Вхід | Реєстрація

Як виростити і вберегти свою розсаду

На календарі — середина лютого, за вікном — справжня весна. Отже, настав час висівати насіння овочів для отримання власної розсади.

Мине кілька тижнів і на базарних розкладках з’явиться величезна кількість різноманітної розсади перцю, томатів, капусти, баклажанів і всього іншого, що може рости на городі. У 90 відсотках саджанці, котрі можна купити на ринку, є неякісними. І якщо ставити собі за мету отримати дійсно хорошу розсаду, то краще виростити її самостійно. Зробити це цілком реально. А сіяти потрібно вже зараз, особливо це стосується перцю. Висаджувати його ви будете через два місяці. І саме стільки часу потрібно для того, щоб насіння зійшло, а рослини досягли необхідного розміру.

Для того, щоб виростити якісну розсаду, перш за все необхідно досягти того, щоб вона не «витяглася». А відбувається цей негативний процес передусім через недостатню кількість світла, необхідного рослинам для нормального розвитку. На підвіконні в лютому і на початку березня, як правило, сонячного світла ще не вистачає. Тому розсаду в обов’язковому порядку необхідно досвічувати.

 

Спектри світла

Перед тим, як перейти до вибору ламп досвітки, хотілося б провести невеликий лікнеп на тему спектрів світла і їх потрібності для рослин.

Виявляється, не всі «кольори веселки» розсаді так уже необхідні. Звичайно, чудово, коли рослина розвивається повноцінно і отримує навіть ультрафіолет, який не пропускає віконне скло, але повноцінно розвинутися розсада зможе, навіть якщо лампа досвітки буде випромінювати в особливо яскраво вираженому діапазоні такі кольори, як червоний, синій, фіолетовий, жовтий і зелений.

Якщо «червоного багато», то швидше проростають насіння, рослина міцнішає буквально на очах і росте вертикально.

При достатку спектра синього і фіолетового відбувається зростання нових клітин, активно відбуваються процеси фотосинтезу, формується типова форма рослини, зміцнюється стебло, набувають природного кольору листові пластинки.

Спектри жовтий і зелений менш важливі, однак вони служать свого роду балансиром, перешкоджаючи надмірному впливу того чи іншого спектра на рослину, адже дуже багато — теж нічого хорошого.

Щоб рослина не відхилялася вбік джерела світла, ємність із розсадою краще періодично (раз в 10 днів) перевертати до лампи іншим боком.

 

Вимоги до досвітки

Якщо хочете виростити ідеальну розсаду, то повинні знати її бажання. Наприклад, помідори люблять ніжитися під променями до 16 годин. Хоча чимало городників у перші три дні після сходів досвічують їх цілодобово. Що ж стосується перцю, баклажанів та інших культур, то їм вистачить і 12. Але все залежить від погоди за вікном — якщо похмуро і ллє дощ, то підсвічування краще не вимикати і вдень, якщо ж світить сонечко, то навіщо переплачувати за електроенергію?

Зазвичай лампи досвітки при вирощуванні розсади працюють години 2–3 до сходу сонця і стільки ж після його заходу.

Крім тривалості «світлового дня», важлива і відстань до джерела світла, але тут усе залежить від лампи. Якщо вона може пропрацювати півдня і залишитися холодною, то можна розмістити її на відстані 20–22 сантиметри від розсади, якщо ж нагрівається, виділяючи тепло, то сантиметрів на 10 подалі.

Ідеальний рівень освітленості розсади, який можна заміряти приладом, що носить назву «люксметр», коливається в межах від 5000 до 7000 люкс.

 

Вибираємо лампу

Приступаючи до вибору лампи для досвітки розсади, насамперед дізнайтеся її потужність, далі — основний потік світла, який нею випромінюється (або кілька потоків, що буде просто ідеально), ну і нарешті — ціну.

Дуже привабливі лампи з вбудованим відбивачем, тоді світло буде висвітлювати не всю кімнату повністю у години, коли для вас це абсолютно не комфортно, а тільки лише розсаду.

Купуючи лампу для досвітки розсади з вбудованим відбивачем, тим самим ми вбиваємо двох зайців — захищаємо свої очі і допомагаємо розсаді нормально розвиватися, адже весь пучок світла буде направлений саме на неї. Звичайно, можна прилаштувати і штучний відбивач, зробивши його з дзеркала або фольги.

