- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Сокорух почався — час «мити» дерева
Схоже на те, що цьогорічна весна, не відстаючи від зими, пробує побити чергові температурні рекорди. Нетипово тепла для початку березня погода спонукає садівників до початку ранньовесняного обробітку дерев.
На ринку вже завзято купують мішки для збору березового соку, а бруньки на фруктових деревах і ягідних кущах набухають на очах. Усе це свідчить про те, що природа їх розбудила, після нетривалого зимового спочинку. Водночас «прокинулися» і не надто любимі людьми і деревами численні шкідники та грибки і бактерії. Тим більше, що цьогорічна зима була приязною не лише до людей, дозволивши їм зекономити на опаленні, а й для комах і хвороботворних організмів. Усі вони чудово перезимували і в повній бойовій готовності підійшли до весни.
А це означає, що любителям займатися вирощуванням фруктів і ягід уже час засукувати рукава і проводити перший, а через тиждень-два – другий і третій обробіток саду з метою захистити його від шкідників та хвороб.
Нижче піде мова саме про те, коли, як і якими препаратами слід обробити свої дерева і кущі. Безумовно, кожному із нас хочеться вживати в їжу максимально «чисті» в розумінні екології фрукти. Тому чимало людей воліють зовсім обходитися без «хімії». Можна й так. Але так звані «народні» методи захисту від шкідників саду якщо й діють, то повної гарантії захисту не дають. Окрім того, потрібно зазначити, що професіонали, особливо ті, хто вирощує фрукти, ягоди і овочі в Польщі чи інших державах Євросоюзу, застосовують у рази більше «хімії». Українські садівники по прикладу закордонних колег вирощуючи фрукти в промислових масштабах, проводять їх обробіток хімічними засобами захисту рослин від 10 до 20 разів за сезон, починаючи із березня і закінчуючи листопадом.
Так, зараз із кожним роком з’являється все більше й більше так званих біопрепаратів, які виготовлені на основі штамів грибків та бактерій, які у свою чергу знищують шкідливі для рослин організми. Але тут потрібно врахувати, що біопрепарати починають діяти вже при літніх температурах повітря. І застосувавши їх ранньою весною, садівники чи городники очікуваного ефекту не отримають. Ми в обов’язковому порядку розповімо про народні та біологічні методи захисту саду і городу, але дещо пізніше. Адже, повторюся, в умовах ранньої весни вони не надто ефективні.
«Хімія», перевірена століттями
Тому краще все ж застосувати хімічні препарати хоча б на ранній стадії розвитку рослин. Тим більше, що людство використовує деякі з них протягом століть. І ніякої суттєвої шкоди для здоров’я людей чи довкілля від застосування цих засобів не зафіксовано.
Так, найбільш відомий засіб, такий, як бордоська речовина, відомий ще з кінця 19 століття. Її вперше почали використовувати на знаменитих французьких виноградниках.
Залежно від потреби, ця речовина може мати концентрацію від 1 до 3 відсотків. Для отримання 10 літрів 1-відсоткового препарату необхідно 100 г свіжогашеного вапна та 100 г мідного купоросу. Також важливо використовувати керамічний, скляний або дерев’яний посуд. У жодному разі не використовуйте металеві чи оцинковані ємності, бо вони вступають у реакцію, відтак речовина виходить неякісною.
Як правильно приготувати бордоську рідину
Цей фунгіцид одержують шляхом змішування мідного купоросу з вапняним молоком.
Щоб приготувати 10 л 1 % бордоської рідини, у дві посудини наливають по 5 л води і розчиняють у одній 100 г мідного купоросу, а в другій 100 г вапна. Розчин мідного купоросу повільно вливають, невпинно перемішуючи дерев’яною палицею, у вапняне молоко (ні в якому разі не навпаки: тоді будуть утворюватись крупні частки, суспензія стане нестабільною і непридатною для використання). Робочий розчин не можна розбавляти водою.
Правильно приготовлена бордоська рідина слизька на дотик, має небесно-блакитний колір. А при надлишку мідного купоросу отримують речовину зеленого відтінку, що спричиняє опіки на листках і плодах. Загалом, перевірити якість препарату можна й методом занурення в нього цвяха. Якщо на поверхні металу не з’явиться наліт, то все гаразд. Коли ж цвях укриється крупинками — рідина неякісна, у ній є зайвий мідний купорос, відтак треба додати вапняного молочка. Пам’ятайте, що змішувати вапняне молочко з розчином мідного купоросу потрібно, коли вони охолонуть.
Починаємо обмивку
Обмивка дерев антисептичними і хімічними препаратами — це профілактичний захід, спрямований на знищення збудників парші та борошнистої роси, комах-шкідників, кліщів, а також мохів і лишайників. Під час набрякання бруньок при t +4 C, t +5 C і вище можна починати.
Плодові насадження віком 5 і більше років можна покрити емульсією — препарат 30 Д з нормою 30–40 грамів на 10 літрів води.
Основою названого препарату є рослинне масло, яке призводять до асфіксії (удушення) личинок перед їх відродженням.
При набряканні бруньки, але до появи зеленого конусу (щоб уникнути опіків), можна використати всім відомий антисептик залізний купорос (сульфат заліза) з нормою 0,3–0,5 кг на 10 л води, як фунгіцид проти зимуючих стадій хвороб. У садах, де заселеність щитівками та іншими зимуючими шкідниками дуже висока, норму сульфату заліза можна збільшити до 70 грамів на 10 літрів води.
Цей препарат ефективний проти мохів і лишайників та є необхідним мікродобривом для всіх видів насаджень (хлороз листя).
Проти зимуючих стадій парші для обмивання дерев використовують і мідьвмісні препарати: Бордо Ізагро 30, Чемпіон, Косайд, Купроксат, Медян Екстра, Блу Голд. Цей список можна продовжувати. Потрібно зазначити, що ці препарати дорожчі, аніж Бордоська суміш. Але їх набагато легше готувати. Специфіка застосування препаратів для весняної обмивки дерев — рідина має зробити стовбур і гілочки вологими аж до стікання.
Для пробудження бруньок використати 2 % розчин сечовини (карбамід) 20 грам на 10 літрів води. Цю обробку можна поєднати із мідьвмісними препаратами за виключенням сульфату міді (Бордо Ізагро, Блю Бордо, Купроксат).
У садах, де є проблемною парша, плямистості, дрібнолистковість (відьменні мітли), бактеріози обробку міддю слід повторити через 7–10 днів, у залежності від погодніх умов або по фазі розвитку «зелений конус».
У фазу «зелений конус» мідьвмісні препарати необхідно поєднувати із лікувальними: Топсин М, Фундазол (заліковування місцевих зрізів, сонячних і морозобійних опіків).
Зауважте, що краще самому обприскати сад 3–4 рази, аніж потім купляти фрукти, оброблені 20 разів.