Вхід | Реєстрація

Картопля: не лише саджати й викопувати

Не так давно класик української політики і «видатний» знавець мови Микола Азаров радив українцям у разі кризи брати в руки лопати і копати. Це він так окреслював шлях подолання продовольчої кризи. Нікола Яновіч уже «за бугром», а картоплю українці таки садитимуть.

Яким буде врожай картоплі в майбутньому сезоні, залежить від безлічі факторів: погодних умов, активності шкідників, догляду, методу і терміну посадки, обраного насіннєвого матеріалу. Але не варто забувати про те, що добре підготовлені до посадки бульби картоплі дають особливо високі шанси на отримання рясного врожаю. Але що включає підготовка насіння картоплі до посадки?

Підготовка включає не один і навіть не два етапи, а цілий ряд: відбір придатних для посадки бульб; калібрування і різання; пророщування; добриво. Як підготувати і посадити насіння картоплі? Це потрібно зробити правильно.

 

Відбір

Відмовтеся від посадки підморожених, підгнилих, присохлих і деформованих бульб — хорошого врожаю вам з них не отримати.

 

Калібрування і різання

Поділ бульб за розміром і вагою необхідно робити для того, щоб сходи в одному ряду рівномірно з’явилися і розвивалися. Особливо великі прийнято розрізати на частини. Одна частина повинна важити близько 40 грамів. Після кожної картоплини ніж необхідно знезаражувати, а розріз бажано присипати золою.

 

Пророщування

Це найбільш трудомісткий і найважливіший етап у підготовці картоплі до посадки. Завдяки успішному пророщуванню можна додатково вiдбракувати непридатне насіння (ті бульби, що дають тонкі паростки або не утворюють їх зовсім). Завдяки цій процедурі картопля дозріє раніше, а врожайність зросте на 15-20 %!
Існує кілька способів проростити картоплю: сухе пророщування — відбувається на світлі і при температурі 18-20 градусів до і 10-15 градусів після пробудження вічок; займає від 20 до 40 днів. Вологе пророщування — відбувається в темряві, при температурі 12-15 градусів; картоплю пересипають вологим торфом або тирсою; займає 15-20 днів.

Комбіноване пророщування — три тижні картоплю тримають на світлі, а потім десять днів — у темряві у вологому субстраті; разом — 31 день. Якщо у вас немає в розпорядженні такого терміну, то можна спробувати два способи екстреного пробудження насіння картоплі: пров’ялення — при температурі +16 градусів картоплю тримають один або два тижні. За цей час бульби поморщаться, але всередині них утворюються ферменти, необхідні для розвитку паростків.

Прогрівання — при температурі 20-24 градуси картоплю витримують протягом двох або трьох днів.

 

Добрива

Досить часто картопляні бульби перед посадкою запилюють золою. Так досягається подвійний ефект: харчування і захист від хвороб. Зола підвищує відсоток крохмалю в картоплі і робить її значно смачнішою. Це — практично безкоштовний спосіб підживити бульби перед посадкою. Якщо немає золи або часу на таку підготовку, то можна просто придбати у магазинах якийсь із спеціальних препаратів, котрий містить у собі набір макро- та мікроелементів.

 

Терміни посадки

Після підготовки насіння картоплі, можна переходити безпосередньо до її посадки. Як визначити відповідні терміни для здійснення цього заходу? Головна умова — на глибині 10 сантиметрів земля повинна мати температуру +5 градусів. У різних регіонах цей період приходить в різні проміжки весни, починаючи з кінця березня на півдні і закінчуючись кінцем травня на півночі. Спізнюватися з посадкою вкрай небажано, так як розвиток культури в сухій землі сповільнюється. Краще посадити насіння картоплі раніше, гарненько підгорнути ряди і замульчувати грядки перепрілим гноєм, який буде зігрівати рослину.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
5 квітня 2019 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації