- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Чому виникають хвороби серця і як мінімізувати ризики
Серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності українців. Водночас, у більшості випадків хворобам серця можна запобігти. Тижневик розповість про фактори ризику і профілактику серцево-судинних захворювань.
Головні фактори ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань:
- надлишкова вага. Наразі кожен другий українець має різний ступінь надлишкової ваги. Це, у свою чергу, може стати причиною більшості хронічних захворювань, у тому числі й серцево-судинних.
- підвищений артеріальний тиск. Кожен третій українець має підвищений артеріальний тиск і часто не знає про це. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба) виявляється у 25 % дорослого населення України і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.
- вживання алкоголю та тютюну. Зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м’язу, розвитку інфаркту міокарда та порушення мозкового кровообігу — інсульту. Кожен п’ятий українець курить і цим, зокрема, істотно збільшує ризики серцево-судинних захворювань. Інтенсивне куріння з підліткового віку (понад 20 років) може скоротити життя на 20–25 років, у тому числі і через хвороби серця.
- низька фізична активність. Достатній рівень оздоровчої рухової активності має лише 3 % населення України. Недостатня фізична активність призводить до збільшення ваги та розвитку захворювань серця.
- стрес. Стрес та тривожні стани більш ніж у 2 рази збільшують ризик серцево-судинних захворювань, а в разі хвороби — ускладнень та смерті.
- нездорове харчування. Головні вороги серця — це переїдання, недостатнє споживання овочів та фруктів, безконтрольне вживання їжі, напоїв, солі.
- підвищений рівень цукру в крові. Високий рівень цукру в крові мають понад 2 мільйони українців, половина з яких не знають про це і, відповідно, не отримують необхідного лікування.
Як уберегти здорове серце
- Правильне харчування. Віддавайте перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби. При цьому споживання жирів, масла, солодощів, алкоголю слід максимально скоротити.
- Фізична активність. Більше рухайтеся, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом. У середньому доросла людина повинна щодня ходити пішки на відстань не менше 3 кілометрів (або не менше 30 хвилин).
- Стресостійкість. Уникайте стресів та вчіться справлятися з ними.
- Здоровий спосіб життя. Відмовтеся від куріння та алкоголю.
- Контроль тиску та рівня цукру в крові. Контролюйте свій артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовпчика. Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 139/89. Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.
- Регулярний медогляд. Регулярно відвідуйте свого терапевта чи сімейного лікаря, та вчасно проходьте профілактичні скринінги. За необхідності ваш лікар може призначити швидкии? тест на тропонін. Усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100 % гарантовано є безкоштовними та оплачуються з державного бюджету.
Як виявити інфаркт і що робити при серцевому нападі
Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, хвороби серця забирають понад 17 мільйонів життів щороку по всьому світу. Запам’ятайте основні ознаки інфаркту міокарда та серцевого нападу, при яких треба негайно викликати екстрену допомогу.
Інфаркт міокарда — це ураження серцевого м’яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання. При цьому уражена частина м’яза відмирає, тобто, розвивається її некроз. Загибель клітин починається через 20–40 хвилин з моменту припинення кровотоку.
Найпоширеніша причина інфаркту — це стеноз або звуження судин. Він може утворюватися повільно. Серце адаптується до цього — виростають дрібні судини, відбувається компенсація. Хворий приймає ліки, і йому стає краще. Але настає момент, коли відбувається запалення цього звуження. Це призводить до утворення тромбу, і судина, що два роки звужувалася, за кілька хвилини повністю перекривається тромбом. Кровотік припиняється. Це різке закриття судини призводить до відсутності постачання крові у частині серцевого м’яза. Ці наслідки називаються інфарктом міокарду.
Ознаки інфаркту міокарда:
- інтенсивний постійний біль за грудиною;
- біль не припиняється після прийому нітрогліцерина;
- тривалість болю більше 15 хвилин.
При таких симптомах необхідно негайно телефонувати 103.
Головне завдання при інфаркті — максимально швидко відкрити заблоковану судину. Якщо це зробити за 2 години, то інфаркт не встигає завдати великої шкоди міокарду (серцевому м’язу). Відповідно до європейських протоколів лікування, стентування (заміна пошкодженої судини) мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів). З часом шкода стає все більшою, а якщо взагалі не відкрити судину, то 20 % пацієнтів помирають, а половина з тих, хто виживає, залишаються інвалідами.
Як виявити серцевий напад
Стенокардія (серцевий напад, як звикли називати цей стан пацієнти) може перерости в інфаркт міокарда. Стенокардія напруги — стан, який поступово розвивається через формування атеросклеротичних бляшок в судинах серця.
Серцевий напад (напад стенокардії) виникає під час фізичного навантаження за рахунок невідповідності між підвищеною потребою серця в кисні і можливістю його доставити через звужені серцеві судини (стеноз). Тобто, серце не отримує достатньо кисню.
Симптоми серцевого нападу
Ознаки серцевого нападу — біль (відчуття тяжкості, тиску, печіння), який:
- виникає внаслідок фізичного навантаження, підвищення частоти серцевих скорочень;
- виникає (локалізується) за грудиною і/або у лівій половині грудної клітки;
- «віддає» у руку, під лопатку, нижню щелепу або шию зліва (спостерігається не у всіх випадках);
- зникає через 2–3 хвилини після припинення фізичного навантаження або прийому нітрогліцерину.
Що робити при серцевому нападі
Припинити фізичне навантаження, заспокоїтися.
Зателефонувати своєму лікарю. Лікар може призначити прийом нітрогліцерину.
Якщо напад не вдається зняти протягом 15–20 хвилин, то терміново телефонуйте 103. Викликати екстрену допомогу також треба, якщо:
- біль постійний та стає інтенсивнішим;
- біль хвилеподібно повторюється у стані спокою;
- виникає різка слабкість, відчуття страху;
- частішає пульс;
- різко коливається артеріальний тиск.
Якщо є хоча б один із цих симптомів, негайно звертайтесь за медичною допомогою. Серцевий напад, який триває понад 15–20 хвилин, може перерости в інфаркт міокарда.