З часів сивої античності бездітність і переривання роду вважалися однією з найстрашніших бід, які тільки можуть спіткати чоловіка.«Справжній чоловік повинен побудувати дім, посадити дерево і виростити сина», — цю фразу доводиться чути досить часто. Але життя здається безцільним, коли і дім — повна чаша, і сад повен дерев, а в ньому не чутно дитячого сміху…
Основою демографічних і економічних перспектив країни є репродуктивне здоров’я, яке сьогодні означає не тільки відсутність захворювань репродуктивної системи, а й повне фізичне і соціальне благополуччя. І хоч показники офіційної статистики безпліддя не є високими (2,8–3 %), соціологічні обстеження свідчать, що з безпліддям стикаються 10–15 % сімей. Нині в Україні проживає приблизно мільйон неплідних подружніх пар. За даними обстеження репродуктивного здоров’я, 6,8 % українських жінок дітородного віку — безплідні.
Сьогодні 20 % подружніх пар — безплідні; не може завагітніти кожна п’ята жінка. Причиною безпліддя є захворювання як жінок (50 %), так і чоловіків (50 %). Основними причинами безпліддя є запальні захворювання статевих органів (хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, сифіліс, гонорея та ін.), гормональні порушення та непрохідність маткових труб у жінок чи сім’явивідних шляхів у чоловіків. Але, як стверджують фахівці, 80–90 % сімей можна допомогти, не застосовуючи штучного запліднення. Головне — правильно поставити діагноз і грамотно призначити лікування.
Безпліддя — трагічна в подружньому житті й досить складна у медико-соціальному плані проблема. А разом з тим — не така вже й рідкісна причина дисгармонії в сім'ях.
Виключна провина жінки в безплідді вже давно спростована наукою. Існують як жіночий, так і чоловічий чинники безпліддя. Останнім часом спостерігається глобальне зниження репродуктивної здатності чоловічої популяції. Причини — в особливостях способу життя Людини Індустріальної. Тут і наша горезвісна екологія, і аж ніяк не здоровий спосіб життя, і наслідки повального захоплення лікарськими препаратами, і багато-багато інших чинників. Не останню роль відіграє й загальне ослаблення генофонду населення, викликане, хоч як це парадоксально, успіхами медицини та підвищенням рівня життя. Це знижує дію природного добору.
На сьогодні існує близько 30 причин чоловічого безпліддя, в основі яких лежать три проблеми: дефекти побудови сперматозоїдів, зниження їх кількості та порушення руху сперматозоїдів по сім’явиносних шляхах і еякуляції. Щоб настало запліднення, у чоловіка в еякуляті має бути не менше 40 млн. повноцінних і досить рухливих сперматозоїдів, інакше вагітність у природних умовах не настане.
При виявленні чоловічого чинника безпліддя необхідно насамперед визначити, чи безпліддя секреторне, тобто пов’язане з порушенням утворення сперматозоїдів, чи екскреторне, викликане порушенням виділення сперми. Від цього залежатиме тактика лікування. Безпліддя також може мати автоімунний характер, коли організм чоловіка з якихось причин виробляє антитіла (особливі білкові речовини) до своїх же сперматозоїдів, у результаті чого порушується їхня рухливість і здатність до запліднення.
Як і при інших хворобах, інформацію про причини безпліддя можуть дати дані про перенесені раніше захворювання. До чоловічого безпліддя можуть призвести такі інфекційні захворювання, як свинка, краснуха, туберкульоз або дефекти, що виявляються при загальному огляді, — крипторхізм (неопущення яєчка в мошонку), пухлини, а також травми. У деяких випадках обстеження доповнюється УЗД статевих органів, дослідженням вмісту статевих гормонів у крові, каріотипуванням.
Однак вирішальну роль в обстеженні чоловіка відіграє аналіз сперми, який дозволяє судити про кількість і якість сперматозоїдів в еякуляті та їх рухливість.
Найчастіше важкі форми порушення чоловічої плідності спостерігаються при зменшенні в розмірах яєчок, особливо у випадках, пов'язаних з розширенням вен сім'яного канатика, травмами, запальними процесами, несвоєчасним і некваліфікованим лікуванням неопущених яєчок, ендокринно-генетичною патологією, оперативними втручаннями з приводу пахових гриж тощо.
Цікаво, що серед курців порушення плідності спостерігалось у 60,3 % випадків (в осіб, які не курять, — лише у 19,7 %), у чоловіків, які зловживають алкоголем, — у 46,3 %.
З'ясувати причину безплідності, а тим більше її усунути, не завжди легко. Дослідження вимагають багато часу і терпіння, а тому подружнім парам, особливо коли обом під тридцять, радимо не зволікати, а вже через шість місяців подружнього життя звернутись до лікарів. Тільки цілковите взаєморозуміння між пацієнтами і лікарями допоможе виявити причинний фактор безплідності і визначити ефективні методи лікування.
У суспільстві склалась думка, що безпліддя — суто жіноча проблема. Це далеко не так. Наукові матеріали засвідчують, що на долю жіночого фактора у безплідному шлюбі припадає приблизно 50 %, чоловічого — 40 %, спільні причини становлять 10 %. А відтак стає зрозумілим, що при безплідді сім'ї необхідно обстежуватись у висококваліфікованих спеціалістів‑репродуктологів одночасно: їй — у гінеколога, йому — в андролога. Саме ці фахівці мають відповідну спеціальну підготовку і можуть надати кваліфіковану допомогу.
Народження дитини — невід’ємна складова щасливого подружнього життя і найважливіша мета в житті більшості людей, з якою за своїм значенням ніщо не може зрівнятися. Неможливість мати дитину (іноді через нез’ясовані причини) стає сильною психоемоційною травмою для подружжя. Але, на щастя, за останні 30 років розроблено і впроваджено в клінічну практику методи допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), за допомогою яких подружні пари, в яких виявляють безпліддя, мають можливість пізнати радість материнства та батьківства.
В Україні існує програма лікування безпліддя за бюджетні кошти ДРТ за абсолютними показаннями: — трубно- перітонеальне безпліддя (відсутність або повна відсутність обох маткових труб) — сурогатне материнство за умови виношування вагітності кровною ріднею: сестрою або матір’ю хворої, у якої безплідність маткового походження.
Якщо у вашій сім’ї існує проблема безпліддя (відсутність вагітності на протязі 6‑тимісців — 1 рік статевого життя без використання засобів контрацепції) звертайтеся за додатковою інформацією та консультацією до лікаря-гінеколога кабінету репродуктивного здоров’я, лікаря уролога-андролога Кобеляцької ЦРЛ, які проведуть необхідне первинне обстеження для виявлення причин непліддя, при необхідності направлять на консультацію в обласний Центр планування сім’ї міста Полтави, з якого (при необхідності) вам дадуть направлення на консультацію та лікування в клініки репродуктивної медицини Харкова, Києва, Донецька.
Автор: Р. Ф. Приходько, лікар уролог-андролог, Олександр Глова, лікар-гінеколог кабінету репродуктивного здоров’я
У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!
Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.
Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації