- IgorSergeevich
10 грудня, 21:15
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Якщо листя на суниці пожовтіло
Зараз у деяких садівників?любителів, а часто й професіоналів, виникає неприємна проблема на ділянках, де посаджена суниця садова. Нібито все було нормально, суниця зацвіла, пов’язалася ягода, але в один не надто прекрасний момент кущики почали жовкнути. Ще хтось відзначає подібне явище на інших садових культурах. Не потрібно лякатися, але й не бажано гаяти часу, а одразу починати боротьбу із хлорозом.
Хлороз — зміна кольору листя рослин, яка попереджає про брак поживних елементів у ґрунті. Зазвичай хлороз виражається в пожовтінні верхніх або нижніх листків. Буває й так, що листя жовтіє не повністю — залишаються зеленими прожилки, або навпаки — прожилки жовтіють, а інша частина листя залишається зеленою.
Хлороз рідко призводить до загибелі рослин, але знижує імунітет і врожайність. Тому, побачивши пожовклі або побілілі листя, треба діагностувати причину явища і вжити заходів по боротьбі з хлорозом. Найчастіше ці заходи виражаються в екстреному позакореневому підживленні відповідним добривом.
Достовірно визначити причину можна в лабораторії, але без додаткових аналізів можна дуже точно визначити вид хлорозу: залізний хлороз, сірчаний хлороз, магнієвий хлороз, азотний хлороз або цинковий хлороз. Назва хвороби вказує на причину пожовтіння листя: якщо хлороз залізний, то рослина сильно потребує саме заліза.
Чому пожовтіло листя: причини хлорозу
Причини хлорозу визначити важко — свою роль відіграє схильність деяких рослин до нього, атака шкідників і грибкових хвороб, вірусів і неправильний догляд за рослиною. Непрямими причинами хлорозу є кислий ґрунт, невідповідна для рослини ґрунтосуміш, відсутність дренажу в горщику, пошкодження коренів при пересадці або шкідники.
Хлорозом хворіють декоративні, кімнатні та садові рослини, а також ягідні чагарники і овочеві культури. Сильніше за інших до хвороби схильні лимони, гортензії, азалії й інші культури, що ростуть в кислому ґрунті. У саду хлорозом хворіють полуниця (суниця), яблуня, груша, малина і смородина.
Найчастіше причиною хвороби є комплексне порушення умов вирощування, укупі з браком мікро- і макроелементів. Вірніше, нестача поживних елементів викликана порушенням агротехніки. Також прийнято виділяти вірусний хлороз, причиною якого є вірусне захворювання.
Діагностика хлорозу за кольором листя: ознаки
Алгоритм діагностики хлорозу за зміною забарвлення листя:
Зміна кольору листя — пожовтіння, побіління, за умови, що колір прожилок контрастує з кольором іншої частини листової пластини, зменшення розмірів і ослаблення зростання молодого листя, опадання квіток і бутонів, скручування листя і всихання верхівок рослин, відмирання коренів та інші симптоми повинні насторожити уважного садівника.
Зміна забарвлення листових пластин рослини сигналізує вам про проблеми зі здоров’ям.
Залізний хлороз — хвороба рослин, причиною якої є сильна нестача заліза в ґрунті. Верхні листки рослин біліють або жовтіють, а жилки листя залишаються яскраво?зеленими. Найчастіше залізним хлорозом хворіють рослини, що ростуть на вапняних ґрунтах.
Сірчаний хлороз — хвороба рослин, симптомом якої є пожовтіння жилок верхніх, молодих, листочків, з подальшим пожовтінням всієї площі листя, якщо нестача сірки затягнеться надовго.
Нестача магнію викликає магнієвий хлороз — нижні, старі, листки жовтіють, а прожилки залишаються зеленими. У запущених випадках листя жовтіє цілком. Магнієвий хлороз зустрічається на рослинах, що ростуть у піщаному ґрунті. Залежно від типу рослини, колір листя при нестачі магнію може змінюватися на помаранчевий або червоний.
Якщо пожовкло нижнє листя рослин (старе), спочатку прожилки, а потім і вся площа листків нижніх ярусів, то причиною є азотний хлороз. Брак азоту найчастіше зустрічається в рослин, що ростуть на кислому ґрунті.
Цинковий хлороз виникає через надлишок азоту в ґрунті — нижні, старі, листки жовтіють, а жилки залишаються яскраво?зеленими. Також на листках можуть з’являтися помаранчеві, червоні або жовті точки.
При всіх типах хлорозу рослинам доводиться туго: листя скручуються, дрібніють і обпадають, ріст рослини припиняється, плоди всихають, а квітки і зав’язі відвалюються.
У будь-якому випадку, перш ніж діагностувати рослини на предмет хлорозу, треба виключити ураження їх шкідниками, вірусну мозаїку, плямистість і паршу.
Лікування і профілактика хлорозу
Найкращою профілактикою хлорозу прийнято вважати правильний догляд. Так, дотримання агротехніки допомагає виключити саму можливість захворювання хлорозом. Але не будемо посипати голову попелом, якщо все-таки хлороз трапився на наших прекрасно доглянутих рослинах. З ким не буває!
Найефективнішим і найшвидшим способом лікування залізного хлорозу є позакореневе (по листю) підживлення рослин препаратами з підвищеним вмістом вказаного мікроелементу. Як правило, застосовують Феррілен, Хелат заліза, Ферровіт. Закопувати залізні предмети в землю можна, але це малоефективно. Крім того, доведеться довго чекати, доки рослина зможе засвоїти те залізо.
Магнієвий хлороз лікують позакореневим підживленням препаратів, що містять магній: калімагнезія, сульфат калію, доломітове борошно.
Сірчаний хлороз. Допоможе обробка рослини препаратами Тіовіт Джет, Кумулюс або полив добривами сульфат калію, діамофос, калімагнезією, сульфатом амонію.
Азотний хлороз. Застосовують сульфат амонію, карбамід, аміачну селітру, натрієву селітру. Враховуйте, що карбамід підкислює ґрунт. По листю ним потрібно працювати обережно, щоб не було опіків. Аміачну селітру потрібно вносити лише в ґрунт, тому що можете спалити листя. Натрієва і кальцієва селітра не палять і ґрунт не підкислюють.
Цинковий хлороз. По листю працюють сірчаним цинком, оксидом цинку, цинковим суперфосфатом.