Я розлучилася з чоловіком більше 5 років тому, сама виховую дитину. Він жодних відносин не підтримує і проживає в іншому місті. Чи маю право я на додаткову відпустку в цьому випадку, бо керівник підприємства говорить що я не вважаюсь одинокою матір’ю і права на відпустку 7 днів не маю!
Відповідно Роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики від 14.04.2008 №235/0/15-08/13 та вимог ст. 19 Закону України «Про відпустки» зазначено, що «Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 14 календарних днів».
З 18 листопада 2004 р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток» перелік осіб, які мають право на зазначену додаткову відпустку, доповнено категорією «одинока мати».
Визначення одинокої матері для реалізації права на додаткову відпустку — це жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка сама виховує дитину, якщо батько не проживає разом з дитиною та відсутні інші докази його участі у вихованні дитини, і за цих самих умов, жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена).
Оскільки, зазначена відпустка є соціальною відпусткою і не належить до виду щорічних, то вона може надаватися в будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після.
Якщо працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено ст. 24 Закону України «Про відпустки» так, як законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівників, які мають дітей.
Отже, одинока мати, що сама виховує дитину, яка не користувалася зазначеною соціальною відпусткою, вона має на неї право починаючи з 2004 р. — тривалістю 7 календарних днів за кожен рік до виповнення дитиною повноліття (18 років).
Для отримання додаткової соціальної відпустки одинока мати має подати: копію свідоцтва про народження дитини і довідку органів запису актів громадянського стану про підстави внесення до книги записів народжень відомостей про батька дитини; жінка, яка є вдовою, — копію свідоцтва про народження дитини та копії свідоцтва про укладення шлюбу та свідоцтва про смерть чоловіка.
Крім цього, враховуючи вимоги статей 157, 158 Сімейного Кодексу України для підтвердження факту, що батько не бере участі у вихованні дитини, можуть бути пред’явлені: довідка про реєстрацію особи за місцем проживання, ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів, рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішення органів опіки та піклування або суду про відсутність участі батька у вихованні дитини тощо.
Для отримання додаткової соціальної відпустки, розлучена жінка, яка дійсно виховує сама дитину (без батька), має подати наступні документи: копію свідоцтва про народження дитини; для підтвердження того, що жінка є розлученою, — копію свідоцтва про розірвання шлюбу та документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини.
Жінка, яка вдруге вийшла заміж, але її дитина від першого шлюбу новим чоловіком не всиновлена, для отримання такої відпустки має пред’явити документ, який підтверджував би те, що батько дитини не бере участі у її вихованні, та довідку органу реєстрації актів цивільного стану про те, що дитина новим чоловіком не всиновлена.
Якщо вдова чи розлучена жінка, яка виховує дитину без батька (в разі позбавлення його батьківських прав), вступила в новий шлюб з іншим чоловіком і її дитина від першого шлюбу ним не всиновлена, вона має право на додаткову соціальну відпустку як одинока мати.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання додаткової соціальної відпустки як одинока мати не має.
Якщо працівницею не буде доведено факт, що вона дійсно виховує дитину сама, без участі батька, роботодавець може відмовити їй у наданні такої відпустки.
Зазначені умови та порядок надання додаткової соціальної відпустки застосовуються і до батька, який виховує дитину без матері (одинокий батько).
Одиноким батьком слід вважати чоловіка, який не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини записаний як її батько, вдівця, розлученого чоловіка, що виховує дитину без матері.
У зв’язку з тим, що у ст. 19 Закону України «Про відпустки» чітко не визначено сукупність кількох підстав для набуття права на додаткову соціальну відпустку тривалістю понад сім календарних днів, то з урахуванням правової експертизи цього питання, є правомірним вважати кожну підставу окремою, а саме:
— жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;
— жінка, яка має дитину-інваліда;
— жінка, яка всиновила дитину;
— одинока мати;
— батько, який виховує дитину без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
— особа, яка взяла дитину під опіку.
Так, одинока мати, в якої дитина є інвалідом, має право на таку відпустку за двома підставами (14 календарних днів): «жінка, яка має дитину-інваліда» та «одинока мати». Якщо одинока мати виховує здорову дитину (мається на увазі не дитину-інваліда), соціальна відпустка надається за однією підставою (сім календарних днів).
Якщо одинока мати виховує двох дітей віком до 15 років, така відпустка надається за двома підставами: «жінка, яка має двох дітей віком до 15 років» та «одинока мати».
Жінка, яка має всиновлену дитину, і водночас є одинокою матір’ю (вдовою), користується правом на таку відпустку за двома підставами (14 календарних днів): «жінка, яка всиновила дитину» та «одинока мати».
Якщо одинока мати виховує двох дітей віком 16 і 17 років, вона має право на цю відпустку за однією підставою (тривалістю сім календарних днів). Для надання працівниці такої відпустки тривалістю 14 календарних днів не виконується підстава «жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років».
Примітка: згідно Закону України № 1343-УІ від 19.05.2009 до ст.19 ЗУ «Про відпустки» внесено зміни щодо збільшення з 01.01.2010 року даного виду відпустки з 7 до 10 календарних днів, а загальна тривалість цієї відпустки по декількох підставах не може перевищувати 17 календарних днів(на даний час 14 днів).
Надія Коваленко, начальник Кобеляцького районного управління юстиції
Здраствуйте!Имею двох детей до 15 лет,один с них ребёнок-инвалид.мне дают только 10 дней дополнительного отпуска. Имею я право на 17 календарных дней?
00
2. Антипенко Анна / 9 листопада 2012, 15:33
добрий день!пожалуйста узнайте?у мне мой син инавлиди с детства.Есть закон новий что хочу возьми отпуск?я есть работа и муж тоже. я хочу отпуск а как виховуэ инвалиди с дитину. сколько днев?какой закон?прошу пиши все. жди ответ мне
00
3. kat / 16 жовтня 2013, 20:27
які необхідні документи для відпустки одинокій матері, яка набула цей статус до реєстрації шлюбу з іншим чоловіком, дитина не усиновлена
00
4. Наталія / 24 жовтня 2013, 19:29
Здравствуйте! Подскажите пожалуйста,имею ли я право на дополнительный отпуск, если я вдова и моему ребенку в ноябре исполняется 15 лет. Большое спасибо
00
5. Юлія / 30 жовтня 2013, 09:17
Я з чоловіком розлучилась у липні 2013р , в організації де я працюю за 2013р додаткову відпустку відмовлять надавати, оргументують тим що непройшло ще рору після роірвання шлюбу. Чи це правильно?? Чи я маю право отриматт додаткову відпустку в 2013 році??
00
6. Софія / 25 вересня 2014, 16:43
Доброго дня!скажіть будь-ласка, працівниця (вдова) хоче отримати довідку про невикористану відпустку (додаткову), яку довідку я маю надати ?Прийнята 02.01.2013 р-вже брала додаткову відпустку, звільнилась 07.03.2014 р.
00
7. мама / 25 вересня 2014, 22:07
чого 7 д. як 10.
00
8. ирина / 13 квітня 2016, 12:11
Добрый день. Если у матери ребёнок инвалид, а отец является апекуном, имеет ли право мать на соц.отпуск?
00
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!
Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.
Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації