- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Глід як огорожа: дешево і сердито
Закінчуємо знайомити наших читачів із варіантами живоплотів або «живих» огорож, які не лише захистять садибу від непроханих гостей, а й прикрасять її. Нижче мова піде про самшит, глід та бирючину.
Безумовно, живоплоти не можуть відіграти роль неприступного муру, через який не продеруться злодії чи бандити. Можливо саме тому вони ще не дуже популярні серед українців. Земляки чомусь наївно сподіваються, що височезні паркани із цегли чи каменю надійно захистять їх від насильства. Хоча дорогим парканом швидше можна принадити злодія, аніж зупинити. А у всьому світі насильство і злочинність долають дещо іншими методами. Але то — інша історія. Зараз — про живоплоти. Розповімо про три варіанти створення «живого» паркану. Один із них — дуже красивий, але дорогий. Це — самшит. Між тим, є і бюджетні варіанти. Передусім мова йде про магонію, про яку ми писали в попередньому номері, а також усім відомий глід. На увагу заслуговує і бирючина, яка дуже швидко росте, невибаглива і недорого коштує.
Самшит
Густа крона самшитів, легко переносить стрижку і зробила їх найбільш популярною рослиною експериментів із живоплотами.
Цей вічнозелений чагарник хизується дрібними глянцевими листочками і добре зберігає форму завдяки рівномірному розвитку всієї крони.
Але потрібно врахувати, що самшит відносно довго росте і має схильність до вимерзання взимку. Особливо на початку свого розвитку.
Необхідні умови. Самшити невимогливі до землі, хоча краще розвиваються на родючих ґрунтах нейтрального або вапняного типу. Їм необхідно забезпечити напів або затінене місце. Адже рослина може страждати від засухи чи сонячних опіків. Але якщо ви маєте вдосталь води і можете притінити самшит — саджайте на сонці, ростиме швидше.
Перед початком зими, у листопаді, потрібно попередньо глибоко просочити ґрунт вологою і замульчувати її торфом або хвоєю, а саму огорожу вкрити нетканим матеріалом для попередження сонячних опіків. Відстань при посадці — 20–40 сантиметрів.
Специфіка обрізки. Самшити в огорожу краще висаджувати навесні. Обрізку самшиту проводять не більше, ніж на третину висоти приросту, лише злегка зістригаючи по обраній формі бічні гілочки. Стригти самшит потрібно часто і регулярно, підтримуючи бажану форму за рахунок укорочення молодого приросту. Старі здерев’янілі гілочки краще не чіпати. Першу обрізку можна провести вже у квітні.
Бирючина
Це листопадні чагарники заввишки до 5 метрів з ланцетним шкірястим листям дуже темного забарвлення з більш світлою зворотною стороною. До переваг бирючин зараховують активний розвиток в молодому віці, завдяки якому живі огорожі формуються разюче легко і швидко, але при цьому довго зберігають ефектність і щільність.
З бирючини створюють гарні широкі огорожі низької або середньої висоти. Для формування краще підходить бирючина звичайна і її декоративні форми.
Необхідні умови. Бирючину можна висадити тільки на родючому ґрунті, але до решти параметрів вона не вимоглива. Найефектніші огорожі вона утворює на яскравому сонці. Бирючина посухостійка, чудово переносить міські та забруднені умови.
У регіонах із суворими зимами вона часто обмерзає до рівня снігу, але при цьому на привабливості огорожі це, як правило, не позначається, адже чагарник швидко відновлює всі пагони.
Живі огорожі з бирючини практично не вимагають догляду, лише для підтримання характеристик ґрунту їм інколи потрібне підживлення комплексними сумішами, яке краще проводити ранньою весною. Висаджують кущі на відстані 30–50 сантиметрів.
Специфіка обрізки. Першу обрізку огорожі проводять досить агресивно, зрізаючи всі рослини на висоту близько 15 сантиметрів від рівня ґрунту. З наступної весни починають формування, спочатку піклуючись про щільність нижньої частини крони і контролюючи висоту огорожі. Потім більшою частотою обрізань, до 3 разів у рік, досягають бажаної висоти і рівності верху.
Глід
Глоди і при вільному зростанні відрізняються підвищеною щільністю крони. Ці багатостовбурні дерева або великі чагарники дозволяють формувати огорожі висотою від 1,5 метра.
Довговічні, витривалі, невибагливі, вони створюють не просто щільні зелені огорожі, але і практично непрохідні огорожі: практично всі глоди «оснащені» небезпечними довгими голками.
Глоди — одні з небагатьох рослин, не втрачають у загорожах здібності цвісти і плодоносити. Єдиним їх недоліком є відносно повільний розвиток: на формування огорожі доведеться витратити не один, і навіть не 5 років, а 10–12.
Необхідні умови. Огорожі з глоду краще висаджувати на місцях з гарним освітленням, але вони можуть впоратися і з легкою півтінню. Рослини висаджують на відстані 15–20 сантиметрів під нахилом для переплетення пагонів. Для плодів глодів у загорожах бажано двічі на рік вносити добрива: навесні — мінеральні, перед цвітінням — органічні. Поливи повинні бути регулярними, щомісячними або більш частими в посуху. Ґрунт обов’язково розпушують навесні на глибину багнета лопати і при можливості мульчують торфом або землею.
Специфіка обрізки. Відразу після посадки кущі кардинально обрізають (залишаючи 10–15 сантиметрів), що дозволяє отримати рослини, ідеальні для живоплотів. Обрізку починають наступної весни після посадки, залишаючи 1–2 сильних стебла на кожній рослині і вирізаючи інші. Пагони сусідніх рослин переплітають між собою так, щоб сформувався суцільний ряд скелетних гілок.
У міру випускання нових пагонів, процес повторюють, продовжуючи переплетення і вирізку до досягнення потрібної густоти і висоти. Завдяки активному утворенню нових пагонів глоди швидко змикаються і загущовуються. Обрізка може бути достатньо сильною, до третини довжини пагонів. Проводити її краще навесні і в липні.
У регіонах з теплим кліматом і не дуже суворими зимами прекрасною альтернативою глоду виступить лавровишня — швидкоросла, вічнозелена, з дуже красивим глянцевим або строкатим листям чагарникова красуня. Вона дуже любить стрижку, прекрасно підходить для фігурного формування і не боїться навіть сильної обрізки для ущільнення поверхні огорожі.