- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Чорнобривці посіяла мати, або Гімн сидератам
Сидерати — сільськогосподарські рослини, які вирощують і переробляють в ґрунт, щоб поліпшити його родючість. Культури висівають не заради врожаю, а в якості зелених добрив.
Чимало городників-аматорів, особливо тих, у кого в розпорядженні багато землі, частенько «ламають» собі голову роздумами про те, що ж посіяти чи посадити на своїй грядці. У результаті, садять чи сіють те, що попало під руку. А потім мають проблему з тим, куди подіти надлишок продукції, або навпаки, скаржаться на неврожай. Між тим, існує простий, надійний і ефективний спосіб «зайняти» землю — сіяти на ній сидерати. Можна навіть чорнобривці, це буде надзвичайно корисно і красиво.
Рослини сидерати — один з найбільш дешевих і безпечних видів органічних добрив. Деякі рослини можуть повністю замінити внесення гною. Зелені добрива підвищують врожайність основних культур у 2-4 рази і в кілька разів більше накопичують азоту, фосфору і калію.
Зазвичай сидерати вирощують, щоб збільшити родючість ґрунту, але в них дуже багато інших важливих функцій — захисні, фітосанітарні, кормові. Висіваючи на грядці чи полі гірчицю, жито,чорнобривці, ви гарантовано не занесете в землю хвороби і бур’яни, як це буває у випадках із використанням гною, не «захімічите» і не «занітратите» ґрунт.
Використання сидератів покращує структуру ґрунту, розпушує тверді ґрунти і насичує органічними речовинами піщані. Багато рослин пригнічують ріст бур’янів і запобігають ерозії. Інші — залучають запилювачів і корисних комах, які полюють на шкідників.
Види сидератів і їх призначення
Сидератів понад 400 видів. Найпопулярніші для вирощування 4 сімейства:
- Бобові: люпин, вика, люцерна, горох посівний, конюшина, боби кормові
- Злакові: жито озиме, пшениця Підзимова, овес, ячмінь, сорго, сизий пирій
- Хрестоцвіті: біла гірчиця, редька олійна, ріпак озимий та ярий, суріпиця
- Гідрофіт: фацелія
Для захищених ґрунтів агрономи використовують тагетес. Хоча сіють цю чудову рослину і у відкритому ґрунті. Тагетес більше відомий українцям під назвою чорнобривці. Збирають насіння тагетеса з перших відцвілих квіток і заорюють масу, що залишилася, у грядки. Чорнобривці, як сидерат, набувають особливої актуальності при вирощуванні суниці садової. Відомо, що після трьох, у крайньому випадку чотирьох років плодоношення, суничні кущі потрібно викорчовувати і видаляти, адже хорошого урожаю із «старої» плантації вже не отримаєш. А повертати на попереднє місце посадки суницю можна аж через три роки. Але в разі застосування чорнобривців, як сидератів, суницю на «старе» місце можна висаджувати вже через рік.
Який сидерат вибрати?
Вибір рослини залежить від типу ґрунту, погодних умов регіону, попередника, майбутньої культури, коли будуть засівати поле: у цьому році або через пару років.
Наприклад, якщо ґрунт вразила фітофтора, потрібно висіяти гірчицю. Патогенні гриби не заселяють цю культуру і ґрунт оздоровлюється. Якщо в ґрунті не вистачає фосфору, незамінний осінній сидерат — жито озиме.
Якщо поле планують засівати протягом року, використовують гірчицю, редьку олійну, рапс, суміші гороху, люпину, віки із зерновими, гречку, фацелію, жито, навіть гарбуз. Якщо земля відпочиває протягом кількох років, агрономи сіють багаторічні бобові рослини, які витримують низьке скошування — біла конюшина і лядвенець.
Зелені добрива використовують не тільки для отримання органічних речовин, але і для видалення поживних речовин, що залишилися після збирання врожаю. Це допомагає запобігти вилуговування, ерозії ґрунтів і росту бур’янів.
Жито озиме — фосфати. Жито швидко нарощує зелену масу, зростає на будь-яких ґрунтах, витримує посуху і морози без снігу до –25 ° С. Єдина складність — потужна коренева система, через що ґрунт важко перекопувати.
Жито пригнічує бур’яни і нематоду, знищує збудників грибкових хвороб і розпушує ґрунт. На коренях сидерата формується велика кількість мікоризних грибів, які розчиняють важко доступні фосфати і допомагають майбутнім культурам засвоювати фосфор.
Гірчиця — органіка, фосфор, сірка. Як і всі хрестоцвітні сидерати, гірчиця виснажує запаси фітофтори в ґрунті, оскільки вона погано селиться на листках рослин. Кореневі виділення гірчиці відлякують і дезорієнтують ґрунтових нематод, які переносять паразитарні захворювання рослин. Сидерати збагачують ґрунт органікою, фосфором і сіркою. Культура швидко проростає, стрімко набирає зелену масу і утворює потужну кореневу систему. Гірчиця не боїться холоду, але не росте під снігом, як жито.
Рекомендований період посадки: рання весна до масового виходу блішки, як тільки відтане ґрунт, і в кінці серпня-вересня, як тільки ділянка звільнилася від врожаю.
Овес — калій, азот, фосфор. Овес як сидерат — найдоступніша і дешева культура. Рослина насичує ґрунт городу калієм, азотом і фосфором. Потужна коренева система взимку затримує сніг, а ранньою весною — захищає ґрунт від вимивання вологи і видування землі з верхніх шарів, коли при суховіях немає снігу. На важких ґрунтах коріння вівса розпушують ґрунт на велику глибину, а на легких — покращують вологоємність за рахунок отримання органіки після розкладання скошеного бадилля. Овес — хороший попередник для всіх рослин, крім картоплі, але при цьому краща культура після картоплі, так як бореться з її паршею. Овес зазвичай висаджують в комбінації з вікою.
Люпин та інші бобові — азот. Бобові рослини — одні з найважливіших сидератів. Вони фіксують біологічний азот із повітря в коренях і додають органічну речовину в ґрунт. Із цього азоту 20-60% будуть доступні таким культурам.
Фацелія — для будь-якого ґрунту і будь-яких культур. Фацелія — відмінний варіант для тих, хто не знає чи не розуміє, яка на ділянці ґрунту рослина повинна передувати основній культурі. Це універсальний сидерат, який підходить для будь-якого типу ґрунту і для будь-яких овочів, злаків, зелені. Фацелія може рости на дуже бідних ґрунтах і при цьому добувати важко доступні мінеральні речовини.
Порівняння посівних і цільових особливостей сидератів
Що потрібно враховувати при посіві сидератів
- Не можна висаджувати сидерати і основну культуру одного сімейства. Шкідники і захворювання сидератів можуть вразити рослину. Наприклад, під капусту сімейства хрестоцвітних не садять суріпицю і ріпак того ж сімейства. Слід враховувати, що деякі захворювання, такі як біла цвіль, можуть вражати культури декількох сімейств: хрестоцвіті, квасоля і соняшник.
- Сидерати потрібно скошувати до початку цвітіння, щоб стебло і коріння не загрубіли. Рихлити ґрунт стає складніше, а частково перегнилі рослини можуть привести до грибкових і вірусних інфекцій основної культури. Якщо вчасно не прибрати жито з її потужною кореневою системою, може знадобитися повторна обробка ґрунту, щоб прискорити органічне розкладання.
- Обрізати бадилля сидератів потрібно не пізніше, ніж за 2 тижні до посадки основної рослини. Це пов’язано з тим, що в період розкладання зелених залишків, азот може бути недоступний для наступного врожаю.