- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Як отримати гарний урожай суниці
Суниця садова, полуниця або, як її помилково називають, клубніка у всьому світі вважається справжньою «королевою» ягід. Її вирощують і споживають найбільше, у порівнянні з іншими ягідними культурами. Але далеко не всі знають, яких правил потрібно дотримуватися, щоб отримати гарний урожай суниці.
Суницю садову вирощують практично в кожному дворі. Хтось займається цією справою виключно із любові до мистецтва господарювати на землі, хтось прагне забезпечити себе і рідних, особливо найменшеньких, смачною і корисною ягодою, ще хтось має невеликий полуничний бізнес.
Але далеко не всі аматори, а то й професіонали, з року в рік отримують дійсно гарний урожай. А це — 500–800 грамів ягід із куща протягом 3–4 років. Тут потрібно одразу зробити важливе уточнення. Суниця є багаторічною культурою. Тобто, вона може рости на одному місці у власника і п’ять, і шість, і десять років. Але при такому підході до справи отого омріяного гарного врожаю ви не отримаєте ніколи. Адже технологія вирощування суниці чітко говорить про те, що на одному місці цю ягоду можна вирощувати не більше чотирьох, краще — трьох років.
У іншому випадку, ваша суниця із кожним роком «урожаїтиме» все менше і менше, а може взагалі загинути через накопичені хвороби і величезну кількість шкідників. Тобто, придбавши розсаду, ви повинні бути готовими до того, що через 3–4 роки будете купляти нову і садити її на іншому місці. Безумовно, можна виростити якісну розсаду і самостійно, але про це — у наступному номері «ЕХО».
Коли краще купувати
Оптимальний термін висадки суниці — кінець липня. Липнева посадка — найцінніша, адже урожай наступного року формується в серпні поточного, коли закладаються квіткові бруньки. Тобто, при висадці у липні і чіткому дотриманні технології догляду, наступного року вже можна отримати повноцінний урожай. Але потрібно усвідомлювати, що при такому виборі вам доведеться докласти ледве не титанічних зусиль, щоб здолати спеку і засуху. Краще купляти суницю в касетах.
Восени з’являється у продажі розсада з відкритою кореневою системою. Вона дешевша, і в цьому її перевага. Але при осінній посадці, як правило, квіткова брунька не встигає закластися. Хоча в минулому 2018 році суниця, посаджена у жовтні, у 2019?му вже обіцяє порадувати урожаєм. Але тут потрібно враховувати фактор дуже довгої минулорічної осені і сніжної зими. Узагалі ж, при осінній посадці в наступному році краще обірвати всі квітконоси і ціле літо лише доглядати за кущами без надії на врожай.
Навесні починають продаватися рослини, які вже перезимували. Це дуже вдалий термін для посадки — розсада добре приживається.
Як оцінити якість садивного матеріалу
У суниці дуже багато хвороб і шкідників. Найстрашніше лихо — суничний кліщ. Побороти його практично неможливо. Хіба що кожного місяця будете заливати кущі «хімією». Зверніть увагу на наступні ознаки:
Крапочки різного кольору на листках — це плямистості, тобто — грибкові хвороби.
Бліде листя — ознака, яка повинна насторожити. Це може бути першим симптомом небезпечного захворювання — фітофторозного некрозу (відмирання) ріжків. Заражені рослини гинуть. На щастя, ця хвороба не дуже розповсюджена. Як правило, заражена розсада вже «не доживає» до продажу.
Молоде листя зморщене, не розгортається до кінця — це робота суничного кліща. Заражену кліщем розсаду купувати не можна, навіть якщо цей шкідник уже є у вашому саду. До речі, суничний кліщ — мікроскопічний організм, сам він бігати по грядці не може — його розносить тільки людина (на інструментах, одязі, взутті).
Ознаки якісної розсади:
- Листя — насиченого зеленого кольору, блискуче, шкірясте або з опушенням;
- Товщина ріжка — не менше 0,5 сантиметра. Цей показник безпосередньо впливає на майбутній розвиток рослин та врожайність: чим ріжок товщий, тим вищим буде врожай;
- У розсади з відкритою кореневою системою довжина коренів повинна бути не менше 7 сантиметрів;
- У розсади в касетах і стаканчиках коріння повинно повністю заповнити обсяг горщика (перевіряємо це, обережно вийнявши рослину з ємності);
- Якщо горщик торф’яний, то він повинен бути прошитий корінням назовні.
У кого краще купувати?
У ідеалі, це потрібно робити в перевіреного виробника із зразковою репутацією. Купляти краще розсаду «фріго», тобто заморожену. Висадивши її навесні, потім протягом літа, обриваючи квітконоси, із випущених вусів можна отримати до трьох десятків саджанців із одного куща.
Якщо купуєте розсаду на ринку, то спробуйте задати продавцю кілька запитань про те, як він вирощував розсаду. Чи обривав квітконоси? Скільки років плантації? Яким був урожай ягід із кущів, з яких отримали розсаду?
Правильні відповіді: квітконоси були обірвані; плантації рік чи два; урожаю не було. Подумайте самі, який може бути урожай із куща, на якому обірвали квітконоси.
На жаль, 90 відсотків розсади, яка продається на наших ринках, не відповідає прийнятим критеріям якості. Як правило, продають саджанці, призначення яких — «на викидачку». Тобто, суниця на плантації росте років п’ять-шість, із неї збирають урожай і одночасно отримують вуса, а з них — розсаду (цього робити ніяк не можна). Такі саджанці можуть коштувати гривню, а то й менше. Хоча насправді їх ціна — нуль.
Можна виписати саджанці із якогось розсадника чи інтернет-магазину, що ними торгує. Але тут діє принцип «як пощастить». Адже ви навіть не бачите, що купуєте. Краще почитати відгуки про продавця в Інтернеті, ще краще послухати думку людей, які вже у нього купляли.