Як провести тендер?
Питання, що винесене в заголовок цієї статті, напевно, ставить собі кожен замовник, який шукає оптимальні шляхи закупівлі необхідних йому товарів або послуг. Але цим питання не вичерпується – є варіанти організації тендера для продажу товарів та послуг. Дзеркальне відображення цих двох процедур має одну спільну точку і нею являється слово «тендер». По суті, відмінності мають другорядне значення. Головне – це форма тендера.
Тендер – це конкурентна форма відбору постачальника товарів або послуг. З іншого боку, відбором на основі тендерної схеми також називають класичний аукціон на підвищення, характерний для продажу товару або послуги. Взагалі після електронізації тендерної схеми поняття торгів, тендера й аукціону дещо злилися і втратили певні семантичні рамки. Тому останнім часом можна легко стикнутися з ситуацією, коли всі ці слова використовуються як синоніми.
Щоб провести тендер, зараз немає потреби кидатися на тендерні засідання, збирати безліч документів та розводити руками тоді, коли нема де шукати нових постачальників для того, щоб надіслати їм запрошення. Ініціатива з надсилання запрошень конкретним постачальникам залишилася, проте вона стала лише однією із варіацій, а точніше – головною особливістю закритого тендера. У відкритому беруть участь всі охочі без обмежень. Відкриті тендери є уособленням одного із фундаментальних принципів системи Prozorro.
А тендери Прозоро – це нова епоха державних закупівель. Відкривши дорогу для малого та середнього бізнесу, система дуже швидко розширила рамки свого впливу по всій Україні. Важливо, що територіальні рамки водночас стали неважливими. Замовник із Закарпаття може легко украсти договір з постачальником з Харкова і це не буде проблемою, якщо обидві сторони влаштовують умови доставки. Те ж саме стосується документів – замість того, щоб збирати підписи та нескінченно довго обмінюватися паперами за допомогою не самих швидких поштових послуг, достатньо просто прикріпити електронний документ з цифровим підписом до бажаного тендера. Видалити документ або змінити його можна за тим самим алгоритмом.
Тендери відбуваються на електронних торгових майданчиках. Вони являються офіційними партнерами системи Прозоро та мають необхідний функціонал для того, щоб замовники та учасники без проблем розміщували та брали участь у закупівлях. У більшості випадків інтерфейс майданчиків дозволяє розібратися у схемі роботи самостійно, проте у випадку виникнення питань завжди можна звернутися до професійних менеджерів майданчиків. І вони у всіх подробицях дадуть вам відповідь на питання, як провести тендер.