У продажі дуже поширені лампи люмінесцентні. Вони дешеві, абсолютно не нагріваються, легко монтуються і служать досить довго. Що стосується мінусів, то це в першу чергу мінімальна потужність — однієї або навіть двома лампами не обійдешся, щоб висвітлити навіть квадратний метр розсади, та й ненажерливі щодо електроенергії такі лампи.

Крім іншого, червоного спектра такі лампи випромінюють мало, отже, ставити їх від розсади треба на висоті 18–22 см і поміщати зверху, роблячи щось типу короба, закритого фольгою з усіх боків. З люмінесцентних ламп для розсади підійдуть будь-які, за винятком тих, що марковані як ЛД і ЛДЦ.

Фітолампи зустрічаються трішки рідше. Вони дуже економічні, ефективні, малі, довговічні. Є дзеркальні фітолампи, які висвітлюють лише те місце, куди будуть спрямовані. На жаль, і недоліки у фітоламп теж є, найголовніший — це спектр випромінювання фітолампи: він бузково?рожевий. Другий недолік в тому, що фітолампи з вбудованим відбивачем ви навряд чи знайдете, тому доведеться його конструювати самостійно, використовуючи для цього харчову фольгу, і таким чином направляти кожен фотон світла на розсаду.

При висвітленні розсади, коли за вікном уже темно, бажано скло теж закривати фольгою, так на розсаду буде надходити максимум світла.

Чергова категорія ламп — натрієві. У чому ж переваги натрієвих ламп? По-перше, вони дуже дешеві, споживають мінімальну кількість електричної енергії. Найважливіше — це те, що такі лампи формують світловий потік практично з усіх спектрів світла, тому для рослин вони мало не ідеальний варіант.

Ну а якщо акуратність у вас в крові, то послужать такі лампи не один і не два сезони, а значно довше. Цікаво, що світло від натрієвої лампи сприймається нашим оком виключно як оранжево?жовте.  Воно не тільки не подразнює очі, а, навпаки, розслабляє, заспокоює, як світло від полум’я свічки.

Ще одна категорія — світлодіодні лампи. Їх можна сміливо записати в розряд ламп категорії люкс, у першу чергу, виходячи з їх ціни.

Але якщо ви зважилися, купили світлодіодні лампи, то прослужити вони можуть так довго, що дістануться вашим дітям, а може навіть і онукам. Що стосується енергоспоживання, то ці лампи, здається, не беруть енергію з розетки зовсім. Вони яскраві, дають рівний потік світла, що містить і червоний, і синій, і всі інші спектри, тому ідеально підходять для вирощування розсади.

Лампи розжарювання — ось що зовсім не годиться для досвітки розсади.

Така лампа взагалі повинна бути викреслена з побуту і покладена на полицю музею, поруч з лучиною, свічкою, гасовою лампою та іншими атрибутами минулого. Справа в тому, що лампа розжарювання має тільки один плюс — ціну: такі лампи дуже дешеві, але є, за великим рахунком, приладом для нагрівання повітря з вкрай низьким ККД і побічним ефектом у вигляді виділення абсолютно «порожнього» для рослин світла.

А ще такі лампи пожежонебезпечні, тому як по-старому деякі бабусі і дідусі, замість фольги, користуються для укриття вікон старими газетами, включають лампи розжарювання над розсадою і йдуть «за хлібом». Лампа ж, дуже швидко нагріваючись, переносить енергію на газету, та спалахує, підпалює фіранку — і ось уже бабусі стає ніде цей куплений хлібець поїсти.

Світлодіодні лампи не мають значних розмірів, тому якщо ви — початківець-городник і вперше вирішили зайнятися вирощуванням невеликої кількості розсади, то не поскупіться і придбайте саме світлодіодну лампу, ну або кілька таких ламп для посилення ефекту досвітки.

Тепер переходимо до конструювання підставок для ламп досвітки.

Ну тут уже хто на що здатний — метал, пластик, дерево, папір, навіть бувалі пластикові пляшки зі смітника якимось чином застосувати намагаються. Але на ділі все просто: ідеальний варіант — це дерев’яний каркас, такий собі стіл на ніжках, але без стільниці, яку якраз і замінять лампи досвітки, встановлені строго над розсадою, саме «над», а не зліва і не справа.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
21 лютого 2020 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації