового піску, вапна і води. Для виготовлення печей, доменних труб, камінів використовують спеціальні вогнетривкі вироби. Найбільш розповсюджена керамічна цегла поділяється на рядову (в народі – будівельна, бо використовують власне для кладки) і лицьову (облицювальна, фасадна) для зовнішніх робіт. За розмірами розрізняють одинарну та подвійну цеглу. Потовщена - економить витрати розчину і час будівництва.
Основна характеристика цегли – міцність, тобто здатність протидіяти внутрішнім напругам і деформаціям не руйнуючись. Про міцність цегли «говорить» її марка. Наприклад, марка 100 означає, що цегла гарантовано витримає напругу в 100 кг на 1 кв.см. Міцність може сягати 300 кілограмів на квадратний сантиметр, але така продукція й дорожча на 20-30%. Тому для малоповерхового будівництва достатньо марок 75-100. Для споруди, у якої більше двох поверхів, потрібна цегла марки 100 і більше.
Крім того, цегла має бути морозостiйкою i в насиченому водою станi витримувати без ознак видимих пошкоджень (розшарування, злущення, розтрiскування, викришування) не менше 15, 25, 35 i 50 (в залежності від марки) циклiв поперемiнного заморожування i вiдтавання. Для багатоповерхівок Полтавщини оптимальний показник морозостiйкості повинен бути не нижчим F-25. Застосування цегли марок з найнижчими показниками (75 за мiцнiстю та 15 за морозостiйкiстю) допускається для внутрiшнiх перегородок будівель та невiдповiдальних споруд.
Важливою характиристикою цегли є пустотність або наявність порожнеч. Наприклад, повнотіла цегла без отворів використовується лише для будівництва фундаментів та цоколів, тоді як пустотіла має наскрізні порожнечі, завдяки ним вона легша і краще зберігає тепло. Єдиний нюанс, при кладці не можна застосовувати занадто рідкий розчин, який заб’є пори.
Маса цегли у висушеному станi повинна бути не бiльше 4,3кг.
На практиці ж цегла, яка представлена на ринку будматеріалів, далеко не завжди відповідає вимогам національних стандартів. Найтиповіші порушення, з якими доводиться стикатися при перевірці підприємств – невідповідність задекларованим показникам по міцності, морозостійкості та геометричним розмірам.
Трапляються партії в яких вироби мають тріщини, вапнякові включення, сколи, притупленості, багато недопалених та перепалених виробів. Нерідко повністю або частково відсутнє маркування, що вводить споживача в оману.
Усі ці невідповідності, як правило, спричинені не дотриманням технології виробництва та технологічної дисципліни. Зокрема, підприємства дуже часто працюють на зношеному обладнанні, в сушильних сараях не створено умов для провітрювання, не витримуються часові інтервали та температурні режими сушки та випалювання цегли, що й призводить до дефектів зовнішнього вигляду та погіршення фізико-механічних показників готових виробів. Цегла зберігається на непристосованих ділянках без твердого покриття, продукцію відвантажують насипом та навалом без застосування спеціальних піддонів.
До погіршення якісних показників основного будівельного матеріалу інколи призводить і вугілля, на якому працює більшість заводів області. Постійна зміна ціни на «чорне золото» спонукає виробників шукати більш «дешеве», і, як правило, погане паливо, а перехід на газове опалення відчутно підвищує собівартість продукції й робить її виробництво нерентабельним.
Тож згідно з чинним законодавством цегла та керамічні камені підлягають обов’язковій сертифікації з проведенням подальших технічних наглядів за виробництвом сертифікованої продукції. Процедура сертифікації будівельних матеріалів проводиться для того, щоб новобудова не нашкодила здоров’ю та не поставила під загрозу життя тих, хто буде у ній мешкати. Перш ніж видати сертифікат відповідності, продукцію випробовують на міцність та морозостійкість, перевіряють середню густину, рівень водопоглинання, радiоактивнiсть, кількість виробів з дефектами, зокрема, з вапняковими включеннями, наяність перепалених і недопалених виробів, відповідність зазначеним розмірам та масі. На лицьових поверхнях не повинно бути вiдколкiв, плям, вицвiтiв та iнших дефектiв, видимих з вiдстанi десяти метрів. Загалом кiлькiсть «бракованих» цеглин не повинна перевищувати 5% від загальної кількості.
Також перевіряють сировину i матерiали, які використовуються для виготовлення цегли, вони мають вiдповiдати вимогам дiючих нормативних документiв i забезпечувати одержання виробiв iз заданими технiчними характеристиками.
Крім того , виробник повинен проводити періодичні випробування своєї продукції за всіма зазначеними якісними показниками.
Тож купуючи цеглу, насамперед, зверніть увагу на її зовнішній вигляд та наявність маркування, на якому мають бути зазначені її технічні характеристики. Вимагайте сертифікат відповідності, який власне і є документальним підтвердженням правдивості інформації, зазначеної на маркуванні. Вироби обов’язково повиннi маркуватися (у кожному пакетi по одній цеглині у середньому ряду), при цьому, у процесi виготовлення, на поперечну поверхню цегли наносять незмивною фарбою товарний знак пiдприємства i при сертифiкацiї продукцiї - нацiональний знак вiдповiдностi згiдно з ДСТУ 2296.
Кожне вантажне мiсце (пакет) повинно теж мати транспортне маркування згiдно з ГОСТ 14192.
Якщо Ви купуєте цеглу безпосередньо у виробника, за умови, що вона сертифікована, у нього має бути як сертифікат відповідності, так і відповідно протокол сертифікаційних випробувань, у якому зазначено, що продукція «з достоїнством» пройшла лабораторні дослідження.
Отже, не ризикуйте, обираючи будівельні матеріали сумнівної якості, адже саме цегла «визначає» чи не почне будова руйнуватися протягом найближчих років, чи не стане вона поступово просідати, чи не буде в ній холодно та сиро. Всі ці можливі негаразди напряму залежать від того, наскільки якісні матеріали були використані під час будівництва.
У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!
Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.
Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації