- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Грудень у саду. Різати і білувати
Є в садівника два місяці на рік, коли він може трохи перевести дух і відпочити від садових турбот — грудень і січень. Та якщо ви живете за містом, то сніжної зими вам і без саду/городу роботи вистачає. Чого тільки варте регулярне звільнення від надмірного снігу доріжок! Але і садово?городні клопоти вимагатимуть уваги — захистити молоді саджанці від гризунів; хто не встиг, ще матиме змогу провести підзимні посіви, треба зробити годівнички для пташок, відремонтувати інвентар…
Роботи в саду і на городі в грудні
Перевірка укриття. У тих регіонах, де морози по-справжньому ще не почалися і сніг не випав, саме час перевірити, чи надійно ви сховали свої теплолюбні рослини, чи все передбачили. Адже часто укриття робляться в тиху, приємну погоду пізньої осені, без урахування руйнівної сили зимових вітрів і ваги рясних снігопадів. Перевірте ще раз надійність конструкцій.
Захист молодих саджанців від гризунів. До речі, не забудьте, що взимку ваші молоді саджанці — це приваблива страва для гризунів, тому штамби молодих рослин (дерев і чагарників) краще захистити. Для цього є різні методи та способи: і старий добрий руберойд, і газети, і колготки, і сучасні садові бинти, і сітки. Головне, пам’ятайте, якщо матеріал намокає і довго не сохне, то рослина від цього може постраждати. До речі, і гризуни бувають різного зросту, тому ізолюйте рослини якомога вище, адже заєць може ставати на задні лапи.
Побілка. Часто стовбури та товсті гілки на початку зими білять, оберігаючи від морозобоїн. Майте на увазі, що морозобоїни з’являються в кінці зими–на початку весни, через різкий перепад температур стовбура вдень (сонце вже гріє) і вночі (морози ще сильні). Тому й склад для побілки потрібно вибирати такий, щоб він протримався всю зиму. Можна, звичайно, побілити і в кінці зими, але погодьтеся, це незручно, та й важливий момент ви можете пропустити. Окрім того, можна використовувати спеціальні садові бинти або порізане на бинти агроволокно. Це і захист від морозобоїв, і від гризунів одночасно.
Обрізка. Будь-який досвідчений садівник скаже, що проводити серйозну обрізку дерев у грудні — досить ризикована справа. Кісточкові культури, такі як персик і абрикос, краще до весни не чіпати. А ось із зернятковими, особливо яблунями, ще можна попрацювати, зважаючи на те, що справжніх морозів на початку грудня 2019?го синоптики не прогнозують.
Та все ж, якщо й проводити обрізку в грудні, то краще обмежитися санітарною. З дерев обов’язково потрібно видалити всі хворі гілки, які можуть заразити й інші частини рослини. Залишати їх зимувати не можна ні в якому разі. А як визначити ці підозрілі гілки? Є ряд ознак: відставання в рості, короткі міжвузля, викривленість, всихання, наявність загиблої верхівкової бруньки або не закрили її лусочки, сірий, білий або коричневий борошнистий наліт на корі (при борошнистій росі). Такі пагони потрібно вирізати повністю (на кільце). При ураженні тільки верхівки вкоротити на третину довжини пагона.
Якщо на гілці розтріскується кора, то, швидше за все, вона вражена некрозом і її теж потрібно видалити. Те ж саме проробляють і з гілками, які хворіють чорним раком, бактеріозом, цитоспорозом, коккомікозом, моніліальним опіком та ін. Зрізи для вірності роблять мінімум на 2 см нижче межі ушкодження. Після обрізки всі рани обов’язково дезінфікують за допомогою 3 % розчину мідного купоросу (1,5–2 столові ложки на 1 л води), а потім дають висохнути (2–3 дні). Зріз повинен стати сухим і ранка почне затягуватися. І тільки після цього зріз замазують садовим варом. Якщо вар нанести на мокру ранку, то він не прикриє її, як слід, а під ним почнеться процес гниття.
Прикоренева поросль точно не потрібна
А от час для видалення прикореневій порослі ще є. Це якраз той випадок, коли сильна обрізка на благо. Сильний мороз вам на допомогу, може бути, у наступному сезоні «дзиги» будуть лізти не так активно. Справа в тому, що вони активно тягнуть соки на себе і сильно виснажують рослину, до того ж, молода коренева поросль часто уражається борошнистою росою і є відмінним місцем для зимівлі комах шкідників, начебто попелиці, яка відкладе в поросли свої яйця, і навесні розповзеться по всій ділянці.
Обрізаючи плодові дерева, не забувайте спалювати всі висохлі гілки і пагони, пошкоджені хворобою. Ні в якому разі не можна сильно укорочувати крони дерев, стовбури яких пошкоджені чорним раком — вони просто загинуть. Після обрізки плодових дерев, щоб не допустити вимерзання (у першу чергу, це відноситься до молодих саджанців) пізньої осені чи на початку зими, їх слід рясно полити.