Вхід | Реєстрація

Різати чи почекати? Різати!

Далі мова піде не про хірургічне втручання, а про такий обов’язковий агротехнічний прийом, як весняна обрізка дерев.

Досвідчені садівники вже активно почали обрізку дерев. Аматори ще сумніваються, думаючи, чи варто це робити в лютому. Ми спеціально проштудіювати кілька джерел інформації, у тому числі й тих, що призначені для професіоналів. Висновок однозначний — ріжте і не сумнівайтеся. Зараз ще достатньо часу для того, щоб зробити це не поспіхом. А в березні може «припекти» разом з іншими роботами, яких вистачатиме і в саду, і на городі. Звичайно, при морозі в мінус п’ять і нижче краще перечекати з роботою. Але пошкодити свіжо обрізані дерева може виключно сильний мороз. А його, судячи з розвитку погодної ситуації, уже не буде.

Мета обрізки дерев — прискорити їх вступ у пору плодоношення, сприяти одержанню крупніших плодів з гарним зовнішнім виглядом і кращими смаковими властивостями.

У дерев із сильно загущеною кроною плоди ростуть виключно по зовнішній  її частині, внутрішня закрита від світла, тому в цьому місці не утворюються листя і плоди! Такі дерева, як правило, значно менше плодоносять, плоди з кожним роком дрібнішають, а самі дерева частіше хворіють.

Обрізка в зимовий період має свої переваги, оскільки листя на дереві немає і крона з усіма її дефектами добре видна.

Переваги обрізки в зимовий період:

  • дерева, що перебувають у спокої, зазнають менший стрес;
  • зрізи виходять якіснішими і точнішими.

Повна відсутність листя дозволяє об’єктивніше оцінити стан крони, виявити її недоліки та скласти правильний план проведення робіт. Щоб не відбулося травмування гілок шляхом задирів, їх попередньо підпилюють з протилежного боку. Тонкі гілки зрізують секатором. Обрізка дерев — процес не простий. Сподіваємося, поради досвідчених cадівників допоможуть вам не нашкодити своєму саду.

1 - вкорочення
2 - проріджування

 

Не треба забувати про сад

Ті, хто вмиває руки відразу після зимово–весняної обрізки, роблять помилку. Про дерево не можна згадувати раз на рік. У період вегетації воно має потребу в постійній увазі та догляді. Адже після сильної виправної обрізки могутньо вистрілюють вовчки — пагони, якими коріння намагається врятувати своє існування. Усе тому, що їхніх колишніх годувальників ми нещадно прибрали. Але жити ж треба! Навіть якщо ви не обрізаєте сад, а просто відгинаєте гілки, не дивуйтеся, що з них будуть лізти нові вертикальні пагони, які без вашого контролю за кілька років здатні стати товщими материнської гілки і перемкнути все живлення на себе.

 

Не залишайте на стовбурі пеньків

Якщо ви прибираєте гілку, робіть зріз на кільце так, щоб у дерева була можливість затягнути рану власною корою. Навіть якщо це відбудеться лише частково, рана затягнеться по краях у вигляді обростаючого валика, — це вже запобіжить загниванню місця зрізу. Залишений пеньок — гарантія руйнування кори по його периметру. У ньому оселяться спори шкідливих грибків, туди заповзуть на зимівлю комахи–шкідники, а може, знайдуть притулок короїди, що в будь-якому разі не піде рослині на користь. У результаті загине вся основа залишеного сука. Мало того, що це порушує відтік живильних речовин до коренів, послабляючи дерево, так ще й згодом обов’язково утвориться дупло — парадний вхід для грибів–трутовиків. Якщо ж пеньок був залишений від сильної гілки, то, як правило, він стає родоначальником великої кількості вовчків, що прокидаються зі сплячих бруньок з його основи. Тому, щоб уникнути затяжної боротьби з жировиками, гниллю та дуплами — ріжте на кільце!

 

Не потрібно укорочувати молодняк

Досвідчені садівники не радять безсистемно і безглуздо підрізати верхівки активно зростаючих молодих дерев. Ви не припините вертикальний ріст дерева, ви просто викличете утворення двох–трьох нових вовчків, які будуть рости нагору, знесилюючи бічні пагони. Єдиний спосіб розширити крону та підсилити кістякові гілки — видалити центральний провідник, перевівши ріст на першу сильну бічну гілку. І зірко контролювати ситуацію, не даючи рости новим лідерам, або відгинати всі вертикальні гілки, змушуючи покриватися «плодушками».

 

Не зрізайте зайвого

Розповсюджена помилка. Якщо ви зрізали пагін дуже коротко, на 3–5 бруньок, то виходить, що ви залишили рослині тільки зону ростових пагонів. Вони будуть весь сік збирати в себе і у вас вийде обрізка на посилення приросту. Це означає, що всі гілочки стають головними. Через рік, провівши таку ж сильну обрізку, гілки будуть ставати усе сильнішими й сильнішими, утворюючи віник, що жирує, виправити який можна тільки одним способом — жорстким розгином.

 

Не замазуйте свіжий зріз

«Мокра рана» не дає фарбі або вару взятися, як треба, під шаром змащення вона не може просохнути і гниє ще швидше, ніж якби ви зовсім не захистили зріз. Після обрізки гілок товще трьох сантиметрів має пройти, як мінімум, 3–4 дні, а краще — тиждень. І лише коли зріз підсохне, його замазують варом або зафарбовують олійною фарбою.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
17 лютого 2019 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